İstanbul’da Dekorasyon Alışverişi Rehberi

Bebek’te ana cadde üzerinde konumlanan ve geçen sene Haziran ayında açılan yeni adreslerden biri olan Emila Casa’ya gidiyoruz. Burası iç mimar Aysu Karabacak Erbeş’ın hem ofisi, hem de showroom’u ve bulunduğu apartmanın üçüncü katında yer alıyor. Erbeş, burada kendi zevk ve beğenisine göre özgün seçimler yaparak incelikli tasarım anlayışıyla bir dekorasyon düzenlemesi yapmış. Tıpkı tasarladığı projeleri gibi… Üç cephesi cam olan showroomun dekorasyonu bir evi andırıyor.

Emila Casa’nın iç mimari danışmanlık ve uygulama hizmeti vermesinin yanı sıra A Day of Design’dan kumaşlar ve yastıklar, Dreams Wallpaper’dan duvar kağıtları, Esma Dereboy’dan porselenler, Accrat’tan lüks ev aksesuarları ve Rana Korgül’den soyut akrilik resimler bulunuyor. Showroom sahibi Erbeş’in gerek mekanın dekorasyonundan, gerekse de ürün gamından ne denli tecrübeli ve zevkli bir iç mimar olduğu açıkca anlaşılıyor.

Erbeş, “Açıldığımızdan beri, pandemiye rağmen, tahminimin üzerinde bir yoğunluğumuz var ve ben bu tempoyu seviyorum. Projelerimde her zaman yenilikçi, modern ve zamansız olmayı hedefliyorum; eskinin izlerini ve sanatı da dahil etmeyi seviyorum. Çünkü bence dekorasyon; mekana ruh ve enerji vermek, hikaye anlatmak ve de yaşayanlara samimi, sıcak bir ambiyans yaratmaktır. Emila Casa’nın dekorasyon tarzı ruhumu, içimdeki yaşama sevincini ve hayalimin gerçeğe dönüşünü dışa vuruyor,” diyerek anlatıyor coşkusunu.

İstanbul’da Dekorasyon Alışverişi Rehberi ResimleriBANN ART & DESIGN 

Keyifli keşif günümüzün üçüncü adresi olarak Karaköy’e ilerliyoruz. Burada değişen mekanların arasında son birkaç senedir çizgisini bozmadan faaliyetine devam eden Bann Art & Design’a uğruyoruz. Banu Çoruh’un sahibi olduğu konsept mağaza tasarıma önem veren, sanata ve zanaata dokunmaktan keyif alanların vazgeçilmez noktası olmuş. Burada sürekli yenilenen koleksiyonlar ve özel seçkiler var. Dünya çapında tanınmış tasarımcı ve sanatçıların çalışmalarının yanı sıra birçok yerli, yabancı markanın tamamı el üretimi objelerini bulabilirsiniz.

Aynadan aydınlatmaya, dekoratif objeden heykele, takıdan yaşam ve hobiye dair birbirinden farklı parçaların seçimi ve düzenlemesi ise oldukça zevkli yapılmış. Tasarımın sadece mekanlar için obje ile sınırlı olmadığına inanarak yola çıkan Bann Art & Design, “Dokunulabilir ve Ulaşılabilir” sanat anlayışını ön planda tutuyor. Mağazada yerli ve yabancı sanatçıların resimlerine, heykellerine rastlıyoruz. Ayrıca Banu Çoruh, ekibi ile birlikte mekanlara sanat danışmanlığı hizmeti de veriyor. Bann Art & Design’dan eliniz boş çıkmayacağınızı garanti ederek son durağımız için ayrılıyoruz.

HAN SPACES

Levent Nispetiye Caddesi’nde geçen sene açılan yeni nesil çalışma alanı Han Spaces’e ArtPick kurucu ortakları Lisya Tavaşi ve Seza Ünal Özeren’in daveti üzerine gidiyoruz. Burası Nurus’un zanaat ile tasarımı birleştiren, ofislere hayat veren 93 yıllık deneyimi ve Alkaş Gayrimenkul’ün 30 yılı aşkın sektörel vizyon, konsept ve ticari gayrimenkul tecrübesi ile kurulmuş. İlhamını geleneksel hanların üretkenliği ve dayanışmayı artıran birleştirici gücünden alan, tasarım, teknoloji ve sanatın harmanlandığı Han Spaces, çalışma alanlarını ve ofis binalarını yeni nesil gayrimenkul yaklaşımları ve teknolojileri ile yöneten bir platform ve iş ağı olarak biliniyor. “Farklı sanatçılara ait olan ve zaman zaman değişen sanat eserleri mekanımıza ruh veriyor.

Sanatın hayatımızı güzelleştirdiğine, çalışma alanlarımızda bize ilham verecek dürtüyü sağladığına inanıyoruz ve Han’da sanata alan açtık. Sanatla beraber yaşama hissi veren çalışma alanları oluşturmak, paylaşımlı çalışma alanlarında çalışanların ve ziyaret edenlerin sanattan ilham almasını sağlamak ve sanatın sadece galerilerde ve müzelerde ziyaret edilecek bir kavram olmadığının altını çizmek istedik,” diyen Han Spaces kurucu ortağı ve genel müdürü Gizem Burteçin, ArtPick ile işbirliğine gittiklerini söylüyor. Zaman içinde şehrin çeşitli semtlerinde de açılacak olan Han Spaces’in ilk lokasyonu olan müstakil binadaki ofis ve toplantı alanlarını gezerken ArtPick organizasyonuyla açılan sergiye de göz atıyoruz.

“Sanat eserlerini mekanda dekorasyon unsuru olmaktan kurtarıp ilham unsuru olmalarını hedefleyerek mimarlarla sanat projelerinde yanyana olmak için yola çıktık ve Şubat 2019’da ArtPick’i kurduk. Pandemi ile ise yaşadığımız alanlarda çok daha fazla zaman geçirir olduk ve bu sayede sanat eserlerine yer vermenin önemini daha iyi anladık. Ofiste sanat kavramı, insanların iş ortamlarında sanat eserlerine ulaşabilmelerine, sanatla çevrili bir atmosferde çalışabilmelerine olanak tanıyor. Biz de Han Spaces Levent binasında sanat eserleriyle galeriden veya bir müzeden farksız içiçe olunabilecek bir kurgu yaptık. Çalışanlar fark etmeden işlerine ilham katacak eserlerle karşılaşıyorlar. Dışarıdan gelen kişiler de güncel sergileri gezebilirler. 8 Nisan’da ‘Oynadığın Sürece’ adlı ikinci sergiyi açıyoruz.” diyorlar ArtPick ortakları…

Yorum Yaz

+ 56 = 57