İstikbal Koltuk Takımları

istikbal-koltuk-takimlari (1)

Evinizi Fuksas tarzı döşeyin Peki kimdir bu Fuksas Massimiliano Fuksas 1970/Ierin ikinci yarısından başlayarak ve Özellikle 1980 sonrasında dekorasyonda İki önemli gelişme oldu: Bir yandan hiperentelektüelleşme denebilecek bir atılım yaşandı; öte yandan da biçimlendirme/tasarlama anlayış ve seçeneklerinde çoğullaşma (kimilerine göre çoğulculuk) olarak nitelenebilecek büyük bir çeşitlilik ortaya çıktı. Bunlar, kaçınılmaz olarak, “ve lut” söylem üreticilerinin ve “herdem” yaratıcı biçimlendirme ustalarının belirişi ile eşzamanlı iki gelişmedir.

Birinci grubu Venturi, Eisenman, Rossi gibi düşünür dekorasyoncular, İkinciyi ise Gehry, Stirling, Botta gibi salt tasarımcılar oluşturuyor. Durumun Modern dekorasyonculık’ın doğuş yıllarında da farklı olmadığı ile sürülebilirse de, bu yanıltıcı bir iddiadır. Le Corbusier, Mies van der Rohe, Gropius ve Wright gibileri için ille analojik bir kişilik modeli kurgulanacaksa, bu, “topluma doğruları kabul ettirmek için çırpınan kahraman” ya da “peygamber” modeli olmalıdır. Oysa, 80’lerin yıldızları onların aksine, misyonlarından ötürü değil, tam da bir yıldızın olması gerektiği gibi (düşünsel ve/veya tasarımsal) becerilerinden ötürü yıldızdır.

Ne var ki, dekorasyonculık dünyasının hiçbir dönemde olmadığı kadar belirgin bir “yıldız sistemi”ne doğru evrilmesi şu soruya da bir yanıt verilmesini zorunlu kılıyordu: Yapısı gereği çok az sayıda başrol oyuncusuna ihtiyaç duyan bir yıldız sistemi içinde “diğerleri” ne yapacaktır? Avrupa çapında etkinlikte bulunan İtalyan dekorasyoncu Massimiliano Fuksas, muhtemelen amaçlamaksızın, söz konusu sorunun yanıtını vermeyi deneyenlerden biri. 0 ne söylem kurucu, ne de biçim bulucu olarak başrolde değil.

Onun uluslararası kariyerini ayakta tutmak için başvurduğu yolsa bir tür “idarei maslahatçılık” olmuş gibi gözüküyor. Yani, tasarımın arkaplanını kendisine pek az sorun edinerek, önündeki tasarım “iş”ine günün mevcut, onaylanmış yaklaşımlarından birini seçerek uyguluyor. Zaten bu çapta bir iş akışının farklı bir tutumla ayakta tutulması da kolay değil.

Müşteriye amaçladığı “şenlikli” çözüm Fuksas gibi tasarımcılar tarafından tabii ki daha kolay verilebiliyor. Fuksaslar’ın avantajı, yumurtaları kırma endişesi duymaksızın hep koşabilmelerindedir. Oysa, yıldızları yıldız yapan şey, her konuya empoze edilebilecek kendi özgül tavırlarının, rol üsluplarının bulunmasıdır.

Fuksas, bu tür her derde deva bir “deus ex machina”ya sahip olmadığından, konular ve yönelimler arasında çağın verdiği özgürlüğü alabildiğine kullanarak dolaşıyor. Hatta, aynı özgürlüğü iyice zorladığı ve belki sömürdüğü de söylenmeli. Ve dekorasyoncu henüz sadece 53yaşında olduğuna, üstelik de epey tempolu çalıştığına göre, dekorasyonculık dünyası daha çok varyasyon görecek demektir. Ama, Fuksas’tan başkalarının üzerinde varyasyon üreteceği bir şeyi ortaya koymasını beklemediğimizi söylemek, umarız, haksızlık olmayacak.Sizler için Fuksas tarzı mobilya ve dekorasyon örneklerini bir araya topladık galerimizden hepsini gezebilirsiniz.

istikbal-koltuk-takimlari (8)

koltuk takımları, istikbal koltuk takımları, koltuk fiyatları, modern koltuk takımları

Yorumlar

  1. Istikbal 05 Aralık 2013

Yorum Yaz

1 + 7 =