Özel Köpek Kulubeleri 2017

Evimizin bahçesinde ya da iş yerimizin önünde yaşayan köpeğimiz özellikle kış aylarında, çevre ve hava koşulları bakımından, bizimle aynı kapalı ortamı paylaşanlar kadar avantajlı değildirler. Her ne kadar dış ortamda hayatını geçiren köpeklerin daha dayanıklı olabileceği doğrulansa da, bununla birlikte hareketsiz kaldıklarında üşüyebilecekleri, ıslandıklarında hastalanabilecekleri, uygunsuz zemin şartlarında deri problemleri ile karşılaşacakları bir gerçektir. Onu maruz kalacağı dış etkilerden korumak için, başını sokabileceği herhangi bir barınak sağlamak her koşulda yeterli olmayabilir. Çünkü kalacağı kulübenin büyüklüğü, tasarımı, malzemesi ve çevre düzenlemesi fonksiyonellik ve sağlık hatta köpeğinizin psikolojisi açısından tahmin edildiğinden çok daha önemlidir.

Yeni nesil fiber ve plastik esaslı kulübeler hafif ve taşınabilir olmaları, temizlenme kolaylığı ve bakım gerektirmemeleri ile avantaj sağlarken, ahşap olanlar doğallığı ve isteğe yönelik özel tasarımlarda üretilebilirliği ile tercih edilmektedir.

Sipariş üzerine imal edilecek kulübede rüzgâr geçirgenliğini ortadan kaldırmak için malzemeler arasında boşluk olmamasına, parazit ve yumurtalarının yerleşmesine olanak vermemek için de tahta yüzeylerde çatlak olmamasına dikkat etmek gerekir.

Her şeyden önce köpeğimizin rahat etmesi için olabildiğince geniş iç hacme sahip bir kulübe yaptırmak, sanılanın aksine önemli derecede mahzurludur. Çünkü köpekler soğuk havalarda kulübelerine sığınarak hareketsiz kalacaklardır. Bu şartlar altında tek ısı kaynağı kendi vücut sıcaklığı olaca-

ğından, gereğinden büyük bir kulübede ısı enerjisi kayba uğrayacak, buna mukabil ihtiyaç olunan iç mekân sıcaklık derecesine ulaşılamayacaktır. Dar bir kulübede ise rahat edemeyecek, eklemlerinde ağrı hissedecek ve kan dolaşımı da olumsuz etkilenecektir. Doğrusu; köpeğiniz, içerisine yan yattığında kulübe duvarlarına belli belirsiz değecek, ayağa kalktığında ise başının üzerinde yaklaşık 20 cm. kadar mesafe kalacak büyüklükte olmasıdır.

Büyüklüğünü optimum ölçüde tespit ettiğimiz yapının tasarımına sıra geldiğinde bilinmesi gerekenlerin başında, değişmez bir kural olarak; kulübenin zeminle doğrudan temasını kesmek amacı ile dört köşesinden ayakların üzerine alınması ve alttan soğuk geçmemesi için iç zemine lastik malzemeden bir altlık ile onun da üzerine mevsim gözetmeksizin yumuşak bir minder koyulması gelir. Kapıdan girecek soğuk hava akımına karşı ise; hemen kapıdan sonra oluşturulan bir paravanın yanından ana bölmeye geçiş sağlanabilir. Tabir yerinde ise bu sayede köpeğimizin evi bir giriş ve yatak odasından oluşacak, dış ortamdaki soğuk, yatacağı alana ulaşamayacaktır. Tabii bunun gibi çift bölmeli bir tasarıma sahip olan kulübenin en az bir yan duvarının pratik olarak sökülebilir olması da mevsimlik temizlikler için rahatlık yaratacaktır. Bu önleyici tasarıma rağmen iklim koşullarına göre kapıya, giriş-çıkışa engel teşkil etmeyecek biçimde kalın bir branda ya da çuval bezi asılması veya uygun bir kapı takılması, kulübeyi kapısı güney yönüne bakacak pozisyona çevirmek, kuzey tarafına ya da hâkim rüzgâra karşı alçak da olsa bir duvar çekmek fayda sağlayacaktır. Kışın

çok daha sert geçtiği, karın ve buzlanmanın oluşabildiği bölgelerde, tüm bu önlemlere ek olarak, kulübenin styropo r veya benzeri izolasyon malzemeleriyle kaplanması da yerinde bir tedbir olacaktır.

Son olarak çatıyı kendi eviniz için yaptırıyor-muşsunuz gibi kaliteli malzemelerle oluşturduktan sonra çevre düzenlemesi ve zemin hazırlanabilir. Kulübenin çevre düzenlemesi ve zemini de en az kendisi kadar önemlidir. Her şeyden önce köpeği kulübe önüne bağlamanın, psikolojisinde ve sosyal yapısında ciddi sıkıntılar oluşturacağını bilmek gerekir. Eğer köpeğin bahçede her daim serbest dolaşımda olmasını istemiyorsanız bağlamak yerine, kulübesinin de üzerinde olduğu yeterince geniş beton bir alanı fens teliyle çevirerek hem rahatını hem de kontrolünü sağlamış olursunuz. Eğer daha da ileri gitmek isterseniz, fens telleriyle çevrili beton alanın, kulübenin olduğu köşesinin üzerini, yağmur sularını dışarı aktaracak bir sundurmayla kapatmak suretiyle kulübenin ömrünü uzatmış olursunuz.

Güle güle otursun.

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _21.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _3.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _18.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _20.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _23.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _17.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _19.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _13.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _15.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _7.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _4.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _14.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _5.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _10.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _11.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _8.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _2.jpg

Özel Köpek Kulubeleri 2017 _6.jpg

Yorum Yaz

76 + = 81