Balkon ve Teraslarda Keyif Köşeleri için Harika Öneriler

Keyif köşeleri için HARİKA ÖNERİLER

 ✔ Balkon ya da terasınızın bir bölümünde kendinize özel bir atölye alanı oluşturabilirsiniz. Burada mevsimsel saksı değişimleri ya da yeni bitki dikim işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu bir masa veya daha büyük alanlar için saksılarınızı da yerleştirebileceğiniz, alt kısmı dolap olan bir tezgah da olabilir… 

✔ Renkli bir balkon veya teras için tekstil ürünlerinden yararlanabilirsiniz. İster bir yastık, ister masanızın üzerine yerleştirebileceğiniz bir örtü ya da runner… Tekstil ürünleri sayesinde mekanın stilini daha çok vurgulayabilirsiniz. Mesela çiçekli bir kumaş ile romantik bir hava verirken, tropik yaprak desenleri sayesinde egzotik bir görüntü yakalayabilirsiniz. Üstelik bütçenize uygun şekilde her mevsim farklılık sağlayabilirsiniz. 

Balkon ve Teraslarda Keyif Köşeleri için Harika Öneriler Resimleri✔ Yeni yapıların çoğunda balkonlar yan komşunun balkonu ile birleşik oluyor. Bu noktaya yeşil bitkilerle ya da paravanlarla sınır koyabilirsiniz. Boş bir duvar varsa, raflı bir saksılık kullanarak farklı çiçeklerle bu noktayı renklendirebilirsiniz. Ayrıca sarmaşık türlerini de saksıda yetiştirerek paravan etkisi yaratabilirsiniz. 

✔ İçi sizin, dışı ise tüm komşuların gönlünü alan balkonlar tasarlamak isteyenler! Bu fikir sizin için geliyor. Balkon cephesini sarıp sarmalayan bitki türlerine ne dersiniz? Dört mevsim güzel bir görüntü için ise sarkık formlu çiçekler ve her dem yeşil bitkilere yan yana saksılar içinde yer verebilirsiniz. Sardunya, petunya, cam güzeli ve Latin çiçeği bunlardan bazıları… Bu sayede dışarıdan baktığınız zaman balkonunuz her zaman canlı bir görüntüye sahip olacak, unutmayın. Mevsim koşullarınız uygunsa dilerseniz begonvili listenin ilk sırasına ekleyebilirsiniz. 

✔ Dikey bahçeyle balkonda yeşil doku oluşturabilirsiniz. Özel sistemle uygulanan bu saksıların içinde sulama sistemi yer alıyor. Bu sayede bitkiye ihtiyacı olduğu kadar su verebilirsiniz. Her bitki türü bu uygulamalarda kullanılamaz. Toprak alanı daha az olduğu için kısa köklü bitkilere yer vermelisiniz. 

✔ Balkonunuz ya da terasınız yeteri kadar büyükse açık hava mutfağı oluşturabilirsiniz. Bu alanı tasarlarken pişirme bölümü, tezgah, lavabo gibi ihtiyaç alanlarını plana dahil edebilirsiniz. Saksılarda mutfak otlarına yer verebilirsiniz. Bu alan sayesinde uzun saatler boyunca balkonun ya da terasın tadını çıkarabilirsiniz. 

✔ Fener, kuş kafesi ve sepet gibi objeler küçük alanlarda dekorasyona canlılık katmanıza yardımcı olur. Alanınız genişse, farklı objeleri deneyebilirsiniz. Örneğin eski bir el arabasının üst kısmını raf olarak değerlendirebilirsiniz. Bir bölümünde çiçeklere, bir diğer bölümünde de bahçe aletlerine yer verebilirsiniz. 

✔ Çatı teraslarında mimarinin izin verdiği koşullarda çiçekli bir çardak tasarlayabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın, şöyle çiçekli bir hayale ortak olun… Yürüme yolunun iki tarafındaki çiçek tarhları rengarenk! Hatta saksılar içinde yer yer büyük ağaçlar da var. Çatı terasında, beton görüntüsüne inat, çiçekli bir bahçedesiniz! 

✔ Dar alanlarda duvarlardan maksimum derecede fayda sağlayabilirsiniz. Örneğin paletlerden faydalanarak saksılık yapabilirsiniz. Ya da duvarlar için özel tasarlananan hazır saksılıklardan alabilirsiniz. Çiçekleriniz için planlama yaparken, az su isteyenler ile çok su isteyenleri ayırın. Bu sayede sulama yaparken size kolaylık olur. 

✔ Balkonunuz ne kadar küçük olursa olsun, kendinize verimli bir çalışma ortamı hazırlayabilirsiniz. Minik bir masa ve iki sandalye yeter de artar bile… Güzel bir havada, rengarenk çiçeklerde çevrili bir çalışma ortamı yaratıcılığınızı da artıracaktır emin olun. Bilgisayarınızı açın, kahvenizi alın ve balkonun tadını çıkarın. 

✔ Açık havada vazgeçilmez alışkanlıklar arasında balkonda kurulan sofralar geliyor. Masa tasarımında küçük vazolar içinde kesme çiçekler kullanabilirsiniz. Ya da dekoratif görüntüde olan küçük saksıları masaya taşıyabilirsiniz. Çiçekleri seçerken masada kullanılan tekstil ürünleri, davet saati gibi tüm detayları göz önünde bulundurmalısınız. Mesela, yemek yenilen bir sofrada kokulu çiçekler kullanmamalısınız. Çiçek kokusu, yemek kokusunun önüne geçmemeli. Masadaki vazo ne çok uzun ne de çok kabarık bir görüntüde olmalı. Uzun kullanmak istiyorsanız sade, az sayıda çiçek kullanmalısınız. 

✔ Kendinizi tatil beldesinde hissetmek, biraz da egzotik etki yaratmak için balkon ya da terasta bitkilerin gücünden yararlanabilirsiniz. Bunun için bodur palmiye, starliçe, muz ağacı, kumkuat, fırça çalısı ve mercan gibi bitkilerden yardım alabilirsiniz. Mobilya seçimini temaya uygun yaparsanız, egzotik bir tatili balkonda yapabilirsiniz. 

✔ Bazen o kadar dar ve küçük bir balkon ile karşı karşıya kalıyoruz ki hayaller yarım kalabiliyor. “Bir masa bile sığmıyor” diyorsanız, balkon korkuluklarına sabitlenecek bir tepsi işinize yarayacaktır. Çayınızı, tatlınızı sığdırabileceğiniz pratik bir çözüm. Elbette balkon keyfi bitkiler yanında içilen çay ile çıkar! 

✔ Balkonu yeşil dokuyla buluşturmanın en kolay çözümü saksı içinde bitki kullanmak. Saksılarınızı belirlerken renk ve malzeme uyumuna dikkat edin. Böylece dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz. Kullandığınız bitkiler de yine saksılar ile uyumlu form ve yapıda olmalıdır. ✔ Minimal çizgilerden hoşlananlar için metal mobilyalar ideal bir seçim olacaktır. Sade görüntüsünün yanında modern çizgisi ile dikkat çekecektir. Balkonun dekorunu irili ufaklı saksılar ile tamamlayabilirsiniz. Saksı malzemesinin de mobilyanız ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Yorum Yaz

− 3 = 3