Feny shui Nedir

 

Feng shui yerküreyle uyum içinde yaşama sanatıdır. Temelleri beş bin yıl öncesine dayanır. O zamanlar daha sonra Çin İmparatoru olacak olan Hsialı Wu, SarıJrmak’ta sulama çalışmaları yapıyormuş. Bir gün ırmaktan dev gibi bir kaplumbağa çıkmış. O zamanlar insanlar ruhların kaplumbağalann kabuklarının içinde yaşadıklarına inandıklarından bu uğur sayılmış. Wu’nun adamları kaplumbağanın kabuğuna yakından bakınca, üçe üç bir sihirli kare oluşturduğunu görmüşler. Bu o kadar uğurluymuş ki, Wu zamanın tüm bilgelerinden bu durumu incelemelerini istemiş. Bu sihirli kareden hem feng shui hem de I Ching, aynca Çin astrolojisi, Çin nümerolojisi gibi farklı kehanet sistemleri doğmuş.
İlk 25Ö0 yılı süresince feng shui yalnızca yeryüzünün coğrafyasıyla ilgiliymiş. Çinliler evlerini doğru konumda yaptıkları zaman, yollarına iyi şeylerin çıkacağını keşfetmişler. Evle
ri kötü konumlandığında da, yaşam çeşitli etmenlere karşı bitmek bilmez bir savaşa dönüşüyormuş.
En iyi ev konumunun güneye bakan, önünde tatlı akan bir akarsu bulunan, arkasında ev sakinlerini haşin ve soğuk kuzey rüzgârlarından koruyan tepelerin bulunduğu bir ev olduğunu düşünmüşler. Böyle bir evde bol miktarda Ch’i enerjisi bulunur

Ch’i
Ch’i, feng shui’deki en önemli kavramlardan biridir. Tüm yaşayan şeylerin içinde bulunan evrensel yaşam gücüdür. Kusursuz yapılan her şey Ch’i yaratır. Bu nedenle de güzel bir
bahçe ya da arazi parçası son derece fazla Ch’i yaratır. Tatlı tatlı akan bir su ya da yumuşacık dökülen sular da Ch’i yaratır. Bir resim çizen sanatçı da Ch’i yaratır.
Ch’i olan yerlerde bitki örtüsü gür ve sağlıklı, hava taze ve tatlı kokulu, su serin ve rahatlatıcıdır. Böyle bir ortamda yaşayan insanların yaşamlarının tatmin, mutluluk ve bolluk içinde olmasına şaşırmamalı. Ayrıca bu durum insanların güzel bir bahçede zaman geçirmek istemelerinin nedenlerini de açıklar. Sınırsız yararlı Ch’i alırlar.
Feng shui’de evlerimizin ana girişine olabildiğince çok Ch’i çekmek isteriz. Aslında ana giriş evimizin ağzıdır. Ch’i’nin bir bölümü pencere ve öbür girişlerden girse de, çok büyük bir bölümü ön kapıdan gelir.
Bahçemizin feng shui’sine özen göstererek evlerimize inanılmaz miktarda Ch’i çekeriz. Rahatlamak ve dinlenmek için yaptığınız bir şeyin Ch’i yaratmasına inanmak zor olsa da, her seviyede yaşam kalitenizi artırmak sizi daha mutlu ve daha memnun biri yapacaktır.

 Feny shui Nedir, feng shui

Yorum Yaz

46 + = 54