Evde Köpek Beslemek

Köpek büyük bir uyum yeteneği olan,yumuşak başlılık,dayanıklılık gibi belirgin nitelikleri bulunan bir hayvandır. Kedinin bu tür nitelikleri daha azdır. Çocuklara köpeği kendilerine kul köle etmelerinin, istekleri doğrultusunda yönetmelerinin bir sınırı olduğunu açıkça anlatmak gerekir; çocuk, köpeğin dayanıklılığının, köpekle birlikte oyna masının ya da köpeği rahatsız etmenin de bir sınırı olduğunu apaçık bilmelidir. Bunun için, çocuklara izleyecekleri doğru davranışların neler oldukları söylenmelidir; özellikle köpek henüz yavruysa, bedeni biraz sert sevgi gösterilerini kaldıramaz. Daha sonraları, büyüdüğünde, kendini savunmayı öğrenecek, beğenmediği bir şey yapıldığında kaçacak ya da hırlayacaktır. Köpeğin bu duygularını çocukların anlayabilmeleri gereklidir.

Köpek seçimi

Çoğunlukra “biz köpeği değil, köpek bizi seçer” denilir. Daha doğrusu köpek kendisini bize seçtirir, sevimli davranışları ve cana yakın görünümüyle gönlümüzü çeler. Öyle ki onun gerçekten bizim için uygun bir köpek olup olmadığı düşünülmez. Daha kötüsü, köpeğe bakacak durumda olunup olunmadığı düşünülmez; kucağa alınıp eve getirilir. Ama kısa bir süre sonra o sevimli yaratıkla ilgili sorunlar üst üste birikmeye başlar: “Oturulan yer bir köpeğin barınması için elverişli değildir ya da köpek beslendiği yere uygun nitelikler taşımamaktadır; konu komşudan yakınmalar, gelmektedir; köpeği eğitecek onunla ilgilenecek,sabır ve zaman yoktur; zavallı köpek evde çoluğun çocuğunoyuncağı olmuş, eğitilmesi olanaksız bir hale gelmiştir; sağlık açısından sakıncalar doğurmakta, sağda solda tutam tutam tüy bırakmaktadır; evi dağıtmakta eşyalara zarar vermektedir.

Bunlar ve bunlara benzer pek çok olay, köpeğin alındığına alınacağına insanı pişman eder. Çözüm ilk bakışta kolay gibi görünür: Birine verip ondan kurtulmak. Ama duygusal açıdan köpek, kendisine bakana alışmıştır; bir çırpıda onu evden göndermek her iki taraf için de üzücü olur. Bunun özellikle köpek için bir şok olacağını unutmamak gerekir. Bir süre bakıldıktan sonra sahipleri tarafından başkalarına verilen köpeklerin çoğunlukla bunalıma düştükleri, eski canlılık ve neşelerini kazanamadıkları saptanmıştır. Köpek bir eşya değil, duyguları olan bir yaratıktır; içine girip alıştığı aileye, yakınlık duyduğu kişiye bütün benliğiyle bağlanan, sadakat örneği bir canlıdır. Köpekler ortalama 1215 yıl yaşarlar. Bu süre boyunca onunla birlikte olu nacağını, köpeğin aile yaşamına ortak edileceğini düşündükten sonra, almak kararı verilmelidir.

Resim Bul » Köpek » Evde Köpek Beslemek & Resimleri ve Videoları

Yorum Yaz