İç mimarlik ve ev dekorasyonu

Devasa boyutlarda aydınlatmalardan korkmayın. Tavan yüksekliğiniz el veriyorsa mekanı daha gösterişli kılmanın en iyi yolu, heykelsi aydınlatma elemanları kullanmaktır.

Tasarımcı Frank Roop, zeki ve baştan çıkartıcı tarzıyla Massachusettes’teki eski bir balıkçı kulübesini düzenli ve şık bir liman sığınağı haline dönüştürürken, deniz tonlarından oluşan bir renk paletini tercih etmiş Provincetown, İç mimarlik ve ev dekorasyonu Massachusettes’teki bu evin oturma odasının duvarları Phillip Jeffries’den ‘Basket Case’ duvar kağıtları ile kaplı ve Tasarımcı Frank Roop kumaşın güçlü dokusunun kalın ahşap panellerle uyumlu olduğunu anlatıyor. Özel yapım kanepe, Manuel Canovas’ın ‘Brazilia’ kumaşı ile kaplatılmış ve misafirleri rahatça oturup ayaklarını ağaç gövdesinden yapılmış kahve masasına veya Designers Guild kumaşla kaplı pufa uzatmaları için.

Bu düzenli evin bir zamanlar eskimiş bir balıkçı kulübesi olduğuna inanmak zor ama Tasarımcı Frank Roop onu tamamen yenilemeyi başarmış. Ev sahipleri şu anda tüm yazlarını bu evde geçiriyorlar ve eve “Yay ev, adını vermişler; çünkü evin duvarlarından biri gerçekten yay şeklinde eğimli ve kesinlikle düzeltilemiyor. Yapı, güçlendirilmiş ahşap direkler üstünde duruyor ve bu sayede denizin dalgaları evin altındaki direklerin altından gidip geliyor. Roop’un müşterisi bu evi 20 yıl önce Boston’daki stresli finans sektöründeki işinden bir kaçış yeri olarak satın almış.

Yapının dönüşüm öyküsünü Tasarımcı Roop şöyle anlatıyor: “işe önce aşağı katı modern ve açık planlı bir yaşama alanı haline getirmekle başladık. Mutfak ve oturma bölümünü ayırmak için çift taraflı ahşap dolaplardan oluşan alçak bir duvar yaptık. Bu dolaplar beyaza boyanmış açık renk meşeden, oturma odasına kadar uzanıyorlar ve buranın ayrı bir bölümmüş gibi durmasına yardımcı oluyorlar. Küçük yatak odasında ise her şey özel yapım ve gömme olarak yapıldı, sanki bir teknedeymişsiniz gibi…” Dekoratör evin genişmiş gözükmesi için çeşitli yöntemlere başvurmuş. “Mesela odaların duvarlarına banklar yerleştirirken ortalarını boş bıraktık. Bütün mobilyalar ayaklı ve böylece döşeme rahatça görülebiliyor. Bu bir mekanı geniş göstermenin iyi yollarından biri. Ayrıca mobilyaların alçak olmasına dikkat ettim, çünkü bu sayede bir anlamda oda hava alabiliyor.”

İç mimarlik ve ev dekorasyonu_2.jpgİç mimarlik ve ev dekorasyonu_3.jpgİç mimarlik ve ev dekorasyonu_0.jpgİç mimarlik ve ev dekorasyonu_6.jpgİç mimarlik ve ev dekorasyonu_1.jpgİç mimarlik ve ev dekorasyonu_8.jpgİç mimarlik ve ev dekorasyonu_4.jpgİç mimarlik ve ev dekorasyonu_12.jpgİç mimarlik ve ev dekorasyonu_11.jpgİç mimarlik ve ev dekorasyonu_7.jpg

Yorum Yaz