Ev Dekorasyon Fikirleri

Mobilyalann tarihsel kökeni konusunda çok kesin bilgiler yoktur. İnsan avcı ve yiyecek toplayıcı olarak gezmeye son verip, çoban ve çiftçi rolünü üstlenerek yerleştiğinde, yaşamanın yanı sıra konforla ilgili olarak da düşünmeye başladı. Balta ile kesilmiş ağaç oturma objesi olarak kayalann yerini aldı. Otlardan ya da hayvan derilerinden geliştirilmeye başlanan kaba bir yatak açık yere atıldı. Sonunda insan tarafından kabul edilebilen bir sandığın depolama için kullanılan bir mağara ya da içi boş bir kütüğün yerini alması gelenek olarak başlatıldı. Bu sırada insan, yiyecek depolamanın yanı sıra, tabak ve sepet gibi basit çömlekçiliği geliştirdi. Bu basit rahatlıklar ve kaba çamur ev, ilkel insanın kendi evine ilk bakış açısını ortaya koydu. Giyimde olduğu gibi, mobilya tarihi ve sosyal tarih de, kral saraylarının yükseliş ve düşüşü, taşımacılıktaki ilerlemeler, teknolojik gelişmeler ve aile yaşam biçimi ile koşut gider.

Mısır gömütlerinin kazıları M.ö. 2700 yıllarındaki antik uygarlıkların mobilya ve ev yaşamları konusunda ipucu vermektedir. Son yüzyıldaki Girit adasının kazıları M.Ö. 2000 ve 1200 yılları arasında kuvvetlenerek büyüyen bu antik ve çok kültürlü uygarlığın giyim, mimari ve mobilyasının bazı kanıtlarını ortaya koymuştur. Bu uygarlıkların kral sarayları, ağır dikdörtgen kral koltuk ve kanepelerini, doğadan kopyalanan motiflerle dekore edilen küçük masaları ve kapaklı sandıkları tasarımlayan, ince iş yapan marangoz ve duvarcıları istihdam etmişlerdir. Mısırlılar mobilyalarını palmiye yaprakları motifleri, nilüfer çiçekleri ile dekore etmişler ve dolaylı yollarla Nil’i sembolize etmişlerdir. Minos’lar deniz kıyısındaki istiridye ve balık motiflerini kullanmıştır.

Yunan ve Romalıların mobilyası Mısır ve Minos’ların mobilyasına benziyordu. Ancak, kullanılan motifler Mısır motiflerinde kullanılanlarla aynı ya da uyarlanmış motiflerdi. Yunanlılar ve Romalılar kenger otu, gül ve hanımelini gelenekselleştirerek, kenar süsü ve beyzi mimari süsleme gibi popüler iki kenar örneğini geliştirdiler. Roman mobilyası Roman mimarisi gibi özünde Yunandı, ancak daha ihtişamlı işlenmişti. Bu uygarlıkların her ikisi de insan ve hayvan formlarını masa ve yatakları desteklemek için kullanmışlardır. 4. yüzyılda Roma gücü Bizans’la değiştiğinde doğunun ve batının sanat ve mimarisi birbiri içine karışarak Bizans olarak bilinen bir stili oluşturdu. Mimari ve mobilya esas olarak kilise orijinliydi, ancak Batı uygarlıklarına mozaik, zengin kakmalar ve lüks kumaşları tanıtan Uzak Doğu ile yakın ilişki olmuştur.

dekorasyon, ev dekorasyon modelleri, dekorasyon fikirleri, dekore, mobilya

Yorum Yaz

6 + 4 =