Ev Dekorasyon Trendleri

Biten kışın ardından yeni mevsime hazırlanmak ve bir dahaki kış mevsimine kadar muhafaza edilecek eşyaları ayrıştırmak, olmazsa olmazlarımız arasında. Bu depolama ve düzenlemeler sırasında hangi mobilya ve aksesuarlar kullanılmalı ve işlevsel ürünler nelerdir gibi soruların cevabı ise bu ayımızın konusu.

Kalabalık olmayan düzenli yaşam alanları hepimizin hayalidir. Ev veya ofis fark etmez; bu alanların büyüklüğünden çok derli toplu ve işlevsel olmasını isteriz. Bu da, evlerin en önemli kısmı olan depolama alanlarına dikkat çekmemizi sağlar. Mutfak, yatak ve oturma odaları gibi alanlarda yer alan açıkkapalı depolama sistemlerinin görevleri fazlalıkların saklanması ve bir sonraki kullanımımız için muhafaza etmek olsa da, önem sırasına koyacak olursak tasarım ve işlev başa baş bir yarış içerisinde olurdu.

Evlerde maksimum alan kazandırma rolünü üstlenmiş olsalar da, gelişen teknolojinin eşlik ettiği depolama sistemleri, mekan ile olan bütünlüğü ve işlevsellikleri ile tasarım kelimesinin tam anlamıyla karşılığı gibidir. Raylı sistemler ve kayan raflarla yaşam alanlarımızın genel tasarım çizgisini birleştirerek oluşturduğumuz sistemler ile estetikten ödün vermemiş oluruz. Bu tasarım sürecini gerçekleştirirken dikkat etmemiz gereken önemli hususlar arasında, çözümlemelerin mekanın zarif, havadar, açık alanlar yaratma amacına hizmet etmesi yer alır. Bu amaca giden yolda tasarımın parçası olan estetik kaygılar, teknolojinin tasarıma etkisi ve kullanılan malzemeler de bu bütünün en önemli parçalarıdır.

Küçük alanlar, büyük çözümler… Tüm dünyada büyük şehirlerde artan kira ve satın alma bedelleri ve yalnız yaşamayı seçenlerin sayısındaki artış, insanları daha küçük metrekarelerde yaşamaya yönlendiriyor. Gelişen teknoloji ve değişen anlayış bu küçük alanların en verimli kullanımı için olanak sağlıyor.

Tabii sadece yatakla sınırlı değil bu yeni anlayış. Mümkün olan her noktanın depolama alanı olarak kullanılabilmesi, küçük yaşam alanlarını ferahlatan öğeler oldu. Temel prensip aslında çok basit: ‘Kullanmadığın zaman yer işgal etmesin.’ Böylece küçük alanda geniş bir yaşam alanı kalsın.

Bu çok işlevlilik ve görünmezlik anlayışının devamında da, küçük alanlar için hareketli duvarlar, seperasyon olarak kullanılan, hareketli depolama alanları yükselen bir trend olarak karşımıza çıkıyor. Ikea’nın hareketli paneller ve bölücü depolama alanları üzerine eğilmiş olması, bu anlayışın ve dolayısıyla bu pazarın gitgide yükseleceğinin de bir göstergesi.

Türkiyedeki ünlülerin ev dekorasyonları_3.jpgTürkiyedeki ünlülerin ev dekorasyonları_1.jpgTürkiyedeki ünlülerin ev dekorasyonları_6.jpgTürkiyedeki ünlülerin ev dekorasyonları_2.jpgTürkiyedeki ünlülerin ev dekorasyonları_12.jpgTürkiyedeki ünlülerin ev dekorasyonları_7.jpgTürkiyedeki ünlülerin ev dekorasyonları_8.jpg

Yorum Yaz

60 + = 70