Makrome

Her yerde görmeye başladığımız, duvar süsünden saksı askılarına uzanan, şık dallara işlenmiş makromelere daha yakından bakmak için Kanute Macrame’nin tasarımcısı Rana Kent ile buluştuk.

Makrome hangi kültürün parçası?

Uzakdoğu’dan geldiğini sanıyordum ama araştırdıktan sonra Arap kökenli olduğunu ve Arapça “püskül” anlamına gelen “mig-ramah” kelimesinden türediğini öğrendim. 13. yüzyılda atları ve develeri aşırı sıcaklardan korumak için yapılırmış. Bazı kaynaklar ise Türk kökenli olduğunu, peçete ve bez anlamında kullanılan “makrama” kelimesinden geldiğini söylüyor.

Makrome yapmaya nasıl başladınız? Makrome askıların evimin duvarlarında çok güzel gözükebileceğini düşünerek ilk acemi denemelerimi yapmaya başladım. Bir model için saatlerimi, günlerimi harcasam da bundan çok fazla keyif aldığımı fark ettim ve etrafımdan aldığım güzel yorumlar ile “Kanute Macrame” markasını oluşturmaya karar verdim.

Mesleğiniz için “makrome tasarımcısı” mı demeliyiz?

Şu anda yaptığım şeylerden biri bu. Şimdilik bu konuda çırak sayılırım. Bunu da ilerletmek ve makrome tasarımcısı olmak isterim.

Makromelerinizde nasıl malzemeler kullanıyorsunuz?

Gittiğim her yerden topladığım ağaç dallarını ve farklı kalınlıklarda pamuk ip çeşitlerini kullanıyorum. Dalın şekline, boyutuna göre yaptığım model değişiyor.

Tasarımlarınızı nasıl hazırlıyorsunuz? Aklımda kabaca nasıl bir model yapmak istediğim oluyor. İpleri kesip dizdikten sonra desenler ve düğümlerim kendiliğinden ortaya çıkıyor. Aslında her düğüm ve desen kendi kendini geliştiriyor; yeni fikirler çıkıyor.

Makrome tasarımlarını beğendiğiniz kişiler var mı?

Avustralyalı tasarımcı Natalie Miller’in işlerini çok beğeniyorum. Kullandığı renkler ve malzemeleri ilham verici buluyorum. Makromeyi “yöresel bir öğe”den “modern evlerde kullanılan dekoratif bir obje”ye dönüştürmüşsünüz. Farklılaşmayı nasıl sağladınız?

Aslında günümüzde moda ve dekorasyon tasarımlarının çoğu geçmişten ilham alınarak modernleştiriliyor ve yeni bir bakış açısıyla sunuluyor. Benim makrome ile yaptığım da bu. Eski düğüm ve modelleri, kendi zevkime göre geliştiriyorum. Modernden ziyade “yeni bohem” olarak tanımlamak daha doğru olabilir.

Makromeler nerede kullanılır? Bakımı nasıl yapılır?

Büyük bir makrome duvar askısı yatağın arkasında veya koltuğun üstünde çok güzel görünüyor bence. Boş herhangi bir duvara birkaç tane yan yana da asılabilir. Ben kendi evimde bu şekilde kullandım. Bakım için hafif nemli bir bezle silmenizi öneririm.

Tasarımlarınız nerelerde satılıyor?

Şimdilik Karaköy’deki &things store’da satılıyor. Aynı zamanda isteyenler Kanute Macrame adlı Instagram hesabım üzerinden benimle de iletişime geçebilir.

Yeni projeleriniz arasında neler var? Öğrenmek isteyenler için makrome atölyeleri düzenlemeye başlayacağım. Instagram’da Kanute Macrame üzerinden gelecek makrome atölyelerini takip edebilirsiniz.

Makrome_0.jpg

Makrome_7.jpg

Makrome_10.jpg

Makrome_9.jpg

Makrome_2.jpgMakrome_4.jpg

Yorum Yaz