Dekorasyon Fikirleri

dekorasyon,dekorasyon fikirleri,dekorasyon yaparken nelere dikkat etmeliyiz,dekorasyon,salon dekorasyonu,ev dekorasyonu

Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon hakkında fikirler,dekorasyon yaparken nelere dikkat etmeliyiz işte sanatçının gözünden ev dekorasyonu örnekleri.Peter Eisenman dekorasyonculukta 1970 sonrasını karakterize eden gelişmelerin büyük oranda PostModernizm tarafından belirlendiği kuşkusuz. Ne var kî, tarihsel üsluplara göndermeler yapmaktan kaçınmayan bu “başat” eğilimin yanıbaşında bazen onunla işbirliği yapmaktan bile kaçınmayan, ama çoğu zaman da PostModernizm’e güçlü biçimde muhalefet eden bir “NeoModernist” dekorasyonculuk var. Ünlü Amerikalı dekorasyoncu Peter Eisenman bu “NeoModernist” muhalefet cephesinin en önemli adlarından biri. (Hoş, kendini her türlü etiketi gereksiz bulduğunu bize ayrıca vurguluyor ya!) Postmodern düşüncenin öndegelen adlarıyla örneğin, Jacques Derrida da yakından ilişkisi var. Yakın arkadaşlarından Kurt Foster’in hoş buluşuyla Eisenman amnesie (bir de tersten okumayı deneyin), yani Eisenman’a özgü bir bellek kaybı ile “malûl”.

Ama pek de önemli bir eksiklik değil bu. Çünkü, bu kez editörümüzün buluşuyla dünya dekorasyonculığına epey bir süredir bir “Eisenma nia” da yaşatan bir tasarımcıdüşünürle karşıkarşıyayız. Yıllarca Yale Üniversitesinde ders veren, hem düşünür, hem de tasarımcı olarak çalışan ve 1970’lerin belki de eh etkin dekorasyoncui düşünce organı sayılan “Oppositions” sitesinin yöneticilerinden biri olan Eisenman, dekorasyonculuk dünyâsını yıllardır meşgul etmeyi ve gündemde kalmayı başarabilmiş bir dekorasyoncu. Türkiye son yıllarda PostModernizm kervanına neredeyse tüm gücüyle ve coşkuyla katılmaya çabaladığı için, NeoModern Akım’dan da büyük oranda habersiz. Oysa,

Batı dünyasının tezleri ve antitezleri birarada içeren ve dekorasyoncui yaratma alanında da gerçek anlamda liberal ve çoğulcu olan dekorasyoncui atmosferi tek boyutluluğa ve “tekdoğruyolculuk”a olanak tanımıyor. ArredamentoDekorasyon bu kaygıyla hareket ederek, geçen sayıda ele aldığı Bofill gibi bir “azgın” PostModer nist’in ardından, Eisenman gibi bir “uslanmaz”, NeoModernisai inceliyor. Kendisi neomodernizm sıfatını da diğer bütün dekorasyoncui “izm”ler gibi reddeden Eisenman’dan, en dar zamanında kapsamlı bîr özel söyleşi “koparmayı” da başardık. Eisenman Profili’ni hazırlarken bize her konuda (özellikle derlemelerde) en büyük yardımı Nazlı Gönensay yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir