Boyanın karıştırılması gerektiği durumlarda aşağıdaki önlemler alınabilir!

Boyanın karıştırılması gerektiği durumlarda aşağıdaki önlemler alınabilir!

• Farklı yapıdaki boyaların ve pigmentlerin kullanılmasından kaçınmalı, örneğin! petrol türevi pigmentlerle, bitki türevi olanları karıştırılmamalıdır.
• Küçük bir kavanozda çok az boyayı karıştırmak ve duvarın küçük bir yüzeyini boyamak. Boya kuruyuncaya kadar beklemek, gerçek rengi görmek için beyaz kağıtla duvarın eski boyanmış kısmını kapatmak.
• Arzu edilen rengi çok az karıştırdıktan sonra, boyanın tümünü homojenlik sağlaymcaya kadar karıştırmak. Boyamada temel alınan, planlanan rengi yakalamaya çalışmak.
• Boya bitince, duvarın bir köşesinde durmak! böylece yeni boya önceki ile fazla kontrast sağlamayacaktır.
• Hatırlanacağı gibi beyaz renk çemberi üzerindeki en açık renktir ve güçlü bir rengi hafifletme eğilimi vardır.
Daha az deneyimli kişiler hazır karıştırılmış ya da formüllü renkleri seçebilirler. Hazır karıştırılmış boyalar satıcılarda mevcuttur, ancak renk seçimi bir dereceye kadar sınırlıdır. Formülle karıştırılmış boyalar, boya karıştırma makinesine sahip herhangi bir satış merkezinde kanştırılabilir. Boya kartlan yüzlerce renk için talep edilen oranları verir. Renkler yaklaşık yirmi dakikalık bir sürede kanştırılabilir.
Yağ bazh, lateks veya akrilik ve epoksi olarak bilinen üç tip boya vardır. Yağh boyalar neft, mineral ispirto veya kokusuz boya tineri ile çözülebilir. Çoğu profesyonel boyacı yağh boyaları tercih eder ve yüzey çok kaba olmadıkça, silindir yerine fırça kullanmayı tercih eder. İyi yağh boya, uygun şekilde uygulanabilir, duvarı yıkama sırasında uzun süre iyi durumda tutar. Boyama işlemini kendi yapanlar lateks veya akrilik boyalan tercih ederler, çünkü boyanması daha hızlıdır, eski boyayı kapatmak kolaydır, daha az kokuludur ve hızlı kurur. Suda çözülebilir, boyamadan önce duvar yıkanırsa, fırçanın hareketi kolaylaşır ve herhangi bir bezle temizliği yapılabilir.
Düz yüzeyli boyalar mutfak ve banyo dışında, konuttaki tüm odalar için önerilebilir. Yarı parlak ve saten boyalar bakımı kolay olması nedeni ile yağ ve buharın yoğun olduğu mekanlarda daha kullanışlıdır. Bunlar ahşap yüzeylerde de kullanılabilir.
Bazen insanlar, duvar kağıtlarının üzerini boyar. Eğer duvar kağıdı duvardan ayrılmamışsa, işlem memnuniyet verici olabilir. Bununla birlikte, bir amatör için duvar kağıdını kaldırmak zor olacaktır. Kağıt kuru yöntemle, nemlendirilmeden kaldırılmalıdır.
Porselen gibi görünen, epoksi veya polyester emaye yeni boya ürünleridir. Bu, banyo ve mutfaklarda kullanılan dayanıklı ve parlak cilalı bir boyadır. Renkler beyaz, siyah ve pastellerle sınırlıdır.
Doğal ve sentetik maddelerden üretilen boyalar kullanılma amacına uygun şekilde (ahşap, taş, alçı ve metal yüzeylerde) seçilebilir. Boyalar mat, yarı parlak ve parlak yüzeylerde kullanılabilir.
Duvarların boyanmasında kullanılan malzemeler badana, yapışkanlı, vernikli ve plastik olarak sınıflandırılabilir. Boya seçimi, vurgulanmak istenilen estetik etkiye ve duvara kazandırılmak istenen koruyucu özelliğe bağlıdır. Sentetik boyalar, mat olmayan yarı parlak bir yüzey oluştururlar, bu yüzey oldukça kolay temizlenebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, boyanın sürüldüğü zeminin düz ve pürüzsüz olmasıdır. Aksi halde, yansıtıcı özelliği olan parlak bir yüzeydeki en küçük bir hata bile görsel rahatsızhğa neden olabilir.
Bir mekamn boyanması çok kolay görünmekle birlikte, boyanın düzgün hazırlanması ve rengin doğru seçilmesi zordur. Çeşitli renk tonları ve ışıkla duvarda çeşitlilik yaratılabilir. Renkli küçük bir spot aydınlatma, aym renkteki büyük bir duvarı tamamen farkh gösterebilir.
Duvar kağıdı Duvar kağıtları boyamn uygulandığı tüm yüzeylere uygulanabilir. Yaygın üretimi, renklerinin dayanıklılığı, sağlamlığı, kullanılma kolaylığı ve silinebilme özelliği nedeni ile duvar kağıtları günümüzde oldukça fazla kullanılan bir materyaldir. Duvar kağıtlarının uygulanması boyadan daha zor olduğu gibi genellikle daha maliyetlidir ve daha fazla işgücü gerektirir, ancak boyaya göre pek çok avantajları vardır. Örneğin!
• Odaya sıcak bir hava verir, odanın sonuna yerleştirilen manzaralı bir duvar kağıdı odaya çok fazla derinlik veriri büyük desenli bir duvar kağıdı küçük görünümlü bir odayı daha geniş yapar.
• Renk şeması sağlanabilir.
• Duvar kağıtları ile bir odadan diğerine renk geçişi yapmak oldukça kolaydır

dekorasyon, ev dekorasyonu, boya

Yorum Yaz

1 + 4 =