Kitaplıklar

Kitaplıklar 

Kitapların temiz ve düzenli biçimde tutulmaları için, çalışma odalarında mutlaka bulunmaları gereken eşyaların başında kitaplıklar gelir. Bir evde çok sayıda kitap vardır. Çocukların okul kitapları, romanlar, denemeler, ansiklopediler, dergiler, mesleki yayınlar, polis romanları, resimli romanlar vb. Kitaplar herhangi bir yere yığılabilir ama, özel bir odaya yerleştirilmeleri tümünden bir araya toplanıp göze hoş görünecek biçimde sırlanıp düzenlemeleri ayrı bir hava yaratır.

Kitapların sık sık tozlarının alınmaları, temizlenmeleri gerekmesi, bu sıkıcı işlerle zaman yitirilmesin diye kapalı kitaplıkların seçilmesini tavsiye ederiz. Bu kapalı kitaplıkların camlı olmaları çok daha iyidir kuşkusuz ki, böylece kapakların açılmaya gerek kalmadan içlerinde ne olduğu görülür. Yalnız unutulmaması gereken bir nokta, kitapları aşırı soğuk sıcak değişikliklerinde bırakmamaktır. Kitaplar bir sıcakta bir soğukta kalırsa, sık sık tozlanır ve nem kaparlarsa kolaylıkla bozulabilirler.

Doğal olarak kapalı kitaplıklar, açık kitaplıklardan daha pahalıdırlar, çünkü kapalı kitaplıkların gerçek anlamda taşıyıcı yapıları ve ara rafları vardır. Bazı kitaplıklar ise, kitapları korumaktan çok göze hoş görünmeleri için yapılmışlardır. Bu tür kitaplıkların bir yanlarına, düz dolabın tekdüzeliğini kıran, ona güzellik katan bir süsleme, bir düzen, rafları daha güzel gösterecek bir şeyler eklenmiştir.

kitaplık modelleri, kitaplıklar

Yorum Yaz

67 − = 59