Feng Shui

Yemek odasındaki iskemleler rahat olmalıdır. Konuklarımızın yemeklerini bitirir bitirmez kalkmalarını istemeyiz. Aile bireyleri sırtlan pencerelerden çok duvarlara gelecek şekilde oturmalıdır. Bu onlara büyük bir destek duygusu verir, bu şekilde konuklarının karşısında daha güvenli ev sahipleri olurlar.

Oturma düzeni başlı başına bir sanattır. Aile reisi için en iyi yer odanın ana girişinin tam karşısıdır. Geleneksel olarak anne ile baba dikdörtgen bir masanın karşılıklı iki ucuna oturur. Geçmişte baba her zaman evin reisi kabul edilirdi. Günümüzde ise bu sıfat genellikle eve en çok para getirene ait oluyor. Çoğu uy

garlık gibi geçmişte Çin de ataerkil bir düzene sahipti. Ancak devir değişiyor, Feng Shui de zamana ayak uydurarak günümüz dünyasını yansıtıyor. Günümüzde kadınla erkeğin yan yana oturması son derece doğal.

Aile ve dostları için hoş bir atmosfer yaratmak üzere yemek odasındaki eh’i akımını güçlendirmektir hedefimiz. Hava içten, iletişimi destekler nitelikte olmalıdır. Çinliler besine beden kadar ruhu da besleyen gıda gözüyle bakar. Bundan ötürü yemek olabildiğince hoş, çekici bir ortamda yenmelidir.

Yemek odasının köşede yer alması, her iki yanında pencereler bulunması durumunda bu mekana fazladan eh’i girer. Genellikle güney yemek odası için en iyi yöndür. Konuklarınızı bu yöne bakacak şekilde oturtmanız iltifat sayılır.

İki girişli bir yemek odası, ch’i akımı bu şekilde güçleneceği için iyi sayılır. Bununla birlikte iki kapının birbirlerinin karşısında yer almaması daha iyi olacaktır. Çünkü kapıların bu konumu yemek odasını evin herhangi bir koridoru durumuna getirir.

Tepeden aydınlatma zehirli ok yaratacağı için olabildiğince kaçınılmalıdır. Aydınlatmanın mekanı uzunlamasına taraması daha iyidir. Tepeden aydınlatma varsa hemen altma kimseyi oturtmamaya özen gösterin. Tepeden aydınlatmada uygulayabileceğiniz pratik bir çözüm, ışık kaynağının ortasına iki küçük bambu flüt yerleştirmektir.

Çoğu evin ayrı bir yemek odası bulunmaz. Oturma odası ya da mutfağm bir bölümü buna ayrılır. Bu durumda paravan kullanmak, ayrı bir yemek odası izlenimi yaratacaktır (şekil 5A). Aynı izlenimi saksı bitkileriyle de yaratabilirsiniz. Bu tür mekan ayırıcılar c/z 7nin daha yumuşak akmasını sağlayarak konuklarınızın kendilerini daha rahat hissetmesine de hizmet eder.

Fenç Sbui ÖtıenileKi

44. Yemek odası ya başlı başına bir mekan ya da başka bir mekanın ondan açıkça ayrılmış bir bölümü olmalıdır.

45. Yemek odası oturma odasından daha aşağıda yer almamalıdır. 

46. En iyi yemek masaları yuvarlak, oval ya da sekizgen olanlardır. Kare ya da dikdörtgen bir masa kullanıyorsanız köşelerinin yuvarlatılmış olmasına dikkat edin.

       Yemek odasına büyük bir ayna asın. Ayna için evinizde olabilecek mekanların en iyilerinden birisi de yemek odasıdır. Ayna burada yemek masasındaki yiyecekleri simgesel olarak iki katma çıkarır.

48. Sofrada oturanlar üzerinde çok fazla eşyayla boğucu bir duygu yaratmayın. Bu, yararlı ch’ iyi sınırlar. Tıka basa bir döşeme anlayışından sakının. Mekan ne kadar yalın olursa o kadar iyidir.

49. Eğer yalnız yaşıyorsanız yemek masanızın çevresinde en az üç sandalye olsun. Her öğünde aynı iskemleye oturmamaya özen gösterin. Eğer bütün sandalyeleri kullanırsanız konuklan da evinize çekmiş olursunuz.

Yarak Odası

Yaşamımızın üçte birini yatak odamızda geçiriyoruz. Bu odada rahatlamak ve kolayca uykuya geçmek isteriz. Dolayısıyla yatak odamız olabildiğince rahat ve dinlendirici olmalıdır. Doğal olarak en yaralanabilir, savunmasız olduğumuz zamanlar uykuda geçirdiğimiz zamanlardır. Bu nedenle yatak odasının Feng Shui açısından gerekleri diğer mekanlarmkinden farklı olacaktır. Bu odada korunduğumuzu, güvenlikte olduğumuzu hissetmeye gereksiniriz.mobilyaevdekoru.com sundu.

Yorumlar

  1. Bollukbereket 06 Aralık 2013

Yorum Yaz

15 − 12 =