2017 nin Rüya Evleri

Plettenberg Koyu’nda bir kum tepesinin üzerine kondurulmuş binayı ilk anda farketmemek mümkün değil. Robberg plajına yürüme mesafesindeki bu ev, Frances-Wojtek Orzechowski ve küçük oğullarının yaşadığı son derece huzurlu bir yaşam alanı. Denize ve sörfe tutkun bir çift olan Frances ve Wojtek, bir gün Wojtek’in buraya yerleşmeye ilişkin radikal kararını açıklamasının ardından hızla büyük şehirdeki hayatlarını bırakıp buraya gelmiş.

Evin mimarisi ve dekorasyonu, inşaat işleriyle uğraşan Wojtek ve moda tasarımcısı olan Frances için zevkli bir maratona dönüşmüş. Çok kısa bir sürede hemen her şeyi bitirip evlerine yerleşmek için hummalı bir faaliyet içine giren aile için en kritik karar evin yerini tespit etmek olmuş. Denize mümkün olduğunca yakın olmak, mekan seçiminde anahtar kavram olduğu için şu anda evin bulunduğu bu engebeli araziyi almaya karar vermişler. Bir kum tepesinin üzerinde yer alan arazi, inşaata çok elverişli olmadığından konunun uzmanı, yakın arkadaşları olan mimar Tessa van Schaik’a danışmaya karar vermişler. Mimar arkadaşlarıyla birlikte çeşitli dekorasyon dergileri karıştırırken House and Leisure dergisinin eski bir sayısında şu anda yaşadıkları evin bir benzerini gören çift o anda kararını vermis ve inşaat çalışmaları da bu çerçevede başlamış. Ekolojik bir evde yaşamak isteyen çift, kullanılmış, çıkma keresteleri ve hatta Wojtek’in yıllardır biriktirdiği çıkma doğramaları kullanarak inşaat yapmak istemiş. Bu taleplerini mimar ile paylaşan çift, onun da bu fikre çok sıcak bakmasıyla inşaaatı hızlıca tamamlamış. Konusunda uzman bir peyzaj mimarıyla anlaşarak, kum yığınının güzel bir bahçeye dönüşmesini beklerken iki aylığına Madagaskar’a giden aile, eve kişilik ve renk katan kilit parçaları ve en önemlisi kumaşları buradan getirmiş. Verandadaki yastıkların kumaşlarını yaptırdıkları Kanga adlı kumaşları top top Madagaskar’dan getiren moda tasarımcısı Frances Orzechowski, dekorasyonu tıpkı kıyafet tasarlamak gibi gördüğünü anlatıyor. Mekanda bol bol renk ve desen kullanmaya özen gösterdiğini belirten Orzechowski, yaşayan, eğlenceli ve sofistike bir mekan tasarlayabilmesini tasarımcı bakış açısına borçlu olduğunu belirtiyor. Madagaskar seyahati dönüşünde bahçedeki dönüşüm karşısında çok şaşıran ile, iki aylık bir sürede ortaya çıkan bahçenin kendileri için gerçekten de inanılmaz olduğunu anlatıyor.

Renkleri dilediğince kullanan bir ev sahibine konuk olmak inanın bizi çok mut- — lu ediyor. Sahibinin tüm pozitif enerjisini yansıtan, kapıdan girer girmez yüzünüzde bir gülümseme belirmesini sağlayan renkli, canlı bir Assos evindeyiz.

Döşemeleri yenilenmiş olarak kullanılan kanepeler, Mudo Concept’ten alınmış. Şömine köyün demirci ustasına yaptırılmış. Yer karolarını ev sahipleri mozaikçiye – özel ürettirmiş. Salondaki çoğu aksesuar, Flavia Eyüpoğlu’nun Küba ve diğer ülkelere seyahatlerinden toplanmış.

Çalışma masası, ev sahibinin İstanbul’daki evinden gelmiş, eski bir parça.

Flavia Eyüpoğlu uzun araştırmalardan sonra mutfağı bölgenin en iyi marangozlarından birine yaptırmış. Sarı, mutfak dolabı kapaklarında kullanılmış. Yemek masası, ev sahibinin İstanbul’daki evinden gelmiş, sandalyelerin döşemeleri değiştirilmiş.

Assos civarındaki Kayalar Koyu Mevkii’n-den Midilli Adası’nı seyrederken bir yandan da ev sahibi Flavia Eyüpoğlu ile sohbet ediyoruz. Yıllar önce Flavia Eyüpoğlu’nun kızının sınıf arkadaşına gidip gelmekle başlayan Assos tatilleri onları ev almaya kadar götürmüş. Burayı onlar için vazgeçilmez kılan da köyün ortasındaki köy kahvesi olmuş. Ev sahibi köy kahvesini görür görmez “Burada yaşamak istiyorum.” dediğini belirtiyor.

Köydeki arayışlarının sonucunda burayı bulan ev sahibi, 80 cm genişliğindeki taşlardan yapılan evin dış duvarlarını orijinal hali ile bırakıp, evin içini yeniden düzenlediklerini anlatıyor. 11 yıldır burada olan ev sahipleri geçen sene büyük bir tadilat sürecine girmiş ve mimar arkadaşları Philippe Gagero’nun katkıları ile ev şu andaki halini almış. Ev aslında ana bölüm ve misafir odalarının bulunduğu havuz bölümü ile ayrı mekanlardan oluşuyor.

Banyo keyfini çok seven ev ahibinin özellikle tercih ettiği ayaklı sarı küvet, Bagno Station’dan alınmış.

“YAŞADIĞIM YER RAHAT OLMALI. GÖSTERİŞLİ VE SALT DEKORATÖR ELİNDEN ÇIKMA EVLERİ KENDİME UZAK BULUYORUM. SAMİMİ OLMASI VE BANA BENZEMESİ LAZIM YAŞADIĞIM EVİN!”

Ana bölümde salon, mutfak, Flavia Eyüpoğlu ve kızının odaları yer alırken evin bahçesinden geçilen alt katta misafir odaları ve havuz bulunuyor. Misafir odaları ile ilişkisinin dış cepheden olmasını ev sahibi özellikle tercih etmiş. Amerikalı ve Avusturyalılar başta olmak üzere çeşitli ülkelerden misafirlere odalarını kiralayan ev sahibi gelenlerin de kendilerini rahat hissetmeleri için odaları birbirlerinden bağımsız planlamış. Flavia Eyüpoğlu’nun kullandığı renkler ve içinden geldiği gibi seçtiği mobilyalar ile şekillenen ev, gelenleri hem şaşırtıyor hem de mutlu ediyor.

İstanbul’daki evinin kırmızı tonlarında olduğunu, burada da içinden sarı geldiği için böyle yaptığını gülerek anlatıyor. Hatta çoğu mobilyanın da rengini de onradan değiştirdiğini belirtiyor. Evin mimarisindeki köklü değişikliklerden biri de sokak kapısının salona direkt açılıyorken mimarın bu ara bölüme bir misafir banyosu ile küçük bir durak noktası oluşturması olmuş. Geniş ve ferah bir salonun öncelikli isteği olduğunun da altını çizen Eyüpoğlu, tam merkeze de şömineyi dahil ederek kış aylarında da evde keyifli vakitler geçirdiklerini anlatıyor. >

Yatak odası marangoza yaptırılmış. Yatak başı kumaşı Persan’dan alınmış.

“POP ART TARZINI ÇOK SEVİYORUM. TÜRKİYE’DE BU TARZ MOBİLYA VE AKSESUAR BULMAK PEK MÜMKÜN DEĞİL, YURTDIŞINDAN DA GETİRTMEK GÜÇ. O YÜZDEN KİMİ MOBİLYALARI ALIP YENİLEDİM, DEĞİŞTİRDİM.”

Salondan ve bahçeden ayrı girişleri bulunan mutfak bölümü yine ev sahibinin isteği üzerine kış bahçesi ile birleştirilmiş ve ekstra yer kazanılmış. Kışın en çok bu bölümde vakit geçirmeyi, yemek yapmayı çok sevdiğini anlatan ev sahibi mutfağında 4 tane fırını olduğunu söyleyince de mutfağa olan düşkünlüğünü anlıyoruz. Üst katta yer alan yatak odalarının olduğu kata çıkarken de bizi yine bir sürpriz bekliyor. Klasik ve basmakalıp formlardan özellikle kaçınan Flavia Eyüpoğlu, odalara çıkan merdiven tırabzanı için mimardan orijinal bir tasarım yapmasını istemiş. Bir süre araştırdıktan sonra ve sanata, resime olan ilgisinden de ötürü mimar, Eyüpoğlu’na çekirdek bir aile çizimi ile gelmiş. Anne, baba, çocuk ve kedilerinin silüetinin yer aldığı demir merdiven korkuluğu böylece ortaya çıkmış. Üst katın en dikkat çekici mekanı olan banyo ise ev sahibinin keyif köşelerinden biri. Sadece dekor için değil her gün kullandığı bu küvet ise Kayalar Koyu manzarası ile ömrü uzatmaya yeter de artar bile. Yatak odasında da renkten vazgeçmeyen Eyüpoğlu bir takım mobilyalarını yeniden kumaş kaplatarak evin genelindeki uyumu devam ettirmiş.

Mobilyalar, marangoza ürettirilmiş. Yer karoları, Çanakkale Seramik.

“Çevre köyleri dolaştık ve oralardan mobilyalar bulduk. Onları tamir edip, yeniledik. Hepsi yavaş yavaş evimizde yerlerini buldular.”

‘BOYACILARI EVE ÇAĞIRIP İSTEDİĞİM RENGİ GÖSTERDİĞİMDE ‘BURASI ÇOCUK YUVASI MI OLACAK?” DİYE SORDULAR.’

2017 nin Rüya Evleri _12.jpg

2017 nin Rüya Evleri _1.jpg

2017 nin Rüya Evleri _8.jpg

2017 nin Rüya Evleri _4.jpg

2017 nin Rüya Evleri _2.jpg

2017 nin Rüya Evleri _0.jpg

Yorum Yaz

58 − 56 =