Yeni Sezon Aksesuar Modelleri

Bazen bir resmin stili çerçevenin tipi ile bozulabilir. Duvara asılan resmin oda ile bütünlük sağlayabilmesi için, çerçeve ile resmin konusu arasında bir uyum olması gerekir. Aynı zamanda, çerçeve resmin renk tonuna uygun ve resimden daha az dikkati çekecek yapıda olmahdır. Röprodüksiyon resimleri çerçevelemek için genellikle ağır geniş çerçeveler kullanılır. Paspartu, resimle çerçeve arasında kalan düz kısımdır. Paspartu kullanımı çerçevenin ve resmin renk tonuna göre belirlenir. Paspartular şöyle şekillendir ilmelidir; yatay resimlerde alt kenar en geniş, iki yan kenar biraz dar, üst kenar ise en dar; dikey dikdörtgenlerde alt kenar geniş, üst kenar daha az geniş, iki yan kenar ise en dar şekilde paspartulanmalıdır.

Kare resimlerde ise alt kenar en geniş, yan ve üst kenarlar eşit, ancak alt kenara göre dar olmahdır. Desenli duvarlara paspartusu çok geniş resimler asılması gerekir. Ayrıca küçük bir resmi, dekorasyonda daha büyük göstermek için geniş paspartu kullanılabilir. Çerçeve resim üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çünkü, çerçeve resimle duvar arasında bağı sağlayan, destekleyici bir unsurdur. Hiçbir zaman ağır, parlak ya da resme gölge düşüren, onun etkisini azaltan bir konumda olmamalıdır. Çerçeve renk hareketini, resim içindeki çizgiyi durdurmalı, ancak gerekli olduğu durumlarda illüzyon yaratmah ya da boyut (perspektif) eklemelidir.

Çerçeve, izleyenin dikkatini konu bütünlüğü üzerine çekmeli ve gözü ilgi merkezine doğru yöneltmelidir. Renk ve resim tekniği bakımından uyum içinde olmalı ve resmin etkisini baskı kurmadan güçlendirmelidir. Çerçevenin oranları da oldukça önemlidir. Detaylı bir resmin geniş, derin, basit bir dizayn içeren çerçeveye gereksinimi vardır. Çok yalın çizgiler ve basit parçalar gösterişli çerçevenin arkasına gizlenecektir. Hareketli bir kompozisyon, bir yaşam biçimi ya da çiçekler içeren bir resme bazen kompleks bir çerçeve ile değer kazandırılabilir. Ancak, dekoratif bir eşleme için bireyin çok fazla çaba harcaması gerekebilir. Bu gerçekleştirildiği durumlarda, çerçeve resmin tam bir parçası haline gelebilir.

duvar aksesuarları, aksesuar, ev aksesuarları

Yorum Yaz

− 1 = 4