Mobilya stilleri ve mobilya seçimi

Bütçe planı

Mobilya için bir bütçe planı yapmada, parçaların ekonomik satın alma biçimi üzerinde dayanıklılığın çok fazla etkisi olmayabilir. Örneğin; lıkta ahşabın kalitesi çok önemli olmayabilir. Onun ları muhafaza etmesi her şeyden önemlidir. Sehpa ve hatta küçük masalarda ahşabın kalitesi çok fazla dikkate alınmaz.

Sonuç olarak, bütçe sınırlı ise, ihtiyaç duyulan bu mobilya parçalarında kalite çok yüksek olmayabilir. Koltuk, kanepe, büfe ve şezlonglar gibi oturma odası mobilyaları için bütçenin oldukça geniş tutulması gerekir, çünkü bunlar değişmez kabul edilirler ve oldukça iyi kaliteli olmaları gerekir. Bu mobilyalar üzerinde ekonomi yapılması önerilmez. Yatak odası için çok az bir bütçe ayrılmışsa, diğer parçalardan fedakarlık edilerek, iyi bir yatak satın alma yoluna gidilebilir. Mobilya ve ekipmanlarda bütçenin en önemli bölümü yatak, yastık, dokumalar, vb. objelere harcanır, bunlar fiziksel rahatlık sağlamalı ve dayamkh olmalıdır. Konforun birincil gerçek olmadığı ve dayanıklılığın ihmal edilebildiği durumlarda, harcamalar parçalar dikkate alınarak yapılmalıdır.

Mobilya stilleri ve mobilya seçimi


Mobilya stillerini anlamak, mobilyanın kalitesini bilmek kadar önemlidir. Bu gerçek son yıllarda yeni fark edilmeye başlanmıştır. Hala pek çok insan mobilyada harcayabildikleri para miktarının seçtikleri stili belirlediğini düşünmektedir. Bazı kimseler, klasik mobilyayı değil, modern mobilyayı tercih ettiklerini belirtirler.

Ancak, bu kimseler dünyadaki her “klasik’ tasarımın yaratıldığında “modern” olduğunun farkında değillerdir. Bu kimseler kendi kişiliklerine uygun olanı seçmek yerine yeni olan mobilyayı esas alarak mobilya satın aldıklarında, bu mobilyanın eskimeden klasik mobilya olacağım unuturlar. Bu bakımdan, mobilyanın stili kullanıcının yaşam şeklini olduğunu kadar, kişiliğini ve zevkini de gerçek olarak yansıtacak biçimde seçilmelidir.

Mobilya stili kullanıcının yaşam biçimi ile uyumlu olmalıdır. Her kişilik ve her tür yaşam biçimine uygun olarak güzel tasarımlanmış mobilya stilleri vardır. Bazı mobilyalar birlikte kullanılacak aksesuar ve döşeme türüne göre formel ya da informel olarak fonksiyonel şekilde tasarımlanmıştır. Bu gereksinimleri dikkate alarak, mobilyacılar son yıllarda yalnızca çağdaş mobilyayı tasarımlamamakta, aynı zamanda çok farklı yer ve zamanlardaki, çok farklı insanların gereksinimlerine uyacak şekilde planlanan ve tasarımlanan mobilya stillerini üretmektedirler.

Günümüzde bazı kimselerin mobilya gereksinimi ve zevkleri, mobilyanın tasarımlandığı dönemlerde yaşayanlarla benzerlik göstermektedir. Bu nedenle gereksinme duyduğumuz mobilyanın stilini seçerken, tasarımlandığı dönemin insanları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Elbette kullanıldıktan sonra uygun bulunmayan ya da fazla kabul görmeyen mobilya stilleri artık üretilmemektedir. Modern mobilya ya da 20. yüzyılda da benzer olgular yaşanmıştır.

Daha önceki tasarımların çoğu uygulanabilir bulunmamış ve üretilmemiş ya da gereksinimlere uygun olarak yeniden tasarımlanma yoluna gidilmiştir. Geçmiş dönemlerden gelen değerini uzun yıllar kullanım ile kanıtlayan mobilya parçaları günümüzde de üretilmektedir. Yüzyıllar boyunca toplanan bu tasarımlar günümüzde tekrar üretilmekte, tüketicilere kişiliklerine, yaşam biçimlerine ve zevklerine uygun olan herhangi bir stili seçme olanağı tanınmaktadır.

mobilya, ev dekorasyonu, dekorasyon, mobilya seçimi

Yorum Yaz

− 2 = 8