Oturma odası Dekorasyonu

Oturma odaları, aile üyelerinin birlikte olduğu, birlikteliğin informel olarak gerçekleştirildiği bir yer olduğundan, ailenin kişiliğinin de bir göstergesidir. Oturma odası aynı zamanda ailenin misafirlerini ağırladığı ve aileye ev ruhunu ifade eden bir mekandır. İdeal oturma odasında, canlı perdeler ve çiçekler, rahat bir kanepe, çalışmak veya yemek yeme için bir masa, hah kilim ve bunların yakımnda lambalar, lar, dergiler, vb. yer almahdır. Ortalama büyüklükteki bir ailenin oturması için planlanan bir evde her birey için rahat bir koltuk gereklidir ve ailenin her üyesinin oturduğu bu alanlar iyi aydınlatılmalıdır.

Oturma odası mobilyaları ilgi merkezi yaratacak şekilde düzenlenmelidir. Bu özellik önemle vurgulanmalıdır, böylece odaya girildiğinde önce oraya bakılır. İkinci bir ilgi merkezi, daha çok büyük mekanlarda arzu edilir. Şömine, koltuk takımı ya da kanepe, diğerlerinden farklı bir mobilya, bir hobi koleksiyonu, bir resim ilgi merkezi olabilir. İyi bir manzaraya görüşe açılan pencere gün boyunca ilgi merkezi olabilir, geceleri ise önemi azalır.

Oturma odasında vurgulanması gereken iki nokta, ilgi merkezi ve temel oturma mobilyaları grubunun bazen birleştirilmesidir, bu durum ikisinin etkisini birleştirerek emniyet altına alır.
Büyük sohbet grubu mobilyaları, oturma odasının döşenmesinde oldukça önemlidir.

Bunlar, ne kadar iyi yerleştirilirse ve rahat olursa sohbet o kadar kolaylaşır. Oturma grubu herhangi bir sandalye veya oturma materyali ilave edilmeksizin sekiz kişinin oturmasına izin vermelidir. Oturma odası mobilyalarının bir bölümü yerleşik olabilir, bu durum oturma grubunun sabit olmasını sağlar.

Modern oturma odasında sohbet köşesi genellikle L tipinde düzenlenmiştir ve köşenin her iki tarafında oturacak kimseler için yeterli alan bulunmalıdır.
Şömineli oturma odalarında, esas sohbet grubu iki kanepeden oluşur, şöminenin ön kısmında karşı duvara dönük iki koltuk yer almalıdır. İki kanepe yerine birinin kullanıldığı durumlarda, karşısına birbirine benzer bir çift koltuk yerleştirilebilir. Küçük mekanlarda kanepe genellikle şöminenin karşı duvarına yerleştirilmelidir.

Sohbet alanının, şömine ilgi merkezi olacak şekilde yerleştirilmesi gerekmeyebilir. Bazı durumlarda, esas oturma grubu pencere merkez alınarak da yerleştirilebilir. Bu durumda, kanepe veya sedir merkezde, benzer iki koltuk da pencereye paralel olacak şekilde yerleştirilebilir.

Bazen bir hah esas oturma grubu mobilyalarını birleştirmede yeterli olabilir. Büyük oturma grubu mobilyaları için, kanepenin önünde alçak bir kahve masası, koltuk çifti arasında ve kanepenin sonunda büyük bir lamba masası gereklidir. Bir odanın konforu, bu rahatlığı ne derece sağladığına bağlı olarak ortaya çıkar. Mobilyalar konfor dikkate alınarak düzenlendiğinde genellikle daha iyi görünürler.

Okuma ve çahşma grubu bir masa, bir ya da iki koltuktan oluşur ve oturma odası için uygundur. Gün boyunca ve geceleri iyi aydınlatma gereklidir ve bu grubun bir pencerenin yakınına yerleştirilmesi arzu edilir. Yazma grubu için büyük bir masa ihtiyaçtır ve oldukça rahatlık sağlar. Yazma grubu mobilyaları bir pencere ya da lığın yakınına yerleştirilmeli ve iyi bir aydınlatma kaynağı lamba bulunmahdır. Okuma ve yazma grupları mümkün olduğu kadar sohbet grubundan uzakta yer almalıdır.

Müzik dinleme grubu sadece bir radyo f müzik setinden oluşur, bu grupta iki koltuk ve alçak bir kanepe yer almalıdır. Müzik seti ve kasetler kanepeye yakın olarak yerleştirilmelidir. Kanepeye uzanarak müzik dinlemekten hoşlanan kimseler için müzik seti kolaylıkla erişilebilecek mesafede yerleştirilmelidir.

Uygun şekilde yerleştirilmesi en zor eleman piyanodur, yeterli büyüklükteki bir odada bile odanın dengesini tamamen alt üst edebilir. Piyano, bir pencere grubu, üzerinde resim asılı bir kanepe, yüksek lıklar veya şömine ile karşılıklı duvarlarda yerleştirildiğinde, odada denge sağlanabilir. Kanepe ve piyanonun aynı duvarda yerleştirilmesinden kaçınılmalıdır (Rutt 1955). Daima birbirinin karşısında olan mobilyalar merkezlenmeli veya dengelenmelidir. Köşeden başlayan ve duvarın ortasında biten bir lık odanın dengesini bozabilir.

Kitaplık veya dolaplar gibi uzun ve önemli objelerin ilgi merkezi veya şömine ile karşılıklı yerleştirilmesi denge sağlamak için gereklidir. Mobilyanın karşısına yerleştirilen büyük bir ayna onun bir bölümünü yansıttığı için şömine ile denge sağlamada etkili olabilir. Ara sıra uygun ölçüde değişiklik yapılarak ev ortamı canlı ve enteresan tutulabilir.

Oturma odasında, mobilyalar kalabalık olmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Aksi halde oda konforsuz, güvensiz ve dengesiz görünür. Karşılıklı duvarlar benzer olarak döşenmeli, en azından parça sayısı eşitlenmelidir (Reilly 1971). Oturma odasındaki mobilya grupları, monotonluktan kurtulmak için mümkün olduğu kadar farklı yüksekliklerde olmalıdır. Ancak, büyük ve küçük parçalar bir denge içinde olmalıdır. Yüksek mobilyaların üzerine küçük parçalar yerleştirilmemelidir.

oturma odası, oturma odası dekorasyonu

Yorum Yaz

30 − = 26