AYŞE ARMAN’IN BODRUM’DAKİ EVİ

AYŞE ARMAN

Yıllardır hayalını kurduğum Bodrum evine sonunda kavuştum. Deniz ve doğayı kucaklayan, hafifleten, dinlendiren, anılarımızla dolup taşacak, güzelleşecek, her an keyif ve mutluluk verecek bir ev… Siz zde davetlisiniz.”

Bodrum dem; her sabah maviye uyanmak, gün boyu çıplak ayaklarla dolaşmak, tuzlu saçların ve hayata toz pembe bakmak demiş.  Eve adım attığınızda açık renkleri, yalın çizgisiyle bir Kuzey Avrupalı karşılıyor bizi. Keskin mimari hatlar, geometrik şekil, bahçeden manzaraya ortak olan kaktüsler ve içerdeki şık detaylar, Kaliforniya stilini Bodrum’a taşıyor.

Ayşe Arman yeni evinin hikayesini heyecanla anlatmaya başlıyor. İlk cümlesi “Yeh-huuuu! Sonunda ben de Bodrumlu oldum.” Biz de bu tutkuya ortak oluyoruz. Çünkü ev gerçekten içinden çıkmak istemeyeceğiniz kadar keyifli. “Yıllardır Bodrum’da ev almak istiyordum. Ama sevgilim beni hep vazgeçiriyordu. Ona göre mantıksız… ‘İstediğin evi kirala, niye senede sadece iki ay gideceğin bir yere o kadar para bağlayacaksın!’ Yıllarca, elime ne zaman para geçse, beni hep İstanbul’da bir şeyler almam için teşvik etti. Ama sonunda bir gün geldi, ‘Yetti be!’ dedim, ‘Seni dinlemeyeceğim, borç harç Bodrum’da ev alacağım!’ Nedense bu sene, yarım bıraktığım işleri ve hayata geçirmek istediğim hayalleri gerçekleştirme senesi oldu benim için. 28 yıl sonra okulumu bitirdim, bir türlü gidemiyordum Umre’ye gittim, kendime blog açtım ve bu gazla Bodrum’da ev bakmaya başladım.

lukça modern bir görünüme sahip. Taş, meta kteliği keskin hatlarını belirginleştiriyor. Araz Jeniyle üç kademe üzerine konumlanan evde aynayla kaplanarak illüzyoaetkisi yaratılmış

“Burası kesinlikle hayallerimdeki evdi. Taş ve camdan… Ve uçsuz bucaksız bir manzara… Evin en çok bu cam ve taş hali, beni benden aldı. Bir de ışıklı, maskülen, sade ve yalın olması… Dubai’deki evimizde böyleydi. Önü tamamen açık ve her yeri kuş gibi tepeden görüyor.”

Bize hiç uymayan birkaç ev gördükten sonra, tam umutsuzluğa kapılmaya başlamıştım ki karşıma Seden Malımutoğlu çıktı! Seden, emlakçı filan değil, falcı! ‘Bir ev var. Ben seni biraz yazılarından tanıyorsam sana çok uyacak bir yer orası,’ dedi. Haklı çıktı, ilk görüşte aşk!”

Cam cepheleri, taş ve metal konstrüksiyonuyla manzaraya açılan bir yamaçta konumlanan ev Ayşe Arman’ın tam da hayalindeki gibi olunca hemen satın almak istemiş. “Ben eve bayıldım. En çok da Ömer’in sevmesini sevdim! Onunla birlikte aldık, bunu da romantik buldum, tapuya birlikte gittik, o yarısını ödemese ben asla alamazdım! Alya da sevdi, favori sitesi Yeşil Yurtlular sitesine yakın olduğu için de çok mutlu oldu. Son beş yıldır orada ev kiralıyorduk, haftada birkaç gün onu götüreceği-

mde tutulmuş. Böylece : iç-clış mekan algısını kullanmayı seviyor.

Daha önceki sahipleri yaz-kış yaşadıkları için ev çok bakımlı, pratik ve fonksiyonel bir karaktere sahipmiş. Çok az değişiklikle ailenin yaşam koşullarına adapte olmuş. “Ev güzeldi ama bir takım değişiklikler istedim. Bunun da ışık hızıyla olmasını istedim! O yüzden de Boom Room’cu kızları aradım: Nükhet Boz ve Elmon Pekmez. Onlarla daha önce Kemer’deki evimizin bahçesini yaptık, ne kadar pratik ve zevkli olduklarını biliyorum. Genç duruyorlar ama çok tecrübeli iki mimar. Oda bazında çalışıyorlar. Sen anlatıyorsun; ‘Ben şu yemek odasını değiştirmek istiyorum. Biraz daha yaşayan, canlı bir yer olsun. Şu şu renklerde bir oda hayal ediyorum, duvarda şöyle bir şey olsun istiyorum. Bir de bütçem de şu kadar!’ İşte onlar, bu tanımın içinde sana bir oda tasarlıyorlar. Sen de bitmiş odaya gidiyorsun, çığlıklar atıyorsun… Boom Room konsepti işte bu. İkisi de çok çalışkan. Gelip evi gördüler, normalde şehir dışında iş yapmıyorlar. Ama beni sevdikleri ve ne kadar heyecanlı olduğumu gördükleri için tamam dediler. İstediğim renkleri söyledim, mavi, sarı, gri, beyaz… Ayna olsun, yazı masası olsun, minik bir kütüphane olsun, Alya’nın odasına ranza olsun, bale barı olsun, bizim yatak odası aynalı olsun, evde farklı yaşam alanları

olsun, şemsiyeler, üçgen güneşlikler… Sonra onlar işi ele alıyor. Ama Allah onlardan razı olsun, bir sürü şey daha ucuz diye İstanbul’da yapıp gönderdiler. Bir de Zeki Usta’yı unutmamam gerekiyor, Zeki Usta benim uğurum, son beş evdir birlikte iş yaptık, her yere aynalar yaptı, tavana bile… Benim ayna manyağı olduğumu bilir, bu evde de hem salona, hem yatak odama hem de havuza yaptı, o minik havuz oldu sana sonsuz havuz… İşte böyle bir ekiptik. Kızlar, iki hafta üzerinde çalıştılar, sonra da bütün ustalarla gelip, üç günde koskoca evi bitirdiler… Gerçekten hesaplı, hızlı ve pratik iş yapıyorlar. Ben evdeki her şeyi sevdim, ben gibiydi, biz gibiydi, en önemli özellikleri de bu, senin kişiliğine uygun ev yapıyorlar. Alya, odasını görünce havalara uçtu! Ömer de sevdi… Yasemin en çok odasının evden bağımsız bir girişi olmasına bayıldı.”

“Bizim Kemer’den de bir sürü eşya Evde üç adet banyo bulunuyor. Hepsi de mevcut haliyle korunmuş. Sadece aydınlatmalar Şişhane’den alınan yenilerle değiştirilmiş.

cephesini kaplayan ta; dokuyu, geniş cam f cepheleri ve en çok da arazinin eğimine uygun tasarlanan geometrik mimarisini çok seviyor.

Hiç mağazasının sahibi Emel’den aldığım şahane bir kanepe vardı, burada hayat buldu. Hatice Teyze’nin Işıl Tan’ı koştu geldi, mutfak kavanozlarını onun erişteleriyle doldurduk. Seden, her türlü organizasyon işinde çok yardım etti. Ve tabü bahçeme de her zamanki gibi Babil Peyzaj Sanem el attı. Kemer’deki evimin bitkileri, ağaçları ve çiçekleri de ondan soruluyor. On ve arka bahçeye çim ekti. Şahane bir kaktüs olayına girdi. Eve, Kalifornia havası geldi! Bütün ekip, çok iyi anlaştık, çok iyi çalıştık.”

Ayşe Arman için ev hiç bitmeyen bir proje.

O kadar heyecanlı ki sürekli yeni fikirler geliştiriyor. Son icadı dam-bar! “Adana’da evlerin damları yazları hayat alanıdır, serin serin yatar insanlar… Ben de Adanalıyım, severim dam muhabbetini! Damda manzara yıkılıyor! Bir taht-yatak koyacağız. Yandan da beyaz perdeleri uçuşacak. Alya soruyor, ‘Orası hayal yatağımızı mı olacak…’ diye, ‘Evet’diyorum, Bodrum evin damında hayal kuracağız, sonra hayallerimizi gerçekleştirmek için sonuna kadar çalışacağız. Sizi de bekleriz hem içkiye hem hayal kurmaya…”  ve o günden sonra hiç kopamadık zaten,” diye anlatmaya başlıyor güler yüzlü ev sahibesi verandasında kuş evlerini itinayla düzeltirken. Evin en çok vakit geçirilen yeri burası… Çünkü geniş salıncağı, beyaz ahşap mobilyaları ve mavi çizgili kumaşları ile öne çıkan bu sempatik veranda; yemek masası, dresuarı ve rahat kanepesi ile salondan farksız döşenmiş. Önünde uzanan havuzlu yemyeşil bahçesinde yine keyifli oturma grupları dikkat çekiyor. Emel Cömert, 160 m2’lik

“Şimdiki aklımoISaySljMSİırdekorasyon

üzerine bir eğitim alıroiTn3|yea£mel Cömert, Avusturya Lisesi’nden mezurt-olduktan sonra ekonomi eğitimi almış ve hep bu alanda çalışmış.

evin yapım aşamasında Veryeriler İnşaat ile hep ortak kararlar almış. Açık mutfak, misafir tuvaleti ve salon alt kata, üç yatak odası ve iki banyo üst kata konumlanmış. Evin hemen yanında içinde banyosu olan küçük bir müştemilat yer alıyor. “Burası bitmiş olarak alınmadı. Topraktan girip projelendirme ve yapım aşamasında yönlendirmelerde bulunduk,” diye anlatıyor Cömert. Yer döşemesinden duvar kağıtlarına, dolaplardan evyelere kadar her detayda onun kararlan hakim olmuş. “Tabü Mihriban’ın da hakkını teslim etmeliyiz. Bana zevkli mobilya seçimleri ve malzemeler konusunda çok yardım etti bu süreçte,” diye devam ediyor. Evin salonunda uçuk mavi, üst kattaki yatak odalarında zeytin yeşili ve lavanta renklerini tercih etmiş. Alt katın zemininde çini taşları ve ahşap görünümlü seramikler, üst kattaki odalarda beyaz patine ahşap rabıta kullanılmış. Yaşam alanları küçük olmasına rağmen, beyaz ahşap yüksek tavanlar sayesinde olduğundan büyük izlenimi veriyor. Çoğu mobilya mekana özel olarak tasarlanmış.

Diğerleri de IKEA, Mudo Concept, Cumba ve Ali Happy Days’den seçilen mobilyalar ve ev sahibesinin antika pazarlarından zaman içinde topladığı şık objelerden oluşmuş. “Evin yalınlığına, provans detaylar ve aileden kalma dantel örtülerle romantik bir hava katmak istemiştim,” diye anlatan ev sahibesi, zevkli ve yerinde seçimlerle bunu gerçekleştirmiş doğrusu. Seramik, cam ve porselen onun evde görmeyi sevdiği malzemelerin başında belli ki. Yıllardır büyük tutkuyla topladığı kuş evleri ve opalinleri mekanın farklı köşelerindeki nişlerde sergiliyor. Eski porselen tabak koleksiyonlarını da, uçuk mavi mutfak duvarlarına asmayı tercih etmiş. “Ama başrolde tabü meleklerim var. Onları her yerde görebilirsiniz. Evime güzel enerji kattıklarını düşünüyorum,” diyor gözleri parlayarak… Misafir ağırlamayı çok sevdiği için Alaçatı’da ev konseptiyle yola çıkan dört odalı bir otel açmış bu sezon. “En büyük idealim burada yaz-kış yaşamak aslında. Yukarı Sokak otelimiz de bu hayalim için ısınma oluyor bana,” diyor

espriyle. Sabah kalkar kalkmaz ilk işi üç tekerlekli motosikletine atlayıp günlük alışverişi sonrası, otele gidip meşhur Ege usulü zengin kahvaltıyı hazırlamakmış. Orası oldukça vaktini alıyor ama bu durumdan hiç de şikayetçi değil. “Alaçatı bana farklı bir huzur veriyor. Burada kendimi hiç bir zaman yorgun hissetmiyorum. Enerjisini ve basit hayatını seviyorum,” diyor. Burası zaten Ege’nin vaat ettiği huzuru, dinginliği ve mavide kaybolma hissini kapısından adım atar atmaz insana güzel geçirmeyi başaran bir ev. Alaçatı evlerinin özelliği doğal taşla örülen duvarları ile yazın serin, kışın sıcak olması… Bu yüzden de misafirperver ev sahibesi en büyük hayalinin ileride burada tüm yılı geçirmek olduğunu belirtiyor.
Modaya Dair ♥: Ayşe Arman’ın Bodrum’daki evi Mobilyaevdekoru

AYŞE ARMAN'IN BODRUM'DAKİ EVİ

Ayşe Arman`ın Bodrum`daki evi InStyle Home`da – Ayşe Arman`ın … Mobilyaevdekoru

AYŞE ARMAN'IN BODRUM'DAKİ EVİ

Ayşe Arman`ın Bodrum`daki evi InStyle Home`da – Ayşe Arman`ın … Mobilyaevdekoru

AYŞE ARMAN'IN BODRUM'DAKİ EVİ

Ayşe Arman’ın Bodrum’daki Evi InStyle Home Temmuz Sayısında … Mobilyaevdekoru

AYŞE ARMAN'IN BODRUM'DAKİ EVİ

Ayşe Arman’ın Bodrum’daki Evi InStyle Home Temmuz Sayısında … Mobilyaevdekoru

AYŞE ARMAN'IN BODRUM'DAKİ EVİ

Ayşe Arman’ın Evi – Fotoğraf 2 – InStyle Türkiye Mobilyaevdekoru

AYŞE ARMAN'IN BODRUM'DAKİ EVİ

Yorum Yaz