Feng Shui’de Renkler

Fiziksel aktivite ve tutkuyu çoğaltır. Ancak yatak odasında kullanımı uykusuzluğa da yol açabilir.

Tumncu

Anahtar sözcükler: Büyük hedefler, girişkenlik

Turuncu büyük bir itici güç ve enerji barındıran toplumsal, girişken bir renktir. Tutkusal olmaktan çok iyi huylu, hoş bir renk oluşuyla kırmızıdan biraz farklıdır. Toprak elementiyle ilişkilidir.

Kırmızının uyandırdığı canlılığı kısmen turuncu da uyandırır ancak san ile yumuşatılmıştır. Bu da turuncuyu insanlann bir araya gelip konuştuğu mekanlar için yararlı bir renk haline getirir. Zihinsel faaliyeti uyardığı için çalışma, eğitim alanlan için de iyi bir seçimdir.

Sanı

Anahtar sözcükler: Olumluluk, iyimserlik

Sarı, yaşam veren gücünü üzerimize akıtan güneşin rengidir. Neşeli, canlılık ve aydınlık veren bir renktir. Zihinsel faaliyeti de canlandırdığı için sıklıkla bilgelikle ilişkilendirilir. En loş mekanlan bile aydınlatır. Eski Çin’de sarı gülüşün rengi sayılırdı. Toprak elementiyle ilişkilidir.

Zihin üzerindeki uyarıcı etkisiyle çalışma, eğitim ya da yaratıcılık faaliyetleri ile ilgili mekanlarda kullanımı yarar sağlar. Ancak fazlası baş ağnsına yol açabileceği için sarı kullanımını abartmaktan kaçının. Bu renk, kullanıldığı mekanın uyandırdığı duygulan olumlu etkiler, mutluluk ve neşe verir, bundan ötürü eğlence amaçlı mekanlar için iyi bir seçimdir.

Yeşil

Anahtar sözcükler: Huzur, sakinlik

Yeşil renk yelpazesinin ortasında yer alır ve doğanın rengidir.

Huzur, uyum ve dinginlik verir. Ruh üzerinde yatıştırıcı, iyileştirici bir etkisi vardır. Çin’de huzur ve uzun ömrün rengi sayılır. İlkbahar, yeni başlangıçlar ve büyümeyle de ilgilidir. Bağlı olduğu element ağaçtır.

Dinlendirici ve huzur verici oluşuyla dinlenme ve uykuyla ilişkili her mekan için iyi bir renktir. Zihni yatıştırır, gerilim ve kaygıyı giderir.

Mavi

Anahtar sözcükler: İyimserlik, güvenlik

Eski Çin’de mavi göklerden gelen kutsamanın simgesiydi. Mavi göğün rengidir. Günümüzde ince düşünce, süreklilik ve gerçekle ilişkilendirilir. Yatıştırıcı, içe çevirici ve güven vericidir. Su elementiyle ilişkilidir.

Sakin ve içe dönük bir renktir. Meditasyon için çekildiğiniz bir oda varsa uygun rengi mavi olacaktır. Çivit mavisi gibi daha koyu tonlarının ruhsallık ve sezgiler üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Banyo ve tuvalette çeşitli mavi tonları kullanmak yararlıdır. Bunun nedeni mavinin ilişkili olduğu su elementidir. Bir arkadaşımın bu rengin çeşitli tonlarını kullandığı son derece değişik bir banyosu vardı. Güçlü bir etki yaratıyordu.

Menekşe

Anahtar sözcükler: Spiritüalite, yüksek idealler

Menekşe, mavinin iyimserliğiyle bütünleştirdiği kırmızının enerjisini kullanır. Bu da onu mucizevi bir etki yaratan huzur verici bir renk kılar. Yaşamın spiritüel boyutuyla güçlü bir bağı olduğundan piskoposların menekşe rengi cüppeler giymesi hiç de şaşırtıcı değildir. Yaratıcılık, idealizm ve mistisizmi teşvik eder.

Esinlendirici olabilir, zihni vizyonlar, yaratıcı düşlerle doldurabilir. Eğlenceye yönelik mekanlar için uygun değildir. Kullanımının yararlı olacağı mekanlar yoğunlaşmanın gerekli olduğu mekanlardır.

Alnn nerıçi

Anahtar sözcükler: Saygınlık, para

İmparatorluk Çin’inde yalnızca imparator ve yakın ailesi altın rengi giysiler giyebilirdi. Altın renginin şeref ve ün çektiğine hala inanılmaktadır.

Mobilya Dekorasyon

 

Yorum Yaz

8 + 1 =