Lavanta Keseleri

Lavanta yağı ve lavanta çiçekleriyle taptaze bir marka Lava. internet üzerinden satış yapmaya başlayan markanını farklı fonksiyonlarda lavanta keseleri doğayı ayağınıza getiriyor.

A&B iletişim’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Lava markasının yaratıcısı Sibel Asna’yı pek çok kez basın toplantılarında görmüştüm ama onun enerjisini ve pozitif bakışlarını besleyen en büyük heyecanıyla ilk kez karşılaştım. Akmeşe Köyü’nde, çok özel bir hayat kurmuş kendisine. Öyle büyük bir emek var ki burada; ölümlere, hastalıklara, doğal afetlere rağmen günler, geceler boyu ince ince planlanmış ve kurgulanmış bir dünya yaratılmış. 21 Haziran tarihinde çiftliğin lavanta tarlalarında hasada davet edildiğimde, bir insanın gerçekten çok isteyip de baş edemeyeceği hiçbir şeyin olmadığını bir kez daha anladım. Sibel Asna’nın başardıkları karşısında saygıyla eğiliyorum ve Lava markasının doğuşunu kendi kaleme aldığı şekliyle sizlere aktarmak istiyorum:

“Lavanta ile ilk kez Fransa’nın Provence bölgesinde tanıştım. Güneşin altında göz alabildiğince uzanan mosmor tarlalar, üstünde vızıldayan arılar ve olağanüstü bir koku…

‘Bir gün benim de böyle bir tarlam olacak… ’ cümlesi orada ruhuma kazındı diyebilirim. Sonra yıllar geçti; küçük bir çiftliğim ve çok geniş bir arazim olunca, mor tarlaların hayali de güçlendi. Küçük denemeler, toprak analizi, uygun fidelerin bulunması, sevgili Ünal Vural’ın (www. egeunal.com.tr) sayesinde gelen tır dolusu cılız fidenin bin bir acemilikle dikilmesi ve ilk hasat… Tam dört yıla sığan sürecin başlangıcı böyle oluştu. Üzerinden neredeyse 15 yıl geçti; 15 zorlu yıl!

Lavanta adıyla bildiğimiz ‘lavandula angustifolia’nın üretimi, Türkiye’de daha çok Akdeniz Bölgesi’nde yapılıyormuş.

Marmara Bölgesi’ndeki ilk üretim ise bu hayalin sonucunda, izmit’in Akmeşe Köyü’nün yakınlarında gerçekleşmiş oldu. Bir yandan rüyamı gerçeğe dönüştürürken, diğer yandan da ‘acaba köy sakinlerine yeni bir iş alanı açabilir miyim?’ çabası içindeydim. Köy kahvesinde, okulun bir sınıfında düzenlenen toplantılar; lavantanın faydalarını ve ekonomik getirisini anlatma gayretleri, hep bu düşünceyi hayata geçirme uğraşları olarak kaldı ne yazık ki!

Kokusu uzun süre kaybolmayan tohumlardan yağ işleme sürecine ise, 2007 yılında başladık. Elde ettiğimiz yağın kalitesini ölçtüren sevgili arkadaşım Meltem Kurtsan, son derece kaliteli bir ürün yetiştirdiğimizi söyleyince dünyalar bizim oldu!

Logo çalışmasını Bülent Erkmen’in yaptığı Lava, şimdi internet üzerinden satış yapıyor. Bu büyük emeğin ilk ürünlerini Elit Home Garden, www.deppo.com, www.garantialisveris.com, www.evimhayatim.com ve www.hediyeciyiz.com sitelerinde bulabilirsiniz.

Lavanta keseleri_1.jpgLavanta keseleri_0.jpgLavanta keseleri_5.jpgLavanta keseleri_2.jpgLavanta keseleri_10.jpgLavanta keseleri_11.jpgLavanta keseleri_3.jpgLavanta keseleri_4.jpgLavanta keseleri_6.jpg

Yorum Yaz

7 + 3 =