Bahçe düzenleme ve peyzaj

Set duvarları konutun mimari yapısına göre betondan ya da tuğladan da yapılabilirler. Bu tür duvarlar, tırmanıcı bitkilerle kaplanarak ya da üstlerine saksı içinde çiçekler yerleştirilerek, toprakla birleştikleri yere bordürler yapılarak güzelleştirilebilirler. Bir set duvarını canlandırmak ve zenginleştirmek için, çiçeklerle bezemek yeterlidir. Duvar dolma toprağa oturtulmuşsa, çiçeklerle bezenerek tekdüzelikten kurtarılması çok daha kolaydır; bu durumda bitki kökleri duvarın, öbür yanındaki topraktan yararlanarak rahatça gelişebilirler. Duvar bir bölme duvarıysa ve yumuşak, delik delik taştan yapılmışsa, gene kolayca çiçeklerle kaplanabilir.

Tüf adı verilen yumuşak, delik delik taş, suyu içinde saklayan bir malzemedir vc ufalanabilir olması, bitki köklerine gelişme olanağı sağlar. Böylece, her iki kenarı güçlük çekilmeden ve elden geldiğince doğal biçimde çiçeklerle kaplanmış bir set duvarı elde edilecektir. Bu konuda en iyi çözüm, yalnızca çiçek veren bitki yetiştirmek için duvar yapmaktır. Toprağa düzensiz aralıklarla 25 x 25 cm boyutlarında ve 40 cm derinliğinde çukurlar açılır, bu çukurlar duvarın üst sınırının 20 cm altında kalacak biçimde düzenlenirler; duvarın bu bölümü boş bırakılarak, çeşitli bitkiler yetiştirilebilir.

Hangi bitkilerin yetiştirileceğine duvarın yönüne göre karar verilir; özellikle o Bahçelerde süsleyici işlevi olan öğelerden biri de, duvardır. Bahçeyi iki bölüme ayırmaya ya da düzenlemenin ayrıntısını belirginleştirmeye son derece uygun olan duvarlar, isteğe göre, çeşitli malzemelerle yapılabilirler: Taş (küçük taşlar, metamorfik taş levhalarla, vb.): tuğla: vb. Duvarın basık ve kalın ya da çok yer kaplayacak biçimde ve çok yüksek olması (en çok iki metre) gerekir. Duvarın üstünde yetiştirilecek ya da üstüne koyulacak çiçek ve bitkilere, gerekli özen ve bakım gösterilmeli, buralarda yaşamaya uygun bitkiler yeğlenmelidir.

Bu sayfalardaki fotoğraflarda tuğla ve taş set duvarları, resimlerdeyse çeşitli malzemelerle gerçekleştirilen duvarlar görülmektedir. Bu malzemeler arasında yer alan ahşap, atmosfer olaylarının değişik biçimlerde zarar vermesini önlemek için, uygun malzemelerle korunarak kullanılmalıdır. bölgenin kendi kendine yetişip gelişen türleri yeğlen-melidir. Böyle bir bahçe duvarı soğuk iklimdeyse eğreltiotu ve siklamen yetiştirmek düşünülebilir; duvar bol güneş alan bir bahçedeyse menekşe, aslanağzı, kediotu ekilebilir. Ağaççık dikilmek istenirse, çokyıllık, sonbaharda ve ilkbaharda çiçek açan türler yeğlenmelidir. Ayrıca bu çiçekli duvarların sarı, pembe, turuncu gibi renklerle canlılık kazanacakları ve tek renk çiçeklerle oluşturulacak süsleyici etkinin çok daha canlı ve gözalıcı olduğu unutulmamalıdır.Peyzaj – Bahçe Düzenleme Örnekleri “Önce ve Sonra ...Bahçe Düzenleme ve PeyzajİSTANBUL PEYZAJ - istanbul peyzaj bahce duzenlemeve Peyzaj | Bahçe Düzenleme | Otomatik Sulama | Periyodik Bahçe ...2013 Bahçe düzenleme- Bahçe peyzaj- Bahçe düzenlemesi Bahçe ...Peyzaj bahçe düzenleme örnekleri küçük bahçe düzenlemesien güzel bahçe peyzaj resimleri peyzaj tasarımlarınızda size ...Peyzaj – Bahçe Düzenleme Örnekleri “Önce ve Sonra ...Bahçe Peyzaj Düzenleme

Yorum Yaz