Petra Antik Kenti

OBJEKTİF PETRA

Saray mezar olarak adlandırılan yapının cephesi, antik dönem tiyatrolarının sahne binalarını anımsatmakta.

Petra’ya uzanan yol, Vadi Musa’nın renkli coğrafyasında 1,2 km uzunluğunda bir kanyon boyu devam ediyor. Yer yer yüz metreye kadar yükselen kaya duvarları dar bir geçit veriyor ve bu geçitten bir tarih akıp gidiyor. Yürüdüğüm yolun nerede sonlanacağını görememenin verdiği coşkulu bekleyişle adımlarım hızlanıyor, hızlandıkça heyecanım daha da artıyor; bir fotoğraf karesi gözüme çarpıyor. Geçitin sonu başka bir sonsuzluğa, Nabatiler’in Hazine adını verdikleri mezar anıtına açılıyor. Tüm ihtişamıyla Petra antik kentinin girişini süsleyen bu anıt, ilerledikçe göreceklerimin boyutunun bir habercisi gibi. Mezar anıtın cephesi, Helenistik dönem tapınak mimarisini anımsatan kuruluşuyla, antik kentin mezar yapılarının da önemli bir örneğini oluşturuyor. Giriş, altı ko-rint sütunuyla süslenmiş, alınlık ve nişlerde bulunan kabartmalar Roma dönemi heykeltıraşlık eserlerinin özelliklerini taşıyor.

Nabatiler’in başkenti ve baharat yolunun önemli bir durağı olan Petra, Yunanca kökenli bir kelime olup, kaya anlamına gelmekte. M. Ö. 31 2 yılına kadar hakkında çok az bilgiye sahip olduğumuz kent, bu tarihten itibaren Arabistan’dan Akabe ve Petra’ya kadar uzanan baharat ticaretinin merkezini oluşturmuş.

Petra, altın çağını M. Ö. 1. yüzyıl ile M.S.1 yüzyıl arasında yaşamış, Traianus döneminde (M. S.106) Roma’nın hakimiyetine girmiş. Kentin görkemini Hele-

niştik üsluptaki mezar anıtları yansıtıyor. Helen tapınak mimarisine göre yapılan bu anıtlar, M.S. 1. yüzyıla tarihlendiriliyor. Bin yıl kadar unutulan kent, 1812’de tekrar keşfediliyor. Petra’yı 19. yüzyıl boyunca birçok Avrupalı gezgin ziyaret ediyor ve yayınlar yapıyor. İlk yayınlardan biri 1905 Libbey ve Hoskins tarafından basılmış. Arkeologlar, 100 yıldan fazla bir süredir kazıları devam eden kentin dörtte üçünün hâlâ yeraltında olduğunu söylüyorlar. Kent, tekrar keşfedildiği tarihten 1985’te UNESCO tarafından koruma altına alınıncaya kadar, birçok Bedevi ailesinin evi olmuş. Bu tarihten sonra hükümet onları Umm Sayhun adındaki bir köye yerleştirmiş. Şimdilerde kenti dolaşırken, sadece birkaç çadır, içinde ekmek yapan kadınlar ya da develeriyle etrafta dolaşan çok az sayıda Bedevi’ye rastlayabiliyorsunuz.

Nabatiler döneminde otuz bin kişilik bir metropol olan kent, bugün, günde yaklaşık üç bin kişinin ziyaret ettiği bir açıkhava müzesi. Buradan çıkarılan eserlerin bir bölümünün sergilendiği küçük müze de geziyi daha ilginç kılıyor. Kenti dolaşırken, burada çalışan arkeologların eserleri ilk buldukları anki heyecanını düşünmeden edemiyorsunuz. Burayı yavaş yavaş terkederken unutulmuş, uzun süre gizli kalmış bir antik kenti yeniden canlı, nefes alır durumda görmenin hazzını içinizde hissediyorsunuz.

GEREKLİ BİLGİLER

Petra sadece bir günde gezilip tüketilebilecek bir yer değil. Bu da antik kente giriş ücreti olan 20 JD’yi (Ürdün dinarı) birkaç defa gözden çıkarmak demek. Eğer zamanınız kısıtlıysa Amman’dan ikiyüzelli kilometrelik bir yolculukla kenti gezip tekrar geri dönebilirsiniz. Amman’dan Petra’ya yapılacak bu yolculuk JETT otobüsleriyle direkt olarak sağlanabilir.

Bölgeyi ziyaret etmek için en iyi zaman, ilkbahar ve sonbahar ayları. Kenti gezerken uzun yürüyüşler yapılacağından, yanınıza rahat yürüyüş ayakkabıları almanız tavsiye edilir. Giysilerinizi, rahat, terletmeyen kumaştan seçmeniz de gezinizi kolaylaştıracaktır.

1 $ = 1,4 JD (Ürdün Dinarı)

NASIL GİDİLİR?

Ürdün Havayolları İstanbul (0-212) 230 40 74 , Türk Hava Yolları, İstanbul (0-212) 663 63 00.

VİZE

Ürdün, Türk vatandaşlarından vize istiyor. Vize’yi Türkiye Ürdün konsolosluğundan oldukça kısa zamanda alabilirsiniz.

Ürdün İstanbul Fahri Başkonsolosluğu (0-212) 230 12 21.

NEREDE KALINIR?

Petra Mövenpick Hotel (03) 215 71 11; Kings Way Inn (03) 215 67 99, Petra Forum Hotel (03) 215 62 66.

1. Etkileyici kaya renkleriyle “ipek mezar” ya da diğer bir adıyla “gökkuşağı mezarı”.

2. Yaklaşık sekiz bin kişi alan Roma tiyatrosu.

3. Arapça manastır anlamına gelen Al Deir, Bizans döneminde kilise olarak kullanılmış olan yapının adı.

Petra Antik kenti | BiLiNmEyEn

Nebatilerin Kayıp Kenti: Petra | yoldaolmak.com

Petra Antik Kenti – Turizm

Petra Antik Kent | İkra Dergi – Bayanlara Özel Yaşam Dergisi –

Dünyanın En Gizemli Yerleri Foto Belgesel

Petra Antik kenti | BiLiNmEyEn

Petra Antik Kenti

Petra Antik kenti | BiLiNmEyEn

Nebatilerin Kayıp Kenti: Petra | yoldaolmak.com

Petra Ürdün’de bir Antik Kent. – BLOG – hisse.net : Ekonomi ve …

Milliyet SizdenSize

Yorum Yaz