Adam stili mobilya ve dekorasyonlar

Aslında mimar olan dört Adam kardeş yalnızca zenginler için çalışıyordu. Dört kardeşten en iyi bilinen Robert (17281792) ‘tir. Onlarla dış mimari, içerideki duvarlara, pencerelere, zemine ve mobilyaya taşınmıştır. Adam periyodu mobilyanın Pompeii ve Herculaneum kazılarından sonra klasik etki altına girdiğinde Marie Antoinette ve XVI. Louis’e paraleldir. Robert Adam İtalya’da çalışmıştır ve orada iken Roma İmparatoru Diocletian’ın sarayının harabelerinden ölçümler kaydetmiştir.

Diocletian’m sarayı üzerine ını yayımladığında, onu Kral George’ye ithaf etmiştir. Bunu kralın saray mimarı olarak seçilmek umudu ile yapmış, ancak kralın seçimi William Chambers olmuştur.

Adam şirketi Hepplewhite ve Sheraton gibi çağdaş ince iş yapan marangozları, Wedgwood ve Spode gibi ufak tefek işlerle meşgul olanları, zanaatkarları, sanatçıları ve dekore ettikleri her ev için özel fikir yürütecek kumaş
üreticilerini istihdam ettirmiştir.

Onlar kendi klasik tür döşemeleri için alçı duvarları, ağaç oymah süslemeden daha uygun olarak düşünmüştür ve hassas kalıplı klasik kavis şeklinde sarkan çiçek veya krepon kağıdından yapılmış kordonları, kenar süsleri, hanımeli, kenger otu, semaver (ayaklı kavanoz veya vazo) ve madalya motiflerini tavanda, duvarlarda ve şömine rafı ve kenarlarının dekorasyonunda kullanmışlardır. Benzer tasarımlar mobilyaya oyulmuş, kumaş ve halılara dokunmuştur.

renkli-yatak-odasi-dekorasyonu-00

Yorum Yaz

+ 62 = 72