Mobilya Dekorasyonda Kalite

Mobilyaların cinsine karar verildikten sonra, bu mobilyaların birey ve ailenin gereksinimlerini de karşılaması istenir. Aile gerçek bir satın alma işlemi yapmadan önce çevredeki alışveriş merkezlerini dolaşmak ve piyasa araştırması yapmak isteyebilir. Daha sonra, satın alma zamanı geldiğinde, mobilya satın alacağı yerin belli bir firma (güvenilir ve isim yapmış) olmasını, ahşabın ve kaplamanın kalitesi, mobilyanın yapısı konusunda bilgi edinmeyi isteyecektir. Ersoy ve Kahnkara (1997) Ankara’da yaptıkları çalışmada, ailelerin % 90’ının satın alma öncesi piyasa araştırması yaptıklarını, % 85’inin de satıcının güvenilir olmasını dikkate aldıklarını ortaya koymuşlardır. Ailelerin tamamına yakını da mobilyada kalite ve dayanıklılığın kendilerini için önemli olduğunu belirtmişlerdir. Mobilyaların materyalleri ve yapıları da karar verilmesi gereken bir konudur. Modern mobilyanın tasarımlanmasında veya fonksiyonel kalite konusunda çabuk ve kolay hüküm vermek olanakh değildir. Ancak, başlangıç niteliğinde bazı sorular sorulabilir;

• Mobilya döşeme üzerinde dengeli şekilde duruyor mu ve dokunulduğunda iki yana sallanıyor mu? Bu sandalyelerde olduğu kadar masalarda ve sehpalarda da oldukça önemlidir.
• Çekmeceler ve benzeri tüm hareketli parçalar kolay ve düzgün şekilde hareket ediyor mu?
• Bağlantı yerleri düzgün birleştirilmiş mi?
• Cilası dayanıklı, düzgün ve her tarafında aynı şekilde uygulanmış mı?
• Obje pratik, akılcı, rahat ve etkin kullanıma olanak verecek biçimde tasarımlanmış mı?
• Ekstra çizgiler, detaylar ve gösterişli olmaksızın, basit olarak biçim verilebilecek mi? içerdiği çizgiler ve yüzey çizgileri armonili mi? Büyüklüğü ve oranları kullanılma amacına uygun mu?
• Materyaller tatmin edici yüzey kalitesi sağlamada, gereksinimlere hizmet edecek mi?
• Renk kalitesi ve dağılımı uygun ve homojen mi? Kumaş ve ahşap yüzeyler kolaylıkla silinip temizlenebiliyor mu?
• Oturma rahatlığı sağlıyor mu? Özellikle oturma materyallerinin sırta iyi destek vermesi, rahat oturup kalkılması, uygun kol desteği vermesi önemlidir.

Bu sorulara yanıt alındıktan sonra daha başka konular incelenebilir. Bunlar arasında dış yüzeyler, köşeler, çekmeceler, tutamaklar ve tokmaklar, menteşeler, bacaklar yer alabilir. Masalar, lıklar, sandıklar, camlı ve raflı dolapların üst yüzeyleri kazınma, çarpma, kırılma, leke ve neme karşı dayanıklı olmalıdır. İyi cilalanmış ahşap genellikle üzerine sıvıların dökülmesi engellendiğinde iyi bir malzemedir. Cam parlak ve hafiftir, ancak kırılma tehlikesi vardır. Aynı zamanda sürekli temizlenmesi gerekir. Mermer parlak ve ağır görünümlü olmasına karşın, kırılabilen ve lekelenebilen bir özelliğe sahiptir.

Masalar, kapılar ve çekmecelerin köşeleri kolaylıkla kopan ve bozulan noktalardır. Ahşap, plastik ve metalden yapılan çekmeceler açma ve kapama sırasında aşınırlar. Aynı zamanda, mobilya bacakları ayakkabı, mop, fırça, elektrikli süpürge ve çocukların oyuncaklarının çarpmasına karşı dayanıklı olmalıdır. Olumsuzluk döşemeye değen parçaların sayısını en aza indirerek azaltılabilir ve bu kısımlarda metal, plastik ve koyu renk ahşap kullanılabilir. Bu faktörler dikkate alındıktan sonra, alışverişte tedbirli olmak için pazarlık aranabilir, ancak bu mobilyalar için doğru bir uygulama değildir. Ucuz mobilyaların parçaları çok çabuk dağılır ve mobilya için harcanan para da israf edilir. İyi mobilyanın fiyatı düşürüldüğünde, mükemmel bir satın alma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Bu nedenle, iyi kalite işaretini bilmek de önemlidir, böylece fiyat etiketine bakarak karar vermekten çok, mobilyanın sağlıklı olarak değerlendirilmesi seçimi belirleyen en önemli faktör olacaktır.

Mobilya iskeletinin yapısı, konsol, masa ve sandalyenin kalitesi kolaylıkla kontrol edilebilir. Başlangıçta en iyi yol çekmecelerin alt tarafı ve arka kısmı ile sandalyelerin alt kısmının kontrol edilmesidir. İyi bir mobilya parçasımn herhangi bir yerinde asla pürüz yoktur. Arkalıklar, destekler ve alt parçalar tamamen pürüzsüz olmalıdır. Dolapların veya çekmecelerin kalitelerini kontrole yardımcı olmak için çekmeceler arasındaki bölmelerin çahşıp çalışmadığından emin olmak için içine bakılmalıdır. İyi parçalar genellikle çalışmaz, eğilip bükülmez, form değişikliği olmaz. Her çekmecenin alt tarafında bir oluk veya ortada bir kılavuz olmalıdır, böylece düzgün olarak ve sarsıntısız şekilde çekilebilir. Çekmecenin ön kısmı köşe bağı dişleriyle (dovetail joint) birleştirilmelidir. Mobilyanın köşe blokları, sandalye ve masalarda olduğu gibi, tutkallanmalı ve vidalanmalı, asla çivilenmemelidir.

Mobilyanın bu yapısal noktaları kolaylıkla görülebilir. Mobilyanın satın alınacağı firma veya üreticinin güvenilirliğine bağlı olarak, müşteri güven duygusunu göz önünde bulundurmayabilir. Tahta çiviler kullanılması nedeniyle yapım noktaları görünmeyebilir, genellikle ahşapta malzemelerin aşırı zorlama gerektiren yerlerinde zıvanalı birleştirme ustalıkla kullanılabilir. Uygun olmayan mobilyanın satın ahnması, hatta pazarhk yapılsa bile, aşırı derecede israfa neden olur. Bir mobilya parçası çok fazla oymalarla süslenmişse ya güzel bir el oymacılığıyla ya da ahşabın karakteriyle ayırt edici bir özellik verilebilir. İlki her yönüyle mükemmel bir kalite işaretidir. İkincisinde ise, üreticinin temelde kötü ustalığı işçiliği gizleme çabası vardır. Ortalama fiyattaki bir mobilyada, iyi bir elbise gibi, yalnızca parçaların iyi yapılmış olması değil, basit ve gösterişsiz olması da önemlidir.

İyi oranlanmış, iyi çizgilere sahip ve iyi kalitedeki bir mobilyanın dikkati üzerine çekme ve beğeni kazanması için süslemeye gereksinimi yoktur. Mobilyada kullanılan ahşabın kalitesi de seçimde bir sorun olabilir, ancak günümüzde bazı üreticiler parçanın yapımında kullanılan ahşabın ne olduğunu belirtmek için ilaveler iliştirmektedir. Bu tür işaretlerle malzemenin niteliği tamamen güvence altına alınmaktadır. Fazla pahalı olmayan maun masa ve sandalyelerin bacaklarında veya iç kısımlarında bazen basit ahşaplar kullanılmaktadır. Bunlar üretim maliyetini önemli ölçüde düşürdükleri gibi, maun gibi kolaylıkla renk verilebilmesi nedeniyle de, mobilyanın görüntüsünde ve dayanıklılığında azalmaya da neden olurlar.

Bazı kimselerin düşündüğü gibi mobilyada kaplama kullanılması “ikinci kalitd’ göstergesi değildir. Tüm mobilyalar ağaç özelliği gösterecek şekilde (ağaçlar taklit edilerek) kaplanmalıdır.

mobilya, dekorasyon, ev dekorasyon, dekorasyon fikirleri

Yorumlar

  1. Halim Koçyiğit 10 Mart 2014

Yorum Yaz

38 − 28 =