Deprem Anında Yapılması Gerekenler

DEPREMDE HAYATTA KALMANIN ALTIN KURALLARI

 

Aile bireyleri arasında olağanüstü bir durumda nasıl davranacağınızı konuşarak, bir EV DEPREM PLANI yapın. Depremden önce yapılacak birkaç basit hazırlık depremden sonraki zor yaşantımızı çok kolaylaştırabilir. Örneğin, aracımızın bagajında: bir çadır, uzun müddet bozulmayan yiyeceK ve içeceklec, fener, ilk yardım malzemesi, giysi, telsiz, battaniye, sıhhi malzemeler gibi eşyaların bulunması organize yardımın gelmesi için gereldi olan süre boyunca bizi çok rahatlatacaktır. edilen verfler. enkaz altında kalındığı takdirde mutfak ve banyoların yaşam üçgeni için en uygun yerler olduğunu gösterrnektedır.Bu alanlarda yaşam üçgeni yaratabileceğiniz unsuriar olduğunu unutmayınız.

 

DEPREM SIRASINDA VE SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER:

 

• Depremler genellikle hafif bir sarsıntı, gürültü ile başlar ve birkaç saniye sonra daha yıkıcı sarsıntılar gelir. Deprem sırasında sakin olup, paniğe kapılmayın.

 

• Deprem sırasında ilk 10-15 saniye içinde binayı terk edebilmek çok önemlidir. Eğer bulunduğunuz noktadan kendinizi bina dışına çıkartacak pozisyonunuz varsa, bu yolu saptayın. Bu yöntem sadece giriş altı, giriş ve l.katta olanlar için geçerlidir. Eğer binayı bu süre içinde terk edemiyorsanız ve kesinlikle merdivenlerden, merdiven boşluklarından uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

 

• Büyük bir depremde ayakta durmanız, koşmanız mümkün değildir. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, mutfak tezgâhı, büfe ya da büyük kanepe gibi eşyalar çökme sonucu tavanı bir miktar tutarak yaşam üçgeni için bir alan yaratırlar. Cenin pozisyonu alarak çömelin, bekleyin ve başınızı koruyun. Pozisyonunuzu sallantı duruncaya kadar ya da hareket etmek güvenli oluncaya kadar değiştirmeyin.

 

• Ocak, şömine ya da kolayca devrilebilecek eşyalardan uzak durmaya çalışın. Balkon,asansör ve çatılara gitmeyin. • Hasar gören evinizi uzmanlar kontrol etmeden kesinlikle girmeyin. Bazı artçı depremlerin zayıflamış yapılarda ana deprem kadar büyük hasar verebileceğini unutmayın. • kullanabileceğiniz el feneri, yedek . pil, radyo, ilk yardım çantası, gerekli ilaçlarınızı, iş eldiveninizi . önceden bir çantaya koyup, kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Ögeday Karabulut 06 Aralık 2013

Yorum Yaz

9 + 1 =