Megane Coupe-Cabriolet GT Line

Tüm gözler üzerinde!

Bayram tatilimi her zamankinden farklı olarak kalabalık bir arkadaş grubu ile değil de Renault’nun yeni Megane Coupe-Cabriolet GT Line modeli ile baş başa geçirdim. Önce insan ve araç popülasyonunun bir hayli azaldığı tatilde İstanbul’un tadını çıkardım. Tabii günün sonunda aracın aldığı kadar insanı eve bırakmam gerekti, çocuklu tüm arkadaşlarımın çocuklarını da iki tur bindirmem. Şehir içi yollar dar gelince sürüş zevkini daha fazla yaşamak için istikameti Bozcaada’ya çevirdim. Anlayacağınız bu bayram tatilinde hem kendimle hem Megane Coupe-Cabriolet ile harika vakit geçirdim.

Öncelikle şunu sormam gerekiyor: gözlerin üzerinizde olmasını sever misiniz? Çünkü Megane Coupe-Cabriolet GT Line göz alıcı tasarımı ile bir hayli dikkat çekiyor. Ve kullandığım araçlarda genelde siyah seven biri olarak itiraf etmeliyim ki bu araca kesinlikle renk yakışıyor. Dikkat konusuna dönersek, bu dikkat aracın üstü açıkken elbette daha da fazla. Bir de diyelim bulunduğunuz park yerinden alelacele çıktınız ya da hava şartları uygun değildi o an açamadınız ve daha sonra aracın üzerini açmak istediniz, bunun için öncelikle uygun bir yerde sağa yanaşmanız şart. Güvenlik sebeplerinden dolayı 21 saniyelik cam tavan açılma süreci tek bir butona basarak sadece araç park konumunda iken tamamlanıyor. İşte tam bu sırada araç Voltran gibi görünüyor ve çevredeki tüm bakışlar size yöneliyor. Açılıp gizlenen tavan 0,47 m2’lik (segmentin en genişi) saydam bir yüzey oluşturuyor.

Yolcuların her koşulda güven içinde açık havada sürüş keyfinden yararlandığı aracın, hem kullanıcıya hem yolculara ferahlık ve özgürlük duygusu verdiği kesin. Ön camın ve kemer çizgisinin etrafındaki yarı mat krom kaplamayla birleşen parlak siyah camlı tavan, cabriolet efsanesini yeniden canlandıran araca bir üst gam dokunuşu getiriyor. Arkada koyu kırmızı optikler, ışık yolları ve LED’li stop lambaları araca çok seçkin bir görsellik, iç tasarımda kullanılan malzeme, işçilik kalitesi ve iç ambiyanstaki uyumlu renk seçimleri ise araca şık ve seçkin bir ifade katıyor. Çift bölgeli otomatik klima, eller serbest kart sistemi, arka park sensörü, Cruise Control, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, deri direksiyon simidi ve vites kutusu otomobilde standart olarak geliyor.

YOL ARKADAŞIM ÇOK SESSİZ Megane Coupe-Cabriolet GT Line ile uzun bir seyahate çıkmayı planlıyorsanız, cam tavanı açıp kapatabilmek için bagajı hacimli bavullarla doldurmamanız gerekiyor. Bagaj içinde yer alan limit storunu çektiğinizde size kalan maksimum alan ortaya çıkıyor. Bu alana 3 kabin valizi yan yana rahatlıkla yüklenebiliyor. Aracın en güzel yanlarından bir diğeri de uzun yolda süratli giderken motor sesinin hiç hissedilmemesi. Bu hem sürücü hem yolcular için inanılmaz bir konfor. 500 km yapıp araçtan ilk indiğimde o kadar yolu ne ara geldiğime inanamadım. Yeni Megane Coupe-Cabriolet’de son derece iyi tepkilere sahip ve bir o kadar da ekonomik olan Energy serisi ve EDC (Efficient Dual Clutch) çift kavramalı şanzıman ile eşleştirilen dCi 110bg dizel motor bulunuyor. Çift kavramalı ve altı ileri otomatik vites kutusu EDC (Efficient Dual Clutch) Renault’nun konfor, sürüş keyfi ve çevreye saygı özelliklerini bir arada sunma amacına uygun olarak geliştirilmiş. www.renault.com.tr

2011-renault-megane-coupe-gt-line_1.jpg

autowp.ru_renault_megane_gt_line_coupe-cabriolet_za-spec_5.jpg

renault_megane-coupe-gt-line-2010_r10.jpg

autowp.ru_renault_megane_gt_line_coupe-cabriolet_za-spec_11.jpg

autowp.ru_renault_megane_gt_line_coupe-cabriolet_za-spec_13.jpg

renault_megane_coupe-cabriolet_gt_line_2.jpeg

renault_megane-coupe-cabriolet-gt-line-2014_r6.jpg

renault_megane_coupe-cabriolet_gt_line_6.jpeg

Yorum Yaz