İngiliz Georgian Periyodu

Georgian periyodu (1714-1820), I.George (1714-1727), II.George (1727-1760) ve III. George (1760-1820) olmak üzere üç İngiliz kralının hükümdarlığını kapsar. Bu dönemde İngiltere sömürge fetihleri ve dünya ticareti sayesinde hem ekonomik hem de politik olarak güçlü hale geldi.

Güçlü bir aristokrasi gelişti ve sosyal rekabet şiddetlendi. Saf porselen, güzel gümüş ve zarif sofra örtüleri günlük düzen içinde yer aldı. Çay içme İngilizlerde gelenek haline geldi, bu durum yeni masa ve sandalye tasarımlarının ilham kaynağı oldu. Doğu ile ticaretten ve Fransa ve İtalya saraylarından ilham alan ince iş yapan zanaatkarlar ve mimarlar sayesinde evler daha zarif ve daha kullanışlı oldu. Bununla birlikte, Kraliçe Anne mobilya formları Georgian periyodunun ilk zamanlarında devam etti.

Ancak, ince iş yapan marangozların isimleri derece derece saltanattaki kral isimlerinden daha çok mobilya stili ile ilintili hale geldi. İlk Georgian mimarı ve ince iş yapan marangozu, tasarımları nispeten ağır ve İtalyan Barok’tan önemli derecede etkilenmiş olan William Kent’tir (1684-1748). Erken Georgian periyodunda maunun önemi Küba’da arttı ve maun bir mobilya ağacı olarak cevizin yerini almaya başladı. Çünkü maun girintili, çıkıntılı oymaya cevizden daha iyi cevap verdi ve ceviz Geç Georgian döneminin ince iş yapan marangozlarının favori ağacı oldu.

Feng-Shui

Yorum Yaz

53 − 47 =