Elementler Ve Bagua

Elementler Ve Bagua 

Bagua alanlarında her bir yön bir element tarafından yönetilir. İlgili bagua alanında enerjiyi harekete geçirmek için üretici döngü kullanılır. Mesela sizden olumlu bir şekilde bahsedilmesini istiyorsanız, ün ve şöhret köşeniz olan güney yönünde bir hareket yaratmalısınız. Güneyin elementi ateştir. Üretici döngüye göre ateşi besleyen element ağaçtır. Güneyi beslemek ve hareketlendirmek için ağaç elementini simgeleyen objelerden yararlanmalısınız. Mesela büyükçe yeşil, canlı bitkiler, yeşil ve kahve tonlarında renkler içeren resimler kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra ateş elementini simgeleyen objelere de yer vermek gerekir. (Mumlar, aydınlatma elemanları, kırmızı renkteki akse suvarlar…)
Bu yönlerdeki enerjiyi beslemek için üretici döngüyü, enerjiyi azaltmak veya kontrol etmek için yıkıcı ve kontrol edici döngüyü kullanmalısınız. Mesela güney yönü evinizin mutfak alanına denk geldi diyelim. Mutfak ateş elementidir. Güney de ateş elementidir. Fazla bir ateş elementi var. Bunu azaltmak gerekir. Bu durumda zayıflatıcı döngüyü kullanırız. Ateşi zayıflatmak için toprak veya kontrol altına almak için su kullanırız.
Bu tabloda merkezi göremiyorsunuz. Merkezin elementi topraktır. Genelde merkezde herhangi bir aktivasyon yapmadığımız için tablo içinde göstermedik. Bu alanda dinginlik, ferahlık olması yeterlidir. Evin merkezini daima boş bırakmalısınız. Burası nötr bir bölgedir. Yin yangın oluştuğu, evrene bağlandığımız, hayat bağı kurduğumuz yerdir. Tüm alanlarla ilgili bir trigram vardır. Fakat merkeze ait bir trigram yoktur.

BAGUA’DA EKSİK ALANLAR
Odalar ve apartman daireleri sonsuz sayıda biçimlere sahiptir. Feng Shui’de düzgün biçimli yapıları seçmeye çalışırız. Özellikle kare ve dikdörtgen yapılar en idealidir. Çünkü bu tip yapılarda yerleşim yapmak kolaydır. Ayrıca hiçbir bagua alanı eksik olmadığı için enerji kaybı da yoktur. U ve L tipindeki binalar ve daireler bizim için düzenlenmesi sıkıntılı mekânlardır. Mutlaka bagua alanında eksiklik vardır.
Düzensiz biçimli bir ev ya da eksik kalmış bir köşe, orada oturanın yaşamının, o baguaya karşılık gelen alanında bir sorun olduğunu veya olma ihtimalini gösterir. Bagua haritasını evinizin krokisi üzerine pusula yönlerine göre yerleştirdiniz. Bir baktınız ki evinizin kuzeydoğu bölgesine denk gelen alan kayıp. Yani o bölgede evinizin bir parçası yok. Apartmanda oturuyorsanız bazen komşunuzun dairesi sizin planınızın içine girmiş olabilir. Bazen de apartmanda merdiven boşluğuna denk gelebilir. Böyle bir durum söz konusu ise, sembolik olarak o alanın evin planı içine dahilmiş gibi gösterilmesi gerekir.
Müstakil bir evde, bu kayıp alanları tamamlamak daha kolay olur. Apartmanda eksik alanlara çözüm bulmak bazen kolay değildir. Müstakil evlerde, veranda ya da ek bir odayla kayıp alanı eve dahil etmek doğru olur. Kimi zaman iç avlu oluşturarak bu alanı kazanmaya çalışırız. Eğer dış alanda bir çalışma yapamıyorsak (bahçenin durumu veya çevresi uygun değilse) evin içinde sembolik olarak yapabileceğimiz bazı çözümler vardır. Kayıp alan nerede ise o alanın çıkıntı yapan duvarına (o bölgede duvar yoksa, yakınına) ayna asmak iyi bir çözümdür. Böylece chi rahatça hareket edebilir. Bu bölgede duvar yerine bir pencere varsa büyükçe bir kristali (yuvarlak veya sekizgen olmasında fayda var) pencerenin önünden aşağıya doğru asmak
yeterli olacaktır.
Sembolik olarak kullanacağınız eşyaları nereye koyacağmızı tespit etmek için krokinizde eksik olan bölge yokmuş gibi kesik kesik çizgilerle evinizin planını kareye veya dikdörtgene tamamlayın. Kesik kesik çizdiğiniz çizgilerin bulunduğu alanda çıkıntı yapan duvarlar sizin ayna asacağınız duvarlardır.
Ayrıca kayıp olan enerjiyi daha da desteklemek için odaların ilgili köşelerinde de aktivas yon yapılabilir. Diyelim ki evinizin doğu yönü,
yani sağlık ve aileyle ilgili olan bölümü kayıp. O zaman evinizin doğu duvarında çıkıntı yapan duvarlara ayna astıktan sonra, ayrıca oturma odanızın ve salonunuzun doğu yönünde sağlıkla ilgili olarak yapılması gereken aktivasyonları yapabilirsiniz. Sağlık enerjilerinizi desteklemek için, odaların doğu bölgesine hareketli bir su objesi yerleştirebilirsiniz. Ayrıca canlı bitkilerle destekleyebilirsiniz. (Yatak odanızın sağlık köşesinde bitkilerle veya suyla ilgili bir aktivasyon yapmayın. Sadece salon veya oturma odanızda yapın. Yatak odalarında su ve bitki kullanımı uygun değildir.)
Evin planındaki eksik bölge, evin tamamına göre 1/3 ünden azsa bu eksik alan sayılmaz. Mobilya Ev Dekorasyonu

Yorum Yaz

2 + 3 =