Pratik ev dekorasyonu nasıl yapılır?

Ev, uzun yıllar kullanılabilen gri andezitten inşa edilmiş. Bahçede elips biçimli bir yüzme havuzu kurgulanmış. Portakal, mandalina, greyfurt, turunç, Bodrum benjamin’i, jakaranda, graviola, zeytin, servi ağaçları ve çiçekler ekilmiş.

Salonun zeminine Diyarbakır beji taş döşenmiş. Deri kanepe 35 yaşında! Koltuk, sehpa vb. ingiltere’den alınmış. Salonun duvarlarını ahşap sandık kapakları süslüyor. Ortak oturma mekanındaki kanepe, sehpa ve sandalyeler ingiltere’den getirilmiş. Osmanlı kaftanlarını konu edinen resimler ismail Acar imzalı. Bir Kantar koleksiyonu duvara yerleştirilmiş. Merdiven ve tavanlarda karaçam ağacı kullanılmış. Masa ve sandalyeler aileden hatıra.

Ortakent’te üç dönümlük bir arazi içinde yer alan taş evi uzun yıllardır Bodrum’da yaşayan ve çalışan Mimar Ebru Erol tasarlamış. inşaatın mühendisliğini ise Tahir Toker üstlenmiş. Yaklaşık 320 metrekarelik bir yaşam alanına sahip olan evin yapımı iki yıl sürmüş. Mekanları yazın serin, kışın sıcak tutan; bakım gerektirmeyen ve renk özelliğini kaybetmeyen, volkanik kökenli gri andezit taşı kullanılmış.iki kardeşin aileleriyle birlikte yaz aylarında yaşadığı evde hem ailelerin kendi yaşam alanları, hem de ortak mekanlar mevcut. Birbirinin aynısı olacak şekilde tasarlanan iki ev, arazinin ortasına simetrik olarak yerleştirilmiş. Her iki evin de alt katında salon, mutfak ve kiler, üst katında ise ebeveyn yatak odası ve banyolar yer alıyor. Aile büyükleri tarafından sarmalanan ve geniş bir aileyi temsil eden bu evde alt ve üst katlarda, ortadaki bölümde iki ailenin ortak yaşam alanı olan; bahçeye ve

Bahçede papirüs, jakaranda, Bodrum benjamin’i vb. bitkiler ekilmiş. Servi ağaçları bahçe sınırı olarak kullanılmış. Mermer çeşmeyi Esra Çalışkan tasarlamış. Sandık kapakları koleksiyonu yıllar içinde büyümüş: Gemi kaptanlarının sandıklarının üstüne kaptanlık yaptıkları gemiler resmedilmiş.

Pratik ev dekorasyonu nasıl yapılır_3.jpgPratik ev dekorasyonu nasıl yapılır_7.jpgPratik ev dekorasyonu nasıl yapılır_5.jpgPratik ev dekorasyonu nasıl yapılır_0.jpgPratik ev dekorasyonu nasıl yapılır_4.jpgPratik ev dekorasyonu nasıl yapılır_1.jpgPratik ev dekorasyonu nasıl yapılır_6.jpgPratik ev dekorasyonu nasıl yapılır_2.jpg

Yorum Yaz