Ev dekorasyonu nasıl olmalı

Banyoda kullanılan el yapımı seramikler mimarın tasarımı ve Esra Çalışkan üretmiş. Tiffany vitrayları ise, ilker Çalışkan yapmış. 2 Ebeveyn yatak odasındaki yatak örtüsünün stilize lale motifli kumaşı Dodanlı’dan alınmış, diktirilmiş. Lambalar ev sahibesinin özel merakı. 3 Misafir yatak odasındaki yatak örtüsü bir Uzakdoğu seyahatinden alınmış. 4 Banyonun zeminine de Diyarbakır beji taş döşenmiş. Banyonun girişindeki duvara eski dokuma tezgahında kullanılan aparatlar asılmış havuza dönük iki ayrı ‘hayat’ kurgulanmış. Alt kattaki ‘hayat’ta yer alan upuzun masada yenen yemekler, çocuklar ve torunlar geldiğinde bir şenliğe dönüşüyor. Bu bölümün arka tarafında, daha serin günlerde kullanılan ve iki ailenin buluşup sohbet ettiği, televizyon ve film seyrettiği geniş bir salon bulunuyor. Üst kattaki ‘hayat’ ise günün farklı saatlerinde dinlenme imkanı sunuyor. Bu bölümde yer alan; misafirler, çocuklar ve torunlar için tasarlanan dört yatak odası ve banyolar ‘hayat’a açılıyor.

Anayol ve dışarıdaki yaşamın gürültüsüne sırtını dönen bu evin bahçesi sonsuzluk duygusu uyandırıyor. Yüzme havuzunun elips formu da bu duyguyu destekliyor. Havuz adeta gözle ölçülemeyen bir hacimdeymiş hissi veriyor. Geniş bahçeye narenciye ağaçları (portakal, mandalina, turunç ve greyfurt), Bodrum benjamini, graviola, zeytin, bahçe sınırlarını belirleyen servi ağaçları dikilmiş. Dev okaliptüs ağacı ise çok yaşlı ve görkemli.

Evin yapımında masif doğal malzemeler kullanılmış. Evin tüm zeminine Diyarbakır beji taş döşenmiş, tavan ve merdivenlerde Muğla Eskere’den getirilmiş karaçam kullanılmış.

Dekorasyonda kullanılan tüm mobilya ve objeler ise ev sahiplerinin Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden zaman içinde edindikleri sandık kapakları, tartı, kantar, dibek, lamba vb. hatıra ve anlam yüklü antikalardan oluşuyor. Yıllar içinde toplanmış, koleksiyon haline gelmiş ve yerli yerine konumlandırılmış bu eşyalar, adeta bu evin yapılmasını beklemişler hissi veriyor. iki ailenin ihtiyaçları ve rahatlığı için özenle tasarlanan bu ev, sakinlerine aynı çatı altında yaşamanın keyfini yaşatıyor.

Sanatçı ‘Boşluk Korkusu’ adlı sergisi için hazırladığı kitap çalışmalarında sahaflardan biriktirdiği eski kitapların içerisini yontarak kompozisyonlar kurmuş. Mutfak evin giriş katında yer alıyor. Mutfağın hemen yanındaki, içinde kuzinenin olduğu küçük odanın zemini taş; tavanı ise ahşaptan.

Sokak yazılarından graffiti’lere; slogan, afiş, fotoğraf, poster gibi malzemelerle çeşitli baskı tekniklerini kullanarak çağdaş sanat bağlamında yeniden ürettiği işlerle geçtiğimiz aylarda Alan istanbul’da sergi açan Sanatçı Alper Bıçaklıoğlu’nun yaz aylarında yaşadığı evi, Yalıkavak’ta yer alıyor.

1998 yılında ŞehbalBülent Arınlı tarafından satın alınan arsanın üstünde sadece tek bir duvar varmış. Ev sahipleri musandıralı tipi taş evi orijinaline uygun olarak yeniden inşa ettirmiş.

Ev dekorasyonu nasıl olmalı_1.jpgEv dekorasyonu nasıl olmalı_9.jpgEv dekorasyonu nasıl olmalı_4.jpgEv dekorasyonu nasıl olmalı_6.jpgEv dekorasyonu nasıl olmalı_7.jpgEv dekorasyonu nasıl olmalı_8.jpgEv dekorasyonu nasıl olmalı_11.jpgEv dekorasyonu nasıl olmalı_2.jpg

Yorum Yaz