Duvar Kağıtları

 Duvar Kağıtları

Duvar kağıtları bir odanın kişiliğini belirlemede kolay, çabuk ve genellikle pahalı olmayan bir yoldur. Duvar kağıtlarının seçiminde bakım önemli bir faktördür. Duvar kağıtlarının en önemli özelliklerinden biri kirlendiklerinde silinebilmeleridir. Çok değişik fiyat ve dokularda piyasada mevcuttur (Şekil 8.4). Duvar kağıtlarının çoğu mat yüzeyli olabilir ya da yıkanamayabilir, ancak bazıları da cilalanabilir, kumaş görünümü kazandırılabilir (Faulkner 1979).
Tarihçesi’ Bilindiği gibi duvar kağıtlarına benzer kağıt kullanımında ilk uygarlık Çin’de geliştirilmiştir. M.O. 200’e doğru Çin’de 45 50 cm ebadında dikdörtgen biçiminde küçük kağıtlar, elle kuş ve çiçek dizaynları ile bezenerek dekore edilmiştir. Başlangıçta dekore edilen kağıtlar duvara asmak için veya perde olarak kullanılıyordu. Çinliler üstelik, kusursuz çay sandığı veya küçük desenli metalik kağıtlar da kullanılmıştır. 18. yüzyıla doğru Çinliler duvar kağıtlarında uygun manzaralar dizaynlamışlar ve bunu gösteriş için tek parça olarak odalarda kullanmışlardır.
Thomas Chippendale’m İngiliz dekoratörler üzerinde büyük etkiye sahip olduğu zaman olan 18. yüzyılda Georgian Döneminde doğu ile batı arasında ticaret artmıştır. Çinlilerin zarif desenli duvar kağıtları yalnızca güzel bir fon oluşturmakla kalmamış, hoş mobilya dönemini de gözler önüne sermiştir, ancak Çin’in etkisi Chippendale’m mobilya dizaynlarında da etkili olmuştur. İngiltere’de Georgian Döneminden çok önce, Fransa’da XI. Louis (1423’1483) hikayeye göre, tanrının ihtişamım göstermek için meleklere kur yapan sanatçı dizaynh katlanabilen duvar kağıtları yapmıştır. Yaklaşık 1620’lerde kumaş görünümlü ve kesilmiş kadifeye benzeyen duvar kağıtları geliştirilmiştir.
1700’lerde Fransız sanatçı Jean Papillon günümüz duvar kağıtlarına benzer, tekrarlamah dizaynh duvar kağıtlarını üretmiştir. XIV ve XV. Louis Dönemi sanatçıları Fragonard ve Boucher duvar kağıtları için manzara dizaynları geliştirmişler, ancak duvar kağıtlarının makine ile basılması pres baskımn ortaya çıkmasından çok uzun zaman sonradır. İlk “rolleıduvar kağıdı baskısı 1839’larda kullanıma girmiştir. İlk zamanlar ticari olarak duvar kağıdı basımı, elle tasarımlanmış duvar kağıtlarını satın almaya ekonomik gücü yetmeyen, orta sınıf ailelere yönelikti. Tekrarlamah büyük duvar kağıtları çoğunlukla ipek kumaş baskı yöntemi ile basıhyordu, çünkü büyük baskılar pratik olabilecek çok büyük “rolleıgerektiriyordu. Manzarah baskı elle yapılmaktaydı, ancak bu delikli kalıplara (şablon) benziyordu ve çok fazla zaman harcamayı gerektirmiyordu.

 

Duvar kağıdı kullanımı’, Bir odada belirgin dokulu duvar kağıtları kullanıldığında, dekorasyon şeması hakimdir. Düz renkli duvar kağıtları bazen boya yerine kullanılmakta, ancak duvar kağıdı yüzeyi yıkanabilir bir materyalle kaplanmadıkça bakımı boyadan daha zor olmaktadır. Duvar kağıdı üreticileri, duvar kağıtlarını uyumlu bir şekilde bir araya getiren tasarımcılara sahiptir, böylece iki veya üç ilişkili duvar kağıdı bitişik mekanlarda kullanılabilir. Bazı duvar kağıdı dokuları üstelik perdelik kumaşlarla uyumlu hale getirilerek de kullanılabilir.
Pek çok duvar kağıdı yıkanabilir etiketi taşımaktadır, ancak bunların çoğunluğu suya, yağa ve diğer lekelere karşı tümü ile dayanıklı değildir. Arkası bez olan duvar kağıtlarının çeşitli avantajları vardır. Bu duvar döşemeleri düz olmayan ve çatlak sıvaları kapatabilir, üstelik kaldırılması da oldukça kolaydır.
Amatör dekoratörler duvar kağıdını duvara uyguladıktan sonra hayal kırıklığına uğrarlar. Aşağıdaki öneriler deneyimsiz kişilerin hata yapmalarını engellemede yardımcı olacaktır!
• Efektif bir uygulama için duvar kağıdının uygulanacağı mekanın çelik metre ile ölçülmesi. Dizaynlar daima duvar kağıdı kataloglarında, duvarda olduğundan farklı görünür.
• Hareketli, benekli veya dingin olmayan görünüme sahip duvar kağıdı dizaynlarından sakımlmalıdır, çünkü bu etki duvar üzerinde abartılı hale gelebilir.
• Duvar kağıtları dizaynları oda ile oranlı olmalıdır. Büyük motifler ve tekrarlar küçük bir odayı aşırı etkili, küçük motifler ise büyük bir odada kaybolma eğilimi gösterir.
• Duvarlar! kapı, pencere veya şömine ile kesiliyorsa, aşırı tekrarlamah veya manzaralı duvar kağıtları kullanmaktan sakımlmalıdır.
• Odada derinlik duygusuna gereksinim duyuluyorsa, kesintisiz alanlarda manzaralı duvar kağıtları kullanılabilir. Renkler odanın renk şeması ile armonili ve dizaynı oda ile oranlı olmalıdır.
• Enteresan bir etki yaratmak için, iki veya üç duvar üzerinde desenli duvar kağıtları, diğer duvar duvarlar üzerinde benzer perdelik lifler kullanılabilir. Duvarda kesintisiz renkler kullanılmışsa, desenli duvar kağıtlarının fonunda renk tekrarlanmalıdır.
• Genişlik etkisi vermek için yatay çizgili, yükseklik etkisi vermek için dikey çizgili duvar kağıtları kullanılmalıdır.
• Özel amaçlar olmadıkça ahşap, taş veya mermer taklidi duvar kağıtları kullanmaktan sakımlmalıdır.
• Deneyimli olunmadığı durumlarda, saç örgüsü dizaynlı, pürüzlü dokulu ve metalik duvar kağıtları kullanmaktan vazgeçilmelidir. Bunların kullanımı zordur ve usandırıcı olabilir.
• Panel alanlarda enteresan tekrarlı bir duvar kağıdı veya manzarah (yekpare) duvar kağıtlarının kullammı denenmelidir. Örneğin; holde veya yatak üzerinde küçük ahşap çerçeveli bir panel kullanılabilir.

Seramik Seramik ısı, buhar veya sudan zarar görmemesi ve bakımının kolay olması nedeni ile banyo duvarlarında çok kullanılan bir malzemedir. Seramik taklidi plastik malzemeler de mevcuttur, ancak bunların sürekli aym durumda kalamama ve çeşidinin az olması gibi sorunları vardır.
Seramik eski Mısır Krallığı döneminden bu yana kullanılmaktadır. Kuzey Afrika’yı işgal eden Faslılar 769’lardan beri İberik Yarımadasında yapıların iç ve dış yüzeylerinde zarif seramikler kullanmışlardır. Seramik duvarlar Güney ve Güneybatı Amerika’da oldukça popülerdir. Desensiz seramikler bazen yağh boya bir duvarın üzerinde veya manzaralı bir duvar kağıdı ile süpürgelik olarak kullanılmaktadır.
Diğer duvar döşemeleri; İç ortamla dış ortamın bütünleşmesinin üzerinde daha fazla durulması ile, yapısal materyaller iç duvarlarda daha popüler olmaktadır. Bu materyaller çok renkli tonlarda sırh ve sırsız tuğlalar, cam dokular (parlak, dokulu, opak veya tuğla formunda)dır. Sessizliğin önemli olduğu durumlarda duvarda linolyum (mantarlı muşamba) ve levha vinil, bazen de hah ve mantar kullanılmaktadır…

duvar kağıtları, dekorasyon, ev dekorasyonu

Yorum Yaz

63 + = 69