Bali evleri

Endonezya’nın adalarından biri olan Bali’deki geleneksel evlerin mimarisini manzarayı engellememek için duvarları kaldırılmış ve zengin yeşilliklerle doyurulmuş bahçeli, tek katlı villalar olarak özetleyebiliriz. Dünyanın en kaliteli tik ağaçlarının yetiştiği bir ülkede mobilya ve aksesuarların bu malzemeden yapılıyor olması Bali evlerinin imzası niteliğinde. Schoppe çiftinin iki yıldır köpekleriyle yaşadığı etnik, dingin, tropikal ve sade evde; Bali’nin klasik ve modern yüzü çiftin çok sevdiği minimalist İskandinav stiliyle birleşerek zengin bir tarz yaratıyor. Bali’nin en trendy bölgelerinden Seminyak’ta yer alan 180 metrekarelik ev üç ay süren bir tadilattan geçmiş.

Eskiden küçük pek çok odası ve açık bir salonu varmış. Tadilatta duvarlar kaldırılarak geleneksel Bali stiline adım adım yaklaşılmış ve cam doğramalar eklenerek modern ve klasik stil bir arada kullanılmış. Böylelikle hem kışın yükselen rutubetin önüne geçilmiş hem de mutfak ön plana çıkartılmış. Evdeki mobilyaların tamamı ortak oldukları ve üretim yeri Bali’de olan Living Karma’dan temin edilmiş. Çift, Bali stilinde dekorasyonun en önemli noktalarından olan toprak ve vizon tonlarından uzaklaşmayarak hareketliliği açık veya koyu tonlara giderek yaratmış. Doğallık; Endonezya mobilya ve aksesuarlarında en çok kullanılan tik, rattan, bambu ile korunmuş.

Bali evlerinin en önemli özelliklerinden biri pencerelerin olabildiğince geniş ve büyük olması. Güneşin bir gün bile saklanmadığı adada, gün ışığının olabilecek en yüksek seviyede evi doldurması en önemli mimari konular arasında yer alıyor.

Geleneksel Bali evlerinde duvarların olmaması veya duvarların beyaz olması bir imza niteliğinde.

Zamanın çoğunu mutfak ve oturma odasında geçiren çift, evin tamamına hâkim olan siyah detayları mutfakta da devam ettirmiş. Tik detaylarla sıcaklık yaratılırken mekan genişliğini hissettirmek ve rahat çalışabilmek için mutfak adası kullanılmış.

Mermerden yapılan küvet bölümü, evin dinlendirici ve sakin atmosferini tamamlar nitelikte. Bali’nin huzur ve özgürlük duygularıyla dolup taşan stilini kendi evinize taşımak isterseniz Zekeriyaköy’deki Living Karma’ya uğrayabilirsiniz.

Gri duvarların doğal renk, kumaş ve materyallerle dengelendiği ana banyo, çeşitli yazılar kullanılarak kişiselleştirilmiş.

Bali evleri_11.jpg

Bali evleri_17.jpg

Bali evleri_13.jpg

Bali evleri_24.jpgBali evleri_20.jpg

Bali evleri_27.jpg

Bali evleri_26.jpg

Bali evleri_21.jpg

Bali evleri_22.jpg

Bali evleri_19.jpg

Bali evleri_16.jpg

Bali evleri_15.jpg

Bali evleri_0.jpg

Bali evleri_1.jpg

Yorum Yaz