Farklı Yemekler Yapmak

İnsan yemek yerken her gün aynı şeyi yemek istemediği gibi; yaparken de sürekli aynı yemekleri yapmak istemez. Arada renklendirmek, farklılaştırmak ister ki, ilk kez yemek yapıyor gibi hevesle ve severek yapsın. Özellikle evli kadınlar için bu durum geçerlidir. Anneniz ya da eşiniz, size her gün pilav ya da makarna yapmayı sevmiyor yani, emin olun.

Mutfakta yeni tatlar deneyimlemek için kolay yemek tarifleri bulup uygulayabilirsiniz. Diğer ülke mutfaklarına ait yemeklerin tariflerine ulaşmak çok kolay ve evinizde uygulayabileceğiniz pratik versiyonları da mevcuttur. Belki İspanya’da yediğiniz tapasların lezzetini birebir tutturamayacaksınız ama onlara en yakın tadı yakalayacaksınızdır. Belki katmeriniz hiçbir zaman Antep’teki gibi olmayacak ama yeni bir şey yapmanın ve tatmanın keyfine varacaksınız.

Yemeklerinize farklı tatlar katmak için farklı baharatlar kullanmayı da deneyebilirsiniz. Mesela; tavukla yakıştırılan köri baharatını makarnada kullanmayı deneyin. Salatalara sadece zeytinyağı ve limon kullanmak yerine, farklı salata sosları yapmayı deneyin. Tatlı ve ekşi tatları birbiriyle karıştırın. Kısacası; olmaz denilenleri bir arada kullanın ve sofralarınızı renklendirin. Damak tadınızı geliştirin ve lezzet algınızı değiştirin.

Bahsettiğimiz değişimler ufak gibi dursa da, size yeniden mutfağı sevdirecek küçük detaylardır. Her zaman aynı şekilde yediğiniz bulgur pilavını farklı bir aromada tatmak da, yapmak da kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacak.

Mutfakta denemekten korkmayın. Farklı yemek tarifleri ve ipuçlarıyla mutfağınızdaki lezzet çıtasını yükseltin.

Yorum Yaz