İç Mimar Ev Dekorasyon Modelleri

Bu yaşam alanı, tüm güç ve potansiyelini deyim yerindeyse, çırılçıplak soyunmasından alıyor. Evin yeni hayatına kavuşmasında öncül rol oynayan iç mimar Marta CastellanoMas’ın öncelikli amacı, bu 19. yüzyıl sonlarından kalma modernist Barselona apartmanının iki dairesini birleştirmek olmuş. Projesini hayata geçirirken ise, SerratTort mimarlık stüdyosu ile bir işbirliği yapmış.

Yeni sahiplerinin ihtiyaçlarına hitap edebilmesini sağlamak ve her şeye sıfırdan başlamak amacı ile evin strüktürel elemanları hariç, tüm duvarları yıkılmış. Böylelikle geniş ve açık alanlar elde edilmiş. Evin daha önceden geçirdiği değişimler dolayısı ile bu binayı orijinal kılan detaylarından çoğu ne yazık ki kaybolmuş. Ama tasarımcılar geride kalan ne varsa, onu titizlikle korumaya çalışmışlar. Mesela, yemek odasındaki mekana etkili bir dokunuş katan heybetli şömine ya da oturma odasının meşe zemin parkeleri… Yerlerinden çıkarılıp restore edildikten sonra beyaza boyanmışlar. Orijinal parçalar arasında evin doğramaları ve pervazlarını da sayabiliriz.

Çıplak tuğla duvarlar ve tam bir Katalan klasiği olan tonozlu tavanlar gibi karakter sahibi detayların evi zenginleştirdiği apaçık ortada. Bu açıdan mekanların yeni düzenlemesi yapılırken; çamaşır odası, kiler, misafir tuvaleti gibi mekanlar iç kısımlara; gün boyunca daha az ışık alan ana cephe yatak odalarına ve gerideki daha çok ışık alan cephe ise salon, mutfak ve teraslara ayrılmış. Bu evde beyazdan toprak tonlarına uzanan renk yelpazesini de yine ışık belirlemiş. Beyaz duvarlar ile doğal ahşap ve antrasit gri tonlarındaki mobilyalar kontrast yaratan dokunuşlar yapmış.

Tamamlayıcı olarak ise, bohem bir hava yaratmak için tasarımcılar rahat bir dekorasyon arayışına girmişler. Bu isteğe yanıt verirken de tek bir tarza yönelmemişler: “iskandinav tarzın sadeliğini, endüstriyel tarzın güçlü dokunuşlarını, vintage tarzın nostaljisini ve ekolojik ürünlerin doğallığını beğeniyorum, diyor CastellanoMas. Evde gerçekten de mükemmel bir karışım ortaya çıkıyor: Çağdaş bir yaklaşım olarak zarif ve konforlu parçalar kararlı bir biçimde bir araya getirilirken, bu işlemler büyük bir estetik duyarlılık ve kişilikli bir tarz arayışı ile yapılıyor.

iç mimarın tasarımı olan beş metre uzunluğundaki kanepe, gri keten kumaş ile kaplanmış ve oturma alanını tanımlamış. Ortadaki eski alçak ahşap masa, beyaz lake ile kaplanarak yenilenmiş. Masif ahşaptan Gervasoni marka iki tabure de nekanın tasarımını tamamlıyor.

Evin farklı köşelerinde rahatlama alanları yaratılmış.

İç mimar ev dekorasyon modelleri_2.jpgİç mimar ev dekorasyon modelleri_4.jpgİç mimar ev dekorasyon modelleri_0.jpgİç mimar ev dekorasyon modelleri_19.jpgİç mimar ev dekorasyon modelleri_5.jpgİç mimar ev dekorasyon modelleri_6.jpgİç mimar ev dekorasyon modelleri_22.jpgİç mimar ev dekorasyon modelleri_17.jpgİç mimar ev dekorasyon modelleri_16.jpgİç mimar ev dekorasyon modelleri_23.jpgİç mimar ev dekorasyon modelleri_18.jpg

Yorum Yaz