Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Balkon kültürünü korumak; onu bir depolama alanı olarak değil de, sosyal aktivitelerin gerçekleştiği keyifli bir yaşam alanı olarak kullanmak için Mimar Oya Çavdar ve Mimar Funda Varlık’ın önerilerine kulak verin.

Bir mimar gözüyle İstanbul’daki balkonlarla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Gitgide iç mekanlara kapanan yaşam tarzlarımız sonucunda kusursuz ve yalının vücut bulduğu minimalizm yavaş yavaş etkisini kaybediyor ve yerini doğanın cümbüşlü karmaşasına bırakıyor. Son yıllarda doğal malzemeler, floral desenler, karışık renkler dekorasyonun temel taşları haline geldi. Yeşile dönme çabası, kapalı alanlarda bolca vakit geçiren çoğunluğun doğaya ulaşma özlemi aslında… Bu ihtiyaçlar doğrultusunda apartman dairelerinde yaşayanlar için balkonlar önem kazanıyor. Eski İstanbul mimarisinin balkon yapıları ise çok dar. Bu bizi daha da yaratıcı olmaya zorluyor. Ve kısıtlı alanlar dikey kullanımları da düşünmeye yönlendiriyor. Yeni nesil evlerde ise balkonlar iyice küçülmüş veya Fransız balkonu tipinde yapılıyor. Özellikle inşaat firmaları projeleri yaptırırken; balkonların depo, çamaşır asma yeri ya da kapatılarak ek odaya dönüşmesine fırsat vermemek için eski zamanlardaki balkonlara yer vermiyorlar. Hatta kentsel dönüşüm projelerinde de eskiden var olan balkonların yeni projelerde yer almadığına sıklıkla rastlıyoruz.

BALKONLARDAKİ ahşap oturma ve depolama üniteleri ile demir ve ahşap sehpalar Design Of… tasarımı Tüm döşeme işleri City Döşeme Göktürk atölyede yapılmış. Kumaş seçimleri; Alya Deri, Serteks, Ev Dekor’dan. Aksesuarlar Deri Show Mimarca, Zara Home, Kervan, Paşabahçe, Mudo Bahçe.

Ev sahipleri balkonlarda özellikle nasıl dokunuşlar istiyor?

Balkonlarını yaşam mekanı olarak değerlendirmek isteyen ev sahipleri, bahçe verandası konforunu balkonlarında yaşamak istiyor. Bizlerden planlamaya başlarken istenen en önemli unsur, açık havada yaşanacak çok keyifli bir mekan tasarlamamız yönünde oluyor. Balkonların daha kullanışlı hale gelmesi için ne gibi tüyolar verebilirsiniz?

Öncelikle balkonlarında yaşamaya karar vermeleri için bu alanların evin birer parçası ve dekorasyonu fazlasıyla hak eden bir mekan olduğuna inanmaları gerekiyor. Var olan alanı geniş ve kullanışlı hale getirmek için tasarımlar yapıyoruz. Az eşya, gözü yormayacak kadar obje, bol yeşil ve küçük sürpriz dokunuşlar…

Balkon tiplerine göre nasıl mobilya ya da aksesuarlar tercih ediliyor?

Büyük ferah bir mekanda çalışmak çok daha kolay oluyor ama dar mekanları kullanışlı, oturan kişiye enerji ve huzur verecek bir mekana dönüştürmek daha çok yaratıcılık ve hayal gücü gerektiriyor. Genelde hacimli mobilyalar yerine balkon ölçüsüne uygun oturumlar ve dikeyde yapılacak kazanımları tercih ediyoruz. Çok katlı merdiven saksılar, ‘yaşayan’ duvarlar bu zorlamalara yanıt olarak bulunan çözümler.

Çekim yaptığımız balkonları dekore ederken nelere dikkat ettiniz?

Ulus’ta yaptığımız balkon çok uzun U formunda ve dar bir plana sahipti. Balkonu işlevlerine göre bölümlere ayırmakla işe başladık. İlk bölüm, yatak odalarının önünde olan balkon alanı. Burada depolamaya ağırlık verdik. Yatak odasının mahremiyetini sağlamak için küpeşte üstünde dikey halat ve zincirler kullanarak bunlara yaseminler sardırdık. Bu kısım aynı zamanda karşıdaki yeşilliğe çok güzel bir perspektiften baktığı için sessizsakin kitap okuma ve dinlenme alanı olarak hayat buldu. Yatak odalarının önünde kalan alanla yaşama ve yemek alanının önünde kalan kısmı yarı kapalı kendi tasarımımız olan demir bir paravanla böldük. Küpeşte üstlerine aralıklarla yerleştirilen uzun taş saksıları özel imal ettirdik. Mutfak penceresinin önü yüksek tabureli sürpriz bir bar alanına dönüştü. Ve yanına yaptığımız yemek masası tek taraflı kullanıldığında dar balkonda geçişe olanak tanıyor. Kalabalık oturumlarda ise altında gizlenen bank ortaya çıkıyor. Keten çuval sırt minderini duvara sabitledik. Balkonun U formunu oluşturan iki köşesinde ise L sedirler var. Salon tarafındaki kör ucu, sandıklı başka bir sedirle bitirdik. Tabii ki en büyük keyif olan bioethanol şömineyi kullanmayı unutmadık. Aksesuarlar ağırlıklı olarak Derishow Mimarca’nın.
Balkon Dekorasyonu Fikirleri_2.jpgBalkon Dekorasyonu Fikirleri_1.jpgBalkon Dekorasyonu Fikirleri_4.jpgBalkon Dekorasyonu Fikirleri_7.jpgBalkon Dekorasyonu Fikirleri_10.jpgBalkon Dekorasyonu Fikirleri_8.jpgBalkon Dekorasyonu Fikirleri_3.jpg

Yorum Yaz