Mustafa Ata Evi ve Atölyesi

Mustafa Ata. Akademi de sürdürdüğü dersleri için haftanın pek çok günü İstanbul’a gelirken, eşi Nurhan Ata da grafik ve tasarım işleri için şehrin göbeğinde buluyor kendini. Ama akşamları tek bir gürültünün bile olmadığı, tertemiz bir havanın solunduğu, güneşin gökdelenlerin arasına değil de ovalara battığı bir cennete geri dönüyorlar. Sabahları onları uyandıran sesin sahibi ise, kuş sürüleri.
Şile yakınlarındaki Kızılcaköy. bozulmamış doğası ve geniş bahçeler içindeki az katlı evleriyle gerçek bir cennet. Ata çifti 2,5 yıl önce taşınmışlar buraya. En çok da doğayla özdeş olmak için. ‘ Bizimki bir tercihti” diyor Mustafa Ata, “Asla bir kaçış değil! Özellikle resim yaparken istediği huzurlu ortamı, sakinliği ve yaratma isteğini burada bulduğunu söylüyor: “Sanat insanın kendi varlığını bulmasıysa, ben bunu bu köyde yakalıyorum.
Evlerinin yer aldığı 6 dönümlük arazi kendilerinden başka 3 evi daha barındırıyor. Toplanı 350 m2 lik evlerinin geniş bahçesi ise, sahip oldukları beş kedi için özgür bir yaşam sunuyor. Mimar Bora İsvau ve mimar Hatice Ronal’m tasarladıkları bina, iki kat ve bir de küçük çatı katından oluşuyor. Evin projesinin en önemli özelliği, katları birbirine bağlayan merdivenin binanın ortasında yer alması. Yaşama mekânında oturma, yemek, şömine ve mutfak bölümünü sınırlandıran bu detay, bölümler arasındaki basamaklarla da güçlendirilmiş. Kısaca ayuı mekân içinde. kot farkıvla değişik bölümler oluşturulmuş. Lataca yapılan bu çözüm, mutfakla yemek bölümü arasında bü’ ilişki kurarken, mutfağın oturma bölümünden kesinlikle görülmemesini de sağlıyor. Her şeyden öte dostlarla özgürce paylaşılan, yaşamı ayrıntılarında gizlemiş bir ev. Doğanın bilinçle yarattığı güzelliklerin. yılların birikimiyle oluşmuş değerlerin içinde yaşavan bir ev. Evdeki tüm eşya ve aksesuarlar, dost sohbetlerini dile getiriyor sanki…
Zemin tüm evde, fırınlanmış Rus çaım. Ahşap zemini kaplayan halılar ise, küçük boyutlardaki kilimlerden oluşuyor. Duvarlarda Adnan Çöker, Özdemir Altan, Yusuf Taktak, Utku Varlık, Zahit Büyükişleyen, Zekai Ormancı, Devrim Erbil, Güngör Tamer gibi imzaların resimleri asılı.
Mobilyaları ve aksesuarlarıyla tipik bir kır evini andıran mekânlardan biri de, Mustafa Atanın çalışmalarını sürdürdüğü atölyeye ayrılmış. Geniş pencereler sayesinde ışık alan alan, günün her saatinde resim yapabilme imkanı tanıyor. Dekorasyonda, belli bir kalıbın ya da çizginin etkisinde kalmadan, sevdikleri eşyaları kullanarak bir düzenleme yapan Ata çifti için. ağaçların gölgesinde oturmak, kendi yetiştirdikleri sebzelerden yemek, her gün vazolara taze çiçekler yerleştirmek, estetik kaygılardan çok daha önemli.

Mustafa Ata Evi ve Atölyesi Resim Galerisi

Sonraki Mustafa Ata Evi ve Atölyesi Resmi İçin Resmin Üzerine Tıklayın.

Yorum Yaz

+ 29 = 31