Modern Bahçe Dekorasyonları 2021

DOĞAL DOKULAR 

Bahçe tasarımlarında hakim olan minimal esintiler, yerini doğal, ulaşılabilir ve etnik detaylara bırakmıştı birkaç yıl önce. Doğal taş ve ahşap yine popülerliğini koruyor. ‘Bahçede geri dönüşüm’ mottosuyla emaye çaydanlıktan saksı dönüşümlerine, traverslerden yürüme yollarına kadar uzanan geniş bir liste ile karşılaşıyoruz. 

DİKEY BAHÇELER 

Dikey bahçeler, hem yerden tasarruf sağladıkları hem de dekoratif göründükleri için büyük avantaj sağlıyor. Dikey bahçelerde rengarenk çiçeklere yer verebileceğiniz gibi, sebze de yetiştirebilirsiniz. Ayrıca her dem yeşil bitkilere yer vererek dört mevsim yeşil bir duvar etkisi yaratabilirsiniz. Dikim yapmadan önce, bitkilerin kök sisteminin dikey bahçeye uygun olup olmadığını mutlaka araştırın. 

YEREL OLANA ÖNCELIK 

Yerele öncelik vermek, gitgide yükselen trendlerden. Yok olmaya yüz tutan endemik bitkileri yaşatmaya çalışın. Bölgenize adapte olabilen bitkilerin yanı sıra, sadece o yöreye özgü bitkileri de bahçenize davet edin. Bahçenizde kullanacağınız taş ve ahşap gibi materyalleri de yine yerel malzemelerden seçmeye çalışın. Bu konuda geri dönüşümden faydalanın; ömrünü doldurduğu için kesilen bir ağacın gövdesini çeşitli amaçlarla kullanabilir, sahilden topladığınız taşlarla bahçeniz için dekoratif objeler yapabilir, kozalak, ağaç kabukları gibi doğal malzemeleri bitkilerle buluşturabilirsiniz. 

Modern Bahçe Dekorasyonları 2021 ResimleriSEBZE BAHÇELERİ

 Bahçenin bir köşesini sebze bahçesine dönüştürmek artık bize hiç uzak değil. Saksılarda bile mini bahçeler yaratabiliyoruz. Hatta balkon bahçeciliği her yıl giderek daha çok gündeme geliyor. Temiz içerikli, organik gıdalara ulaşmak önem kazanıyor. Siz de işin bir ucundan başlayın. Kendi yetiştirdiğiniz ürünleri tüketmek gibisi yok. Deneyim kazandıkça, bu işin keyfine varacaksınız.  

ESKİ İLE YENİ BULUŞMASI 

Tek bir stile sıkı sıkıya bağlı kalıp, sadece o stilin kurallarına göre dekorasyon ve peyzaj düzenlemesi artık geçmişte kaldı. Artık eski ile yeniyi bir araya getirebilir, farklı stilleri zevkinize göre buluşturabilirsiniz. Örneğin modern bir masanın çevresine rustik tarz bir bank koyabilir ya da yine modern eşyaları, el yapımı objelerle tamamlayabilirsiniz. Vintage objeler, minimal dış mekan mobilyalarına eşlik edebilir. 

ÇİME ALTERNATİFLER 

Bahçeyi kaplayan, düzgün bir şekilde biçilmiş, sağlıklı çimler elbette bahçenin harika görünmesini sağlayacaktır. Ancak küresel ısınmayla birlikte su kaynaklarının azalması, bahçe severleri alternatif arayışlara itiyor. Bahçenin tümünü çimle kaplamak yerine, sadece bir bölümünde çim alan bırakmak, geri kalanı çiçek tarhı yapmak gibi… Çim yerine farklı yer örtücüler kullanmak da son yıllarda giderek artmaya başladı. Daha az suya ihtiyaç duyan yonca, Verbena ve Sedum türlerini çime alternatif olarak kullanabilirsiniz. 

HER YAŞA, HER ZEVKE UYGUN 

Bahçede eğlence denince aklınıza sadece çocuklar gelmesin. Büyüklerin de eğlenmeye ihtiyacı var. Eğer bahçeniz büyükse, farklı alanlar yaratabilirsiniz. Çocuklar için oyun alanı, keyif yapmak için bir salıncak ya da hamak, kitap okumak için bir şezlong, açık hava şöminesi etrafında keyifli bir oturma alanı… Bahçeyi birkaç alana bölüp her aile ferdinin eğlenebileceği alanlar yaratabilirsiniz. 

KURTARICI ÇALILAR 

Gerçek bir kurtarıcı! Bodur çalıların artıları çok. Dar alanlar için idealler! Aynı zamanda çit bitkisi olarak kullanılabilirler. Her dem yeşil olanları bahçeye dört mevsim renk katar. Üstelik pek çok türü az suyla yetiniyor. Daha ne isteriz? Ama bir ihtiyaçları da var: Düzenli olarak budanmak. O halde ortanca, pittosporum, kartopu, taflan ve mine çiçeği gibi bodur türleri bahçenize davet edebilirsiniz. 

YAŞASIN İÇ MEKAN BİTKİLERİ 

Aslında onlara olan ilgimiz hiç bitmemişti ama son birkaç yıldır altın çağını yaşıyor iç mekan bitkileri. Özellikle de devetabanı ve paşa kılıcını kafelerden ofislere kadar pek çok mekanda görüyor, hatta desenlerini ev tekstilinde kullanıyoruz. Sadece bu ikili değil elbette; starliçe, Ficus, Areka, Yukka, kauçuk bitkisi ile bitki tabloları da çok revaçta. 

ÇEVREYE DUYARLILIK 

Küresel ısınma, doğal kaynakların giderek azalması tüm doğaseverlerin ortak endişesi. Bu yüzden bir bahçe tasarlarken ya az su isteyen bitkileri tercih etmeye çalışıyoruz ya da otomatik sulama sistemleri kurarak suyu daha dikkatli kullanmaya çalışıyoruz. Gelişen teknoloji sayesinde akıllı saksılar da artık kolay erişilebilir hale geldi. Bitkilerimizi kontrollü sulamak ve su tasarrufu yapmak her zaman trend!

Yorum Yaz

18 − = 14