Ahşap Mobilya ve Dekorasyon

 

Bir kural olarak, bu ahşaplar hafif açık ya da gri katılmış açık renge ağartılmıştır. Burada temel olarak metropoliten alanlardaki toz problemi dikkate alınmış, mobilyanın tozu göstermemesi sağlanmıştır. Böylece modern mobilya tasarımlarının bazı çok belirgin özellikleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Modern mobilya ciddi ve yalın mobilyayı sevenler için oldukça cazibelidir. Evlerinde incelik ve yalınlık isteyen birey ve ailelere uyar, içtenlik ve samimiyet en önemli özelliğidir.

(a) Fonksiyonellik ve ayarlanabilirlik Modern mobilyayı diğerlerinden ayıran ilk ve en temel tasarım özelliği fonksiyonel ve ayarlanabilir olmasıdır. Bölmeli kanepeler, tek koltuk olarak ya da ikiüçdörtlü oturma yeri olarak kullanılabilecek şekilde tasarımlanır. Masalar, oyun masası ve yemek masası olarak kullanılabileceği gibi kahve masası (sehpa) yüksekliğinde alçaltılarak da kullanılabilecek şekilde yapılır.

Küçük sehpalar bireysel kullanım için bir koltuğun yanında, büyük sehpalar grup kullanımı için bir kanepenin önünde ya da ortada kullanılabilecek şekilde tasarımlanır. Çekmeceler, dolaplar ve raflar depolama için çok amaçlı olarak kullanılabilir. Modern mobilyanın ayırıcı özelliği olan fonksiyonellik çok yönlülüğü ifade eder ve bundan sonraki tasarımların da temelini teşkil eder.

(b) Düz ve yalın batlar’ Mobilyada düzlük ve yalınlık ikinci önemli özelliktir. Günümüz insanı giyside, arabada ve mimaride de aynı çizgileri tercih etmektedir. Yorumlarda değişiklik olmasına karşın, kesinlikte en çok istenen düz ve yalın hatlardır.

(c) Depolama fonksiyonu’ Özellikle giyim eşyalarını ya da evle ilgili ekipmanları korumak için tasarımlanan sandık, giysi dolabı, camlı ve raflı depolama alanları modern mobilya tasarımının üçüncü özelliğidir. Giyim eşyaları için bölmeli, derin olmayan çekmeceler bu amaç için rahattır. Ev araçları için özellikle depolama çekmecelerinin tasarımlanması, ev işlerine yardımcı olarak sandıklar ile camlı ve raflı dolapların önemli hale gelmesini sağlamıştır.

(d) Görünümün yumuşaklığı Görünümdeki yumuşaklık modern mobilyanın çekici bir özelliğidir. Derin yaylar ve kumaş kaplı iskelet ile ahşap kısmın çok az ya da hiç görünmemesi modern döşenmiş parçalara lüks ve rahat bir görünüm verir.

(e) Açıklık Bazı koltukların görünümündeki açıklık oturma yerleri ve arkalıklar için ağ gibi örülen ince kumaş parçaları, ince sünger minderler ya da şekil verilmiş kontrplak kullanılarak başarılabilir.

Modern mobilyanın bu olumlu özelliklerine karşın bazı olumsuz yönleri de vardır; ortalama büyüklükteki bir mekanda çok sayıda koltuk ve kanepe olması mekanı kalabalık yapar, mobilya düzenlemesini yapmak güçleşir. Bazı parçaların sandık görünümünde olması ağır bir kütle imajı verir. Temizlik veya tekrar düzenlemeler yapılırken, bu parçaların hareket ettirilmesi güçtür. Fazla basit olması monotonluk ve sıkıcılığa neden olabilir. Döşemelik kumaşların bazılarının gösterişli renk ve büyük modelde olması, parçaların görünür büyüklüğünü artırarak ortalama büyüklükteki bir oda için kullanışlılığı azaltır.

ahşap mobilya dekorasyonu, mobilya, ev dekorasyonu, mobilya

Yorum Yaz

79 + = 81