Ev dekorasyonu nasıl yapılmalıdır

Yoğun iş hayatının yorgunluğunu Alaçatı’daki evlerinde atan YK Mimarlık’ın kurucuları Yeşim&Koray Tatar çifti, kızları Nazlı Tatar ile her geçen yıl yeni bir dokunuşla güncelledikleri taş evlerinde sıcak yaz günlerini, serin ve keyifli saatlere dönüştürüyor.

Yastıklar 6. Cadde ve Persan’dan alınmış. Şilteler ise Lunica ile çalışılmış. Havuz önceki halinden daha taşmalı, farklı bir sistem kullanılarak yenilenmiş.

izmir Çeşme’nin Sakız Adası’na komşu mahallesi Alaçatı, yıllar içinde artan nüfusu ile özellikle yaz aylarının en gözde adreslerinden biri. Taş evleriyle dikkat çeken bu sempatik kasabanın birbirinden renkli sokaklarına taşan yaşam enerjisi ise çoğu kişide ilk görüşte aşk hissini uyandırıyor. Evlerini ziyaret ettiğimiz, Alaçatı’daki dördüncü yıllarını geçiren Tatar ailesi de bu hissi yaşayanlardan olmuş.

YK Mimarlık’ın kurucuları Yeşim&Koray Tatar çifti, bir hasta ziyareti için istanbul’dan izmir’e gelmiş. Sonrasında ise Alaçatı’yı gezmiş ve çok etkilenmiş. Gördükleri bir emlakçıya girmelerinin ardından, bugün sahibi oldukları ev ile tanışmışlar. 750 metrekarelik bir arsa üzerine oturan 10 yıllık bina, daha önce iki aileye ev sahipliği yapmış. Ev sahibesi Yeşim Tatar özellikle eşi Koray Bey’in evlerine ilk görüşte aşık olduğunu belirtiyor. Alaçatı’nın bahar ve sonbaharda çok güzel olduğunu belirten aile, elektrikli kalorifer sisteminin de olduğu evlerine yaz aylarının yanı sıra kışın da geliyor.

Klima kullanımına karşı olan Tatar ailesi, evin taş olmasından dolayı klimaya ihtiyaç kalmadığını, sabah genel iç mekan havalandırmasının ardından güneşin çıkmasıyla camların kapatıldığını ve iç mekanın gün içinde serinliğini koruduğunu belirtiyor. Restorasyon öncesi bugünkü görünümünden epeyi farklı olan yapı çok harap bir halde teslim alınmış. Evin iç mekanı kahverengi ağırlıklı olduğundan kışlık bir yaşam alanı etkisi yapıyormuş. Bahçe katında yaşam odası, mutfak, yemek odası, genç odası ve banyosu bulunan yapının zemini ve tavanı koyu kahverengi iken, öncelikle tavanı eskitme beyaza dönüştürülmüş. Salonun rabıta zemini olduğu gibi korunurken, rengi değiştirilmiş. Mobilyaları yenilenen mutfağın ve devamındaki kış bahçesinin zemini, deseni ve rengi özenle seçilen yer karosuyla kaplanmış. Evin genelindeki ahşaplar ve üstü el işçiliğiyle oyma çalışılmış.

Perdeleri izmir Alsancak’ta yaptırılan salonun oturma grubu ve diğer mobilyaları Mudo Concept koleksiyonlarından seçilmiş. Duvardaki büyük tablo Küba seyahatinden alınmış. Tablo yerel sanatçıların eseri lan kapılar orijinal halleriyle bırakılırken, sadece cilaları yenilenmiş. iki oturma, bölümünün, TV köşesinin ve yemek odasının bulunduğu yaşam odasının mobilyalarında taş duvarların tonlarına paralel renkler tercih edilmiş. Yapının üst katı ebeveyn ve misafir yatak odalarına ayrılmış. Günün büyük bir kısmının geçirildiği bahçenin veranda kısmı, havuz kenarı ve çardağında ayrı bir oturma ve yemek grubuna yer verilmiş. Geniş havuzu ve düzenli peyzaja sahip yeşil alanıyla sıcak yaz günlerinde bir vahayı anımsatan bahçe düzeni, ev sakinlerinin iç mekan kadar yapının dış mekanını da kullanmalarına imkan sağlamış.

Yeşim Tatar, Teknik Üniversite’nin Mimarlık Bölümü’nden mezun olan, yakın zamanda yüksek lisans amacıyla Amerika’ya gitmeyi planlayan kızları Nazlı ile sabahın erken saatlerinde Alaçatı sokaklarını bisiklet ile gezmeyi, kahve içmeyi ve plajlarına gitmeyi seviyor ve Alaçatı’nın her mevsim değişen güzelliklerini yaşayarak dinleniyor.

Mutfak mobilyaları Lineadecor ile çalışılmış. Zemin taşları Karoistanbul’dan. Mutfağın devamındaki, kapıları salona ve bahçeye de açılan kış bahçesindeki yemek odasının sandalyeleri Crate&Barrel’dan alınmış. Masif yemek masası Şarköy’deki Erkay Mobilya’dan. Avize Dekon’a yaptırılmış.

Zemin taşları Karo istanbul ile çalışılmış.

Ebeveyn yatak odasının mobilyaları, Mudo Concept; yatak başı aydınlatmaları, Zara Home; cumbadaki kanepe, Ikea koleksiyonlarından.

Genç odasının mobilyaları, Ikea; komodinler, aydınlatma ve Thonet sandalye istanbul Dolapdere’deki antikacılardan alınmış. YAN SAYFADA Cumbadaki kanepe, Ikea; halı, Madame Coco; nevresimler, Zara Home’dan seçilmiş. Kuki, köşesini çok seviyor ve gelip geçenlere bakıyor. Yatakları Dolapdere’de yaptırılan misafir yatak odasının diğer mobilyaları Ikea’dan seçilmiş.

Ev dekorasyonu nasıl yapilmalidir_1.jpgEv dekorasyonu nasıl yapilmalidir_5.jpgEv dekorasyonu nasıl yapilmalidir_7.jpgEv dekorasyonu nasıl yapilmalidir_6.jpgEv dekorasyonu nasıl yapilmalidir_2.jpgEv dekorasyonu nasıl yapilmalidir_10.jpgEv dekorasyonu nasıl yapilmalidir_3.jpgEv dekorasyonu nasıl yapilmalidir_9.jpg

Yorum Yaz