Modern ev dekorasyonu nasıl yapılır?

Geleneksel Türk mimarisinin yanı sıra, Ege Adaları ve Akdeniz mimarisinin de izlerini taşıyan Bodrum evlerinde dört tip; Musandıralı, Sakız, Levanten ve Kule tipi ev ler bulunuyor. Eskiden daha çok toprakla uğraşanlar ve küçük ailelerin yaptırdıkları musandıralı ev tipinin sevimli bir örneği olan bu evin duvarları 50 cm kalınlığında taştan inşa edilmiş. Evin tüm zeminlerinde sedir ağacı kullanılmış. Duvarlar kireçle boyanmış. Kireç evi haşerelere karşı koruyor; aynı zamanda taşın nefes almasını da sağlıyor.

Rum kökenli bir kelime olan ‘musandıra’, “Eski evlerde yatak, yorgan konulan yüklüğün üstündeki boşluk; tavan arasındaki küçük oda, sandık odası,” vb. anlamlarına geliyor. Dikdörtgen bir tabana oturan musandıralı tipi evin eni, çatıda kullanılacak ahşap kirişlerin boyuna göre ayarlanırmış. Giriş katıyla birlikte üç katlı olan evin, eskiden depo ve ambar olarak işlev gören giriş katı bahçeye açılıyor. Bu katta mutfak ve bir oda bulunuyor. içinde bir de kuzinenin olduğu küçük odanın tavanı, sedir ağacından; zeminine ise taş döşenmiş. Birinci katta salon yer alıyor. Zeminine yine sedir ağacı döşenmiş. Salonun tavanındaki pencere, ev inşa edilirken düşünülmüş; cam tuğladan pencere gün ışığını süzerek içeriye alıyor. Salonun diğer aksındaki bir duvara orijinaline uygun ocak yapılmış. Ocağın karşısından birkaç basamak merdivenle musandıralı bölüme çıkılıyor, bu odadan da atölyeye… Salona açılan, zemini taş koridordan geçerek girilen yatak odasının tavanı dört metre yüksekliğinde. Yatak odasının içinde taş bir şömine bulunuyor. Hemen yanındaki banyoya ise, tamamen kayrak taşı döşenmiş. Sevimli evin bahçesinde iki büyük ağaç bulunuyor. Evin önündeki dut ağacı, mayıs ayında dutlarını vermeye başlıyor; kahvaltının ilk yiyeceği genellikle olgunlaşmış dutlar oluyor. Bahçedeki ıhlamur ağacının yaprakları haziran ve temmuz aylarında toplanıyor ve çayı yapılıyor: “Tabii çiçeklerin içlerine dikkat etmekte fayda var, zira arılar ıhlamur çiçeklerini pek seviyor,” diyen Alper Bıçaklıoğlu üst bahçede küçük bir bostan yapmış; domates, patates, patlıcan, soğan, kavun, salatalık, roka, maydanoz ve biber yetiştiriyor. Bahçede bir de müştemilat bulunuyor; Tek göz odadan oluşan bu mekanı ev sahibi Yönetmen Şehbal Arınlı montaj odası olarak kullanıyor. Evin ‘demirbaş kedileri’ Fotoş, Misket ve Mısır’ın yanı sıra, bahçeye gidip gelen misafir kediler de oluyor.

Geceler ise hayli şenlikli geçiyor: “Yaz gecelerinde bahçenin zeminini salyangozlar kaplar. O kadar çok olurlar ki, inanamazsınız! Bir de ateş böcekleri uçuşur ıhlamur ağacının etrafında; çok güzeldir bu manzara,” diye anlatıyor Bıçakçıoğlu. Şimdiye dek yedi kişisel sergi açan sanatçı, şu sıralarda daha çok atölyesinde vakit geçiriyor ve uluslararası platformda katılacağı bir sergiye hazırlanıyor.

L şeklinde bir sedir yerleştirilen salonda çok az eşya var. Burası tamamen kafanızı dinleyebileceğiniz bir mabet. Tavan penceresi, ev inşa edilirken düşünülmüş. Cam tuğla pencere gün ışığını salona çok keskin bir şekilde süzüyor; yağmurlu günlerde de ayrı bir keyif sunuyor.

Bodrum’un birbirinden güzel koylarından Göltürkbükü’nün Hekimköy bölgesi, Hebil Koyu’nda yer alan Doğa Hanımeli Evleri, Tavşan Adası ve engin ufuk manzarasına karşı konumlanıyor. Bodrum’un en lüks teknelerinin geçiş rotası üstünde yer alan koyun kumsalı da bulunuyor. Doğa Hanımeli Evleri ise, bu özel kumsal ve iskeleye sahip bir yerleşim olmasıyla öne çıkıyor. Kumsalında caferestoranı, yürüyüş alanlı düzenli peyzajı, havuzu ve spor salonuyla konuklarına benzersiz bir yaşam deneyimi sunuyor. Tarihi zeytin ağaçları arasından hanımeli kokusunun yayıldığı Doğa Hanımeli Evleri, Bodrum Havalimanı’na 45 km, şehir merkezineyse 20 km uzaklıkta bulunuyor. Projede yer alan yapıların birbirinin manzarasını kapamayan özel yerleşimiyse, evin dikkat çeken diğer bir özelliği olmuş.

Dairesini ziyaret ettiğimiz Şükran Ünsal kış aylarını iskenderun’daki evinde geçirirken; yaz aylarını ise günün her saati hem güneşin açısından, hem esen rüzgarından, hem de doyulmaz manzarasından dolayı Bodrum Göltürkbükü Hekimköy bölgesi Hebil Koyu’nda, Doğa Hanımeli Evlerin’deki dairesinde geçirmekten büyük bir keyif alıyormuş. Bahçesinden ahşap basamaklar ile çıkılan dairenin zemini doğal taş ile kaplanmış.

Daire girişi açık mutfağın ve yemek odasının devamındaki oturma bölümüyle yaşam alanına açılıyor. Devamında ise arada vernik yapılan sıcak etkili, ahşap zeminli geniş balkon bulunuyor. Diğer mekanları ebeveyn odası ve misafir yatak odasına ayrılan dairenin sürgü balkon kapıları açıldığında, engin bir ufuk ve ada manzarası iç mekan ile bütünleşerek sonsuzluk hissini güçlendiriyor. Özellikle öğleden sonları Hebil Koyu’nun esintisi benzersiz olurken, güneşin güçlü olduğu saatlerde ışığın gücünü engellemek için balkon tavanı kumaş branda ile örülmüş. Bu şekilde esintisinin kesilmesi de engellenmiş. Misafir ağırlamayı çok seven ev sahibesi balkonunda büyük bir yemek masası ve oturma grubuna yer vermiş. Beyaz ve fuşya begonvillerin yaz boyunca sarmaladığı evin balkon ve girişinde günün ilerleyen saatlerinde güneşin konumuna göre zaman geçirmeyi seven Ünsal, ihtiyaçlarının çoğunu Bodrum Gündoğan ve Yalıkavak’tan karşılıyor. Kış aylarını iskenderun’da geçiren Ünsal, günün büyük bir kısmını yüzerek ve yürüyüş yaparak geçirdiği Hebil Koyu’ndaki Doğa Hanımeli Evleri’nden ayrılma ihtiyacı duymadan yaz mevsimini değerlendiriyor.

Kanepe, Mudo Concept; sehpa, Ikea koleksiyonlarından.

modern-banyo-dekorasyonu-nasil-yapilir-1000x600.jpegklasik-banyo-dekorasyonu-nasil-yapilir_646x340.jpgev-dekorasyonu-nasıl-olur.1-525x365.jpgEv-Dekorasyon-Resimleri-6.jpgucuz-dekorasyon-onerileri.jpgmodern-asma-tavan-modelleri-70z.jpgsalon-nis-dekorasyonu-nasil-yapilir.jpgmodern-mutfak-tasarimlari.jpgev-dekorasyonu-nasıl-olur.2.jpgmodern-yatak-odasi-dekorasyon-ornekleri-k66.jpgRomantik-Ev-Dekorasyonu-Nasıl-Yapılır-250x250.jpgmodern-banyo-dekorasyonu-nasil-yapilir_646x340.jpgOtantik-Ev-Dekorasyonunun-İncelikleri.jpg

Yorum Yaz