Modern Mutfak Dekorasyon Fikirleri 2021

Değişen alışkanlıklar, günlük rutinler, zevkler, kişisel öncelikler… Mutfak dekorasyonunda tüm bunların ne kadar önemli olduğu konusunda hemfikiriz. Şu sıralar mutfakta neler ön planda dersiniz? Değişen trendleri takipte kalarak mutfağın yedi farklı önceliğini sizlerle paylaşmak istedik. Tam da tazeleyen bahar enerjilerini hissettiğimiz şu günlerde, evimizin bu en sıcak ve belki de en eğlenceli alanına ufak dokunuşlarla da olsa yepyeni bir hava katmanın tam zamanı.

 DUVAR, ZEMIN UYGULAMALARI

Mutfak dekorasyonuna başlamadan önce yapılacak belki de ilk adımlardan biri, arka planı nasıl kurgulayacağımıza karar vermek. Şimdilerde eskiye göre zeminde ahşap kullanımı oldukça popüler. Su ve neme dayanıklı parke ya da ahşap zeminler kullanmak, mutfağın kendine has samimiyetini bir üst seviyeye çıkarıyor. Böyle bir zemine de tuğla görünümlü duvar uygulamaları çok yakışıyor. 

Tamamlayıcı değil, belirleyici duvarlar Daha sakin karo ya da duvar uygulamaları tercihlerinizi bir kenara bırakabilirsiniz. Çarpıcı ve iddialı uygulamaları tercih etmek, mutfaktaki yaratıcılığınızı artıracak. Örneğin tek renk tavan için özel duvar resmi uygulaması, inanılmaz görünüyor; öyle değil mi? Canlı renkler, geometrik desenler de cabası…

Modern Mutfak Dekorasyon Fikirleri 2021 ResimleriİÇ MEKAN BÜTÜNLÜĞÜ

İç mekanların en çok vakit geçirilen bölümü olan mutfaklar, son yıllarda hak ettiği değeri görmeye başladı diyebiliriz. Ana yaşam alanının içine gittikçe daha fazla dahil olan mutfaklar, mimari ve tasarım öğeleri açısından da evin diğer mekanlarında kullanılan malzemelere daha fazla yaklaşıyor. 

Salonun bir parçası gibi görmek… Tercih edilmeyen mimari çözümlerden biri olan Amerikan mutfaklar, son yıllarda daha sıcak ve kullanışlı görünür oldu. Dekoratif yönü güçlü, ada ünitesiyle yemek masası fonksiyonelliğine sahip görünümleriyle mutfaklar, adeta salonun kalbinde! 

RENK CESARETİ

Özellikle ev hayatına iyiden iyiye alıştığımız son bir yılda mutfak, artık evin kalbi. Sadece karnınızı değil ruhunuzu da doyurmasına özen göstermemiz gerektiğini de yine son bir yılda anlamlandırdığımızı düşünürsek, renklerin psikolojik etkilerinden yardım almak, iyi olabilir.

Çok fazla tercih edilmeyen mimari çözümlerden biri olan Amerikan mutfaklar, son yıllarda daha sıcak ve kullanışlı görünür oldu. Dekoratif yönü güçlü, ada ünitesiyle yemek masası fonksiyonelliğine sahip görünümleriyle mutfaklar, adeta salonun kalbinde!

MODERN VE DÜZ HATLAR

Göz yormayan ve mimari açıdan karmaşadan uzak, olabildiğince tek bir yapı gibi algılanan mutfak mobilyaları tasarımı, giderek oldukça modern ve sade bir bakış açısı kazanıyor. Blok halinde bir görünüm içinde tüm mutfak elektronikleri yarı gizli bir duruşta tasarlanıyor.

Derli toplu ve modern mutfaklar Ankastre tasarımların mümkün olduğunca gizli ve en sade hatlarıyla tasarlanmaya başladığını düşünürsek, doğal taş dokusuyla ve loft stilini anımsatan bir görünümle tercih edilmeye başlanan mutfaklar, gizli bölmeler, buzdolapları ve hayalet ocak görünümüyle sadeliğe yön veriyor.

FONKSİYONELLİK LÜKSÜ

Mutfak demek, akıllıca tasarlanmış depolama alanlarının konforunu yaşamak bir nevi… Kullanışlı, pratik ve zaman kazandıran çözümleriyle hayat kolaylaştıran ve hızlıca dağılmasıyla ünlü mutfak alanlarını her daim derli toplu bir halde tutmak önemli. Bu amaca hizmet etmek için ise ünitelerden yardım almak en iyi fikir. Boş alanları akıllıca değerlendirebilmenin keyfi Pratikleşmenin keyfine varmak için kişiselleştirilebilir alanlara mutfakları da dahil etmek gerekiyor. Mutfağın boş ve kullanışsız olduğu düşünülen alanlarına özel mini dolaplar, tekerlekli ada üniteleri, büfeler, duvar rafları gibi elemanları dahil etmek hayatınızı kolaylaştıracak.

Dar alanda kısa tezgah paslaşmaları Tek duvarda konumlanabilecek mini bir mutfağa sahipseniz, bazı yüzeylerin dönüştürülebilir olması iyi olurdu, değil mi? En azından kullanılmadığında da yüzey olarak düşünebileceğimiz pişirme alanları, hem geniş görünümü destekliyor hem de kullanım alanını artırıyor. 

KÜÇÜK ÇÖZÜMLER

Son yıllarda küçülen ev metrekareleri, bizi ister istemez yaratıcılığa sürüklüyor. Daha kompakt bir mutfak tasarımıyla neler yapabilirim, ihtiyacımın dışında hangi detayları eleyebilirim soruları, pratik çözümler ve fonksiyonel ürün tasarımlarıyla yeni bir bakış açısı kazanıyor.

Günümüzde ihtiyaç alanı olmaktan çıkıp hızla yaşam alanlarına dönüşen mutfaklar, ailemizle ya da arkadaşlarımızla vakit geçirdiğimiz, dinlenebildiğimiz hatta deneysel tatlar deneyimlemek için çokça vakit geçirdiğimiz alanlara dönüştü. Bu nedenle mutfakta hem konfor hem görsellik hem de fonksiyonellik önem kazandı. Önümüze kadar gelen kiler ve köşe mekanizmaları gibi hayatımızı kolaylaştıran sistemler 2021 yılında mutfaklarımızda başrolde yer almaya başladı.

Ayrıca mutfak üst dolapları altında kullanılacak aydınlatmalarla da mutfaklarımızı farklı mekanlar haline getirebileceğiz. Bu sezon klasik ve zamansız bir renk olan beyaz yine vazgeçilmez renklerin başında gelecek. Ayrıca siyah ve pastel tonlarda yeşil, mavi de tercih edilecek renkler arasında yer alacaktır. Artık modern mutfaklarda genellikle iki renk kombini kullanılmakta. Bu renklere ahşap ve ahşap görünümlü dokulu malzemeler de eşlik edecek.

Evimizdeki mutfaklara küçük dokunuşlar ile farklı hale getirebiliriz. Bu noktada tasarımında bulunan üst dolap altına aydınlatmalar ekleyebilir; birkaç kapağı camlı kapaklar ile değiştirebilirsiniz. Tasarıma açık raflar ekleyerek daha yaşam alanını daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca mutfaklarınızda kullanacağınız tablo ve aksesuar ile mutfaklarımızı farklı mekanlara dönüştürebiliriz.

Yorum Yaz

1 + 3 =