Küçük ev dekorasyonu nasıl yapılır

Mobilya tasarlamayı “bir sahil kasabasında cafe açma” hayalinin kendisi için gerçekleşmiş hali olarak tanımlayan tasarımcı, BE Kitaplık tasarımıyla 2016 A’Design Award yarışmasından ödülle tanındı.

Sizi tanıyabilir miyiz? Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olur olmaz başlayan ve 11 yıl süren memuriyet hayatım sırasında uzmanlık ve proje müdürlüğü görevleri yaptım ve yüksek lisans derecemi yine Endüstri Mühendisliği alanında tamamladım. Bu süre sonunda, işimin gerçek ‘ben’i tanımlamadığını görüp, kendimi doğru şekilde ifade edebileceğim başka bir kariyer istediğimi fark ettim. Savunma sektöründeki işimden ayrıldım ve mobilya tasarlamaya başladım. Aktif olarak beş yıldır devam ettiğim mobilya tasarımı, benim için “bir sahil kasabasında cafe açma hayalinin karşılığı ve gerçekleşmiş hali.

Tasarım yolculuğunuz nasıl başladı? Bir ürün ortaya koyduğum zaman, hayatımın anlamlandığını hissediyorum. Bunun yanı sıra; sınırlarla dolu olan dünyamızın içinde sınırsızca hayal etmek ve yeterince hayal ettiğinde sınırların ortadan kalktığını görmek de keyif aldığım diğer bir alan. “Tasarım” yapısı itibariyle hem hayal kurmayı hem de üretimi içinde barındırdığı için aslında tam bir lunaparka benziyor. Kendimi ifade edecek yeni bir kariyer aradığım dönemde, tasarımı iş olarak yürütme fikri beni çok heyecanlandırdı.

Neler tasarlıyorsunuz ve neden bu alana yöneldiniz? Ev ve ofis için mobilya tasarımları yapıyorum. Mobilya, hayatın her alanın içinde yer alıyor. Kendi hayallerimin; insanların gün içinde bu kadar temas halinde oldukları nesneler aracılığı ile fiziksel hale gelmesi beni gerçekten çok heyecanlandırıyor. Mobilya tasarlamayı en sevdiğim oyunu oynamak olarak görüyorum. Bazen bir motif, bir kumaş ya da duvar kağıdında gördüğüm bir grafik veya bir renk karşısında uyanan duygularımı mekanın içine taşımayı seviyorum.

En beğendiğiniz tasarımcı Kim? O tasarımcının en çok hangi tasarımını beğeniyorsunuz?

Adnan Serbest’in Kayra Sandalye tasarımını sabahtan akşama kadar izleyebilirim.

Başucu kitabınız veya favori filminiz?

Julia Cameron Sanatçının Yolu kitabı, James McTeigue’nin Vfor Vendetta filmi.

Onun “2013 yılında Bronz A’ Design Award kazanan ve 2015 yılında KanadalI bir firmanın açtığı yarışmada birinci olan Catena Sehpa dört tane yan sehpanın bir araya gelmesiyle oluşuyor, esnek kontraplaktan imal edildi.

“Serano Masa, favori ürünlerimden biridir, ilk tasarımlarımdan biri olmasına rağmen hala özgün olduğunu düşünüyorum. Üç ayaktan oluşan bir masanın bir ağaca yaslanmasını hayal ettiğim bir formu var. Masanın üzerindeki ağaç dalı motifi, kenarlarda kullandığımız gerçek ağaç dallarıyla üç boyutlu olarak devam ediyor ve tasarımın başlangıcındaki hayali kuwetlendiriyor.”

Küçük ev dekorasyonu nasıl yapılır_2.jpgKüçük ev dekorasyonu nasıl yapılır_0.jpgKüçük ev dekorasyonu nasıl yapılır_4.jpgKüçük ev dekorasyonu nasıl yapılır_5.jpgKüçük ev dekorasyonu nasıl yapılır_8.jpgKüçük ev dekorasyonu nasıl yapılır_10.jpgKüçük ev dekorasyonu nasıl yapılır_7.jpgKüçük ev dekorasyonu nasıl yapılır_11.jpgKüçük ev dekorasyonu nasıl yapılır_3.jpgKüçük ev dekorasyonu nasıl yapılır_9.jpgKüçük ev dekorasyonu nasıl yapılır_6.jpg

Yorum Yaz