İç Mimarların Ev Tasarımları

Mimarlara, şimdiye kadar yapmış oldukları hangi projelerin onlara farklı bir bakış açısı kazandırdığını ve hafızalarında yer ettiğini sorduk. Biz dinlerken çok eğlendik, siz de eminiz okurken keyif alacaksınız.

Mekan tasarlarken ortaya çıkacak tasarımın başarılı olmasında en önemli unsur müşterinizle iyi bir takım olabilmekten geçiyor. Tasarladığınız mekanı kullanacak kişileri iyi dinlemeli ve izlemelisiniz. Mekanı nasıl kullanıyor, nasıl yaşıyor, ihtiyaçları ne gibi sorular aslında işin başlangıç noktası. Kimi zaman karşınızdaki kişi kendini ve isteklerini çok iyi anlatamıyor olabilir. Bu nedenle gözlem ve görsellerle desteklenmiş sorular çok faydalı oluyor. Bu işbirliği herkes için zaman tasarrufu sağladığı gibi öğretici oluyor. Örneğin özel hayatımda mutfak benim için çok kullanılan bir mekan değil. Genelde yemek pişirmem ve evde yemekli misafir ağırlamam. Ama müşterilerimden birinin en sevdiği şeylerden biri yemek yapmaktı. Onunla birlikte tasarladığımız mutfak ikimiz açısından da çok eğlenceli ve öğretici oldu. Onu yemek pişirirken gözlemlerken bir yandan sohbet ettik. Bu sırada neye ihtiyacı olduğunu tespit edebildim. Örneğin standart tezgâh yüksekliği ona uygun olmadığı için sürekli eğilmekten bel ağrıları çekiyordu. Pişirme sırasında kendine has yöntemleri vardı bu nedenle standart bir yerleşimden uzak durduk. Çocuklarının ödevlerine yardım etmeyi seviyordu bu nedenle mutfağa geçişli yemek alanı konumlandırıldı. Böylece çocuklar masada ders çalışırken onlarla birlikte daha çok vakit geçirebilme imkanı sağlandı. Ortaya çıkan mutfak gerek estetik açıdan gerekse fonksiyonel açıdan tam olarak müşterinin istediği gibi oldu. En önemlisi bu projeden sonra mutfak tasarlamak benim için çok daha kolay ve eğlenceli oldu.

Gerçekleştirdiğimiz konut projelerimizden birinde, müşterimizin isteğiyle tasarımımızı Selçuklu mimarisi unsurlarını işleyerek oluşturduk. Modern bir çizgiye sahip olmamıza rağmen bu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz sıra dışı bir çalışma olarak portföyümüze çeşitlilik kattı. Tasarımın gerekliliklerini konut içerisindeki tüm mekanlara doğru şekilde yansıtabilmek ve uygulayabilmek üzere Selçuklu mimarisi üzerine ciddi bir araştırma yapmak gerekmişti. Araştırma sürecinden; mimari uygulamaların bu döneme özgü özellikleri, süslemeler, tercih edilen ve iç içe işlenen geometrik formlar, taş işçiliği kabartmalar ve ahşap kullanımı gibi detaylara hâkim bir şekilde çıkarak keyifle ve başarıyla tamamladık. Bizlere döneme dair birçok bilgi kattı…

Tuzla’da yer alan bir villa projemizde müşterimiz çocuklarının güvenliği konusuna özellikle dikkat etmekteydi. Çocuk sahibi olmamam ve daha önce bu konuda detaylı bir araştırma yapma fırsatı bulamamam nedeniyle, özellikle ev sahibi Aslıhan Hanım’dan çocukların ve bebeklerin güvenliği için neler kullanılması gerektiği konusunda pek çok şey öğrendim. Örneğin, evde yaşayan bir çocuk var ise tüm evde çocuk korumalı prizler kullanılması gerektiği, merdivenlerde bebek güvenlik kapılarının bulunmasının şart olduğu, banyolarda çocukları çarpmalara karşı korumak amacıyla banyo bataryası koruyucuları kullanılması gerektiği gibi çocuklar için hayati önem taşıyan birçok farklı detay hakkında bilgi sahibi oldum. Bu nedenle kendisine ne kadar teşekkür etsem az!

modern-ev-tasarımı-modelleri-700x470.jpg

yemek-odasi-tasarimi-ic-mimar-villa-3d-cizim-9e4.jpg

mimar3.jpg

osmanli-dekorayonu-ic-mimari-osmanli-tarzi-06c.jpgmodern-ev-dekorayonu-ic-mimari-676.jpg

ev-ic-dekorasyon-3.jpg

Yorum Yaz

6 + 4 =