BODRUMUN ÖNEMLİ NOKTALARI

KEŞiF BODRUM ATÖLYE

Ağaçların altında, minik ama özel işlerle dolu bir yer… Atelye Bodrum, uzun yıllar televizyon sektöründe kostüm tasarımcısı olarak çalışan sanatçı Cavide Gözkara Yükseler ve ahşap heykeller ile seramik tasarımlar yapan eşi Akın Yükseler’in çalışmalarını bulabileceğiniz bir dükkan. Cavide Yükseler, çalıştığı kadın figürleriyle ünlü bir sanatçı. Farklı malzemeler kullanarak yarattığı ‘Cavide’nin Kadınları’ koleksiyonu, etkili yüz ifadelerine sahip minik kadın heykellerinden oluşuyor. Lodos’un kıyılara getirdiği ağaç dallarıyla çalıştığı ‘Dal Kadınlar’ ve kurutulmuş çiçeklerden oluşturduğu ‘Çiçek Kadınlar’ serisi de eşsiz! 15 yıldır Gümüşlük’te ama üç yıldır Gümüşlük’teki Limon Cafe’nin girişindeler.

SERGi DiBEK SOFRASI

Yalıkavak yolunda, yol üzerinde genişçe bir alanla dikkatimizi çeken Dibeklihan, bir kültür ve sanat köyü. Farklı sanatçıların dükkanlarının olduğu, konser ve sergilerin düzenlendiği, taş binalar içinde küçük bir kale görünümüne sahip. Mekanda gezerken, Dibek Sofrası içinde Erdinç Bakla’nın ‘Anadolu idolleri’ sergisine rastladık. Özellikle günbatımı saatlerinde harika bir ışıklandırma ve serin bir rüzgar eşliğinde gezdiğimiz sergi, sanatçının buradaki dördüncü sergisi olma özelliği taşıyor. Seramik heykeller; Hitit, Çatalhöyük, Truva ve Kapadokya’dan izler taşıyor. Anadolu topraklarının ahenk ve çeşitliliğini sonuna kadar hissettiriyor. Sıcak havalardan dolayı öğlen saatlerinden gece yarısına kadar açık olan sergi, tüm heybetiyle Dibeklihan’ın göbeğinde göz kırpıyor.

Kendisini bu sanat köyünün demirbaşı olarak gören Sanatçı Erdinç Bakla, adeta altın gibi parıldayan heykelleriyle ilgili kısa bir özet geçiyor: Bir şeyin peşindeyim ben; Batı’yı taklit etmeyin. Batı’nın sanatını taklit etmeye gerek yoktur. Anadolu uygarlıklarından hareketle sanat yapmak mümkündür.”

ATÖLYE BODRUM BALIKÇISI

Buranın tek bir konsepti var, o da balık.

Takı tasarımcısı ve ressam bir çift, ödüllü fotoğraf sanatçısı bir çocuk… Bodrum Balıkçısı’nın en kısa öyküsü böyle özetlenebilir. Bodrum’un en yeni oluşumlarından olan Yalıkavak Palmarina’nın içinde açılan bu atölye, buram buram deniz kokuyor. Balık ağları, bardak üstüne resmedilmiş balık figürleri, sandal fotoğrafları, deniz kabuklarından kolyeler. Tamamı sanatçı olan aile, bu atölyede hem tasarlıyor, hem de tasarımlarını satıyor. 12 yıldır bu marinada olan atölye; resim, aydınlatma ve aksesuar, takı, seramik ve fotoğraf işlerinden oluşuyor. Takılarda antik ürünler kullanılıyor. ‘Kristal Elma’ ödüllü Candaş Arın, deniz ve Bodrum fotoğraflarını burada satıyor. Atölyenin babası Halil Arın burayı Türkiye’nin ilk ve tek 12 ay açık galerisi,” olarak tanımlıyor. Kendisini sanatçı değil, ‘boyacı’ olarak anlatan Halil Arın emeklilik yıllarında yaptığı bu eserleri Bodrum’a benzetiyor. Kısacası, mavi bir yaşam biçimi istedim ki maviyi sizinle paylaşayım, maviyi çocuklarımıza taşıyayım.”

GALERi MiNE ART GALLERY

Yalıkavak’taki Palmarina Bodrum’da beyaz duvarlar içinde Bodrum ile birebir uyumlu ve en sade haliyle Mine Art Gallery, Hüseyin Avni Öztopçu’nun ‘Alan Denemeleri ve Tekler’ isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Çarpıcı renkler, keskin ve neredeyse bir resme ait olamayacak kadar kusursuz gölge tasvirleriyle benzersiz bir sergi olduğunu kanıtlıyor. Farklı aralıklarla, farklı sanatçıların çalışmalarına yer veren Mine Art Gallery ise bu serginin çok popüler olduğunu söylüyor. Sanatçının 2014 yılındaki son sergisi olan ‘Tek ve Korunaklar’ın ardından, bu sergide 30 yıl içinde ele aldığı kurgusal değişimleri bir bütün halinde görmemizi sağlıyor.

Bu çalışmalar, adeta sanatçının yeni denemelerinin bir bölümü olarak da gösteriliyor.

CAFERESTORAN LiMON

Burası Gümüşlük’ten çıkarken yol kenarında belli belirsiz bir kuytuda bize göz kırpıyor. Bodrum’un hemen her yerinde olduğu gibi güzel manzaralı bir mekan değil burası. Gülümseten ve çoğu nostaljik detaylarla dolu köşeleri, seramik sanatçılarının birkaç parça da olsa eserlerinin satıldığı bölümleri ve takım halinde olma ihtiyacı duymadan salaş, renkli ve rahat oturma bölümleriyle ağaçların altında, günbatımının eteklerinde bir yer. Sabah kahvaltısı da çok meşhur ama en favori zamanı güneşi batırma saatleri… içinize derin bir nefesle çektiğiniz huzura, lezzetli ve özel mezeleri de ekleyince kelimeler kifayetsiz kalıyor. 2001 yılında açılan Limon’un yıllar içinde kendi kendine oluşmuş bir tarzı var. Menüsü ise, sade ve gelen misafirlerin fikirleriyle oluşacak kadar samimi. Eski gazeteci Candan Aslanbay da bu eşsiz mekanın mimarı.

Dibeklihan içinde renkli ve eğlenceli görünümlü bir dükkan burası. Ivır ZıvırKırkyama, Anadolu’nun farklı köşelerinden toplanmış ev aksesuarları, nazarlıklar, magnet’ler gibi akla gelebilecek her türlü objenin yanı sıra; özel olarak tasarlanmış halı ve kilimleri de bulabileceğiniz bir dükkan. Beş yıldır burada olan Ivır ZıvırKırkyama, sadece zanaat ve sanat ürünleri satıyor. Uşak ve Karabağ’da ve sadece birer adet yapılan halılar, ardıç ağacından tamamen el yapımı masa ve oturma grupları, üfleme cam tekniğiyle yapılmış lokumluklar ve mumluklar, antika Murano camları, seramik sanatçıların ürünleri, eski kanaviçelerin ahşap aplikasyonuyla dönüşümü olan ürünler ve çok daha fazlası, bu minik görünümlü dükkanın içinde ışıldıyor. Pazartesileri dışında diğer tüm günler neredeyse gece yarısına kadar açık.

DÜKKAN MASAL GiBi

Yalıkavak sahilinde rengarenk bahçesi ve uzaktan oyuncak gibi görünen ürünleriyle büyükler için oyun alanı niteliğinde bir dükkan; adı ise Masal Gibi. Kesinlikle adıyla özdeşleştiğini söyleyebiliriz. 60 yıllık bir taş evde yedi yıldır var olan Masal Gibi, bir hediyelik eşya evi. Masallar diyarında yolculuk yaparken yanınıza alacaklarınızı seçmekte zorlandığınız bu dükkan, neredeyse tüm yıl açık. Sadece ocak ve şubat aylarında kapalı. Sahibi Sevil Orcan, kendi atölyesinde yaptığı seramik malzemeli aksesuarlarıyla ünlü. Binlerce ürüne sahip dükkan, sahibine göre onun kendi evi. Bu evi ilk gördüğünde aşık olmuş: Misafirlerimi evimde hediyelik eşyalarımı sergilerken ağırlamayı seviyorum.”

DÜKKAN BUTiK AYŞE

El emeği göz nuru işlerle dolu raflar, renkli ve çiçekli bir taş dükkan. Dibeklihan’ın içindeki Butik Ayşe, dekorasyon ve moda olmak üzere iki aynı dükkandan oluşuyor. Takılar, elbiseler, dekoratif aksesuarlar, mutfak araçları, antikalar, açıkçası ne ararsanız var. Özellikle hediye almak için iyi bir alternatif olacak bu dükkanda, gece yarısına kadar alışveriş yapabiliyorsunuz. Dört yaz boyunca Dibeklihan’daki dükkanında hizmet veren Butik Ayşe, özel el yapımı masa örtüleriyle çok popüler. Mekanda Türk sanatçıların seramik eserlerine de rastlamanız mümkün.

TURKUAZ

Gümüşlük sahilinde elinizde ev yapımı dondurmayla gezerken turkuaz renklerle dolu bir dükkanla karşı karşıya kaldıysanız, hiç düşünmeden içeri girmenizi tavsiye ediyoruz. 1989 yılından beri seramik işleriyle dolu Turkuaz, Bodrum’un ilk dükkanlarından. içeride farklı ve özel sanatçıların da sınırlı sayıda çalışmalarını satın alabiliyorsunuz. Özellikle kaseleri çok popüler. Sıradanlıktan uzak ve her biri benzersiz seramik ürünleriyle dolu Turkuaz, yılın her günü açık.

GÜMÜŞLÜK KÜLTÜR VE SANAT EVi

Buraya sadece dükkan demekten ziyade, onu kolektif bir sergi alanı olarak da düşünebilirsiniz. Gümüşlük Kültür ve Sanat Evi, belediyenin desteğiyle yedi yıldır birer haftalık periyotlar halinde farklı sanatçılara eserlerini satışa sunma imkanı veren bir alan. Takı tasarımcısından ressama, ahşap boyacılarından ebru sanatçılarına kadar geniş bir ürün yelpazesine ve el sanatçısına ulaşmanız mümkün. Hediyelik almak niyetindeyseniz de bu butik sanatçılara destek olmayı düşünebilirsiniz. Tüm bunların dışında sanatçılarla eğlenceli ve samimi bir sohbet etmek için ahşap sandalyelerinden birini altınıza çekip soluklanma şansınız da var.

BODRUMUN ÖNEMLİ NOKTALARI _3.jpgBODRUMUN ÖNEMLİ NOKTALARI _1.jpgBODRUMUN ÖNEMLİ NOKTALARI _10.jpgBODRUMUN ÖNEMLİ NOKTALARI _6.jpgBODRUMUN ÖNEMLİ NOKTALARI _11.jpgBODRUMUN ÖNEMLİ NOKTALARI _19.jpgBODRUMUN ÖNEMLİ NOKTALARI _18.jpgBODRUMUN ÖNEMLİ NOKTALARI _4.jpgBODRUMUN ÖNEMLİ NOKTALARI _5.jpg

Yorum Yaz