Bahçe düzenleme püf noktaları

Çit, bahçede en son gerçekleştirilen işlemlerden biri olmakla birlikte (bahçe genel olarak yerleştirilip düzenlendikten ve kesin bir görünüş kazandıktan sonra çit oluşturulur), çokyıllık otsu bitkilerin ve çim örtüsünün yetiştirilip hazırlanmasına geçilmeden önce, lüksürü hazırlamak, yani çit ağaççıklarını yerlerine dikmek gerektiği unutulmamalıdır; çünkü çit ağaççıklarının dikimleri için hazırlanacak çukurların kazılması, çayırın tekdüzeliğini ve görüntüsünü bozabilir.

Bahçe duvarına eşlik eden çit ağaççıklarının dikilmesiyse, duvarların tamamlanmasından en az bir ya da iki ay sonra yapılmalıdır; bu süre, duvar yapılırken toprakta bulunan kireç ve çimento artıklarının bitki köklerine zarar verebilecek özelliklerini yitirmeleri için gereklidir.

Duvarın örülmesi biter bitmez, 50 cm derinliğinde ve genişliğinde bir çukur kazılıp, dibi 10 cm yükseklikte sıva artıklarıyla doldurulur; bu tabakanın üstüne 2-3 cm çakıl, çakılın üstüne 6-7 cm kadar toprak koyulur; sonra hayvan gübresinden ince bir.tabaka ya da az miktarda organik toz gübre serpilip, üstü 5-6 cm yüksekliğinde toprakla tamamlanır. Çukur yaklaşık bir ay kadar açık bırakılıp, toprağın oksijen alması sağlanır; çukurun kazılmasından elde edilen toprağa turba, kum ve kuru yaprak karıştırıldıktan sonra, bitkilerin dikilmesine geçilir. Herşeyden önce, gerçekleştirilmek istenilen lüksürün türüne ve tipine göre, ağaççıkların arasında bırakılması gereken açıklık hesaplanır (bitki türüne ve az ya da çok gelişmesine göre çukur derinlikleri de değişir); çukurlar doldurulduktan sonra, bitki köklerinin iyice yerleşmesi için toprak iyice bastırılır (toprak, bitki gövdesine doğru koni biçiminde yükseltilmemeli, tersine yağmur ve sulama sularını toplaması ve ziyan etmeden değerlendirmesi için huni biçiminde olmalıdır). Ağaççıklar ortalama 1 ay süreyle her 5 günde bir bol bol sulanır; sonra normal sulama düzenine geçilir.

Kesim

Bir lüksürün güzelliğinin temel koşulu, ağaççığın yapraklarının aşağı yukarı toprağa değen bölümüne kadar korunmasıdır.

İki öğe önemlidir: Lüksürün, duvar oluşturacak biçimde sık ve tıkız olması; yapraksı örtüsünün, hem alt taraflarda, hem üst taraflarda aynı tekdüzelikle devam etmesi. Bu sonucu elde etmek için tek bir sistem vardır: Uygun araç-gereç kullanarak sık sık ve iyi bir kesim. İlk kesim çit ağaççığı dikildikten hemen sonra yapılır; ağaççığın tutmasına ve ağaca ilk biçimi vermeye yarar. Sonraki kesimler en çok 10-15 günlük düzenli aralıklarla yapılır: Yapraklar ve dallar yaklaşık 10 cm uzunluğa gelir gelmez duraksamadan 5 ya da 6 cm kesilmelidirler; böylece ağaççığın üstü her kesimden sonra büyüyecek, ama altı yeşillikle kaplana-caktır. Kötü kesim yüzünden oluşan boşlukların giderilmesi güçtür (bununla birlikte, zarar gören yerlere, yapraklarını dökmeyen, bol ve renkli çiçekli otsu bitkiler ekilebilir).

... Bahçe Düzenlemesi Yapmanın Püf Noktaları konusuna geri dön... Bahçe Düzenlemesi Yapmanın Püf Noktaları konusuna geri dönBahce bahçe düzenlemenin püf noktaları Gösterim: 370Doğa Resimleri Bahçe Düzenleme Resimleri Bahçe Peyzaj Resimleri ...Bahçe düzenleme / Püf noktaları - Page 2 - agaclar.net... Bahçe Düzenlemesi Yapmanın Püf Noktaları konusuna geri dön... Bahçe Düzenlemesi Yapmanın Püf Noktaları konusuna geri dön... Bahçe Düzenlemesi Yapmanın Püf Noktaları konusuna geri dön... Bahçe Düzenlemesi Yapmanın Püf Noktaları konusuna geri dönBahçe NanoPics’de: bahçe düzenleme örnekleri dekorasyon ...Bahçe düzenleme / Püf noktaları - Page 2 - agaclar.netBahçe bakımındaki püf noktalar | Evhayat

Yorum Yaz