Ev dekorasyonu nasıl yapılmalı

Bu evi tasarlarken ev sahibi ikinci çocuğunu yurtdışında yeni dünyaya getirmişti. Çok kısıtlı bir süremiz vardı. Öncelikle onların ihtiyaçlarını dikkate alarak, sonra da hayallerini dinleyerek tasarım aşamasına geçtik. Çok kısa bir süre sonra da başka bir eve taşınacakları için kullandığımız her şeyin taşınabilir olması öncelikliydi.

Siz, bu projeyi aldığınızda evin yapısı, durumu ne haldeydi?

Evin durumu iyiydi, fakat önceden yaşayanların kullandığı malzemeler istediklerimizle örtüşmüyordu; dolayısıyla her şeyi tamamen değiştirdik.

Ev sahiplerinin sizden bu proje ile ilgili ne gibi talepleri olmuştu?

Yılın yarısını yurtdışında geçiriyorlar, bir diğer yarısını da istanbul’da. Dolayısıyla en önemli talepleri olarak yaşanabilir, şık ama aynı zamanda taşınabilir malzemeler kullanmamı istediler.

Evi ne kadar zamanda tamamladınız?

Proje başladıktan iki ay sonra evin içinde yaşamaya başlamışlardı.

Evi projelendirme safhasından anahtar teslimine kadar yaşadığınız süreci anlatabilir misiniz?

Ulus Savoy Sitesi’nde 215 metrekare olan bir daire ve dört odası var. Ailedeki her bireyin kendi odası olduğu için, çok kolay bir proje oldu. Aileyi tanıdığınız takdirde odanın kapısından baktığınızda kimin odası olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Her başladığım projede aşağı yukarı ne tarz ürünleri kullanacağımı toplantının 30’uncu dakikasında kafamda belirlemiş olurum. Sunum günü de benzer birkaç opsiyonla müşteriye sunarım. Böylece ortaya harika bir iş çıkar. Müşterimin de karar vermesini kolaylaştırmaya çalışırım; yani, işin özü bu.

Evi tasarlarken kumaş, renk ve mobilya seçimleri gibi konularda ev sahipleri ile ortak mı karar aldınız? Nasıl bir ev hayal etmişler ve istemişlerdi sizden?

Evet, her şeyin seçimini beraber yaptık. Projelerimde öncelikle ev sahibinin fikrini almaktan yanayım, çünkü o evde yaşayacak olan onlar; daha sonra istediklerinden yola çıkarak neyi, nerede, nasıl ve ne sıklıkta kullanacağımızı planlayarak projeye yön vermeyi seviyorum. Herkesin evi için hayal ettiği bir renk veya olmazsa olmaz dediği bir obje, bir mobilya oluyor mutlaka ve projenin başlama noktası hep o oluyor zaten. Burada da aynı şekilde başladık ve tam hayal ettikleri gibi bir ev ortaya çıktığını düşünüyorum.

Ev dekorasyonu nasıl yapılmalı_4.jpgEv dekorasyonu nasıl yapılmalı_6.jpgEv dekorasyonu nasıl yapılmalı_2.jpgEv dekorasyonu nasıl yapılmalı_9.jpgEv dekorasyonu nasıl yapılmalı_1.jpgEv dekorasyonu nasıl yapılmalı_10.jpgEv dekorasyonu nasıl yapılmalı_5.jpgEv dekorasyonu nasıl yapılmalı_11.jpgEv dekorasyonu nasıl yapılmalı_7.jpg

Yorum Yaz