Queen Anne stili mobilyalar

Mary’nin kız kardeşi olan Kraliçe Anne (17021714) 1702’de William’in ölümü üzerine tahta çağrıldı. İngiltere’nin varlığı artarken, konfor ve zarafet önemli hale geldi. Orta düzeydeki halk kesimleri daha yaşanabilir çevreler istemeye başladı. William ve Mary ile popüler olan ceviz, favori ağaç olarak etkinliğini sürdürdü.

Ceviz ne oyma ne de kaplama yapılmadı ve pirinç çekmeler, tokmaklar ve anahtar delikleri sandık çekmecelerini süsledi. Kabriyal bacak geç XIV. Louis stillerine uyarlandı, sandalyelere, camlı ve raflı dolaplara ve masalara kullanıldı (Şekil 11.8). Sandalyelerin arka yüzeyleri çeşitli formlar aldı. Kraliçe Anne stili, Chippendale’in başlangıç tasarımlarının çoğu için temel oluşturan ve Anne’in saltanatından sonra 35 yıldan fazla bir süre moda olarak devam eden orijinallik ve zarafete sahip olmuştur.

Çok fazla boş zamana sahip olunan yaşam biçimi, ince iş yapan marangozlara kart oyunları, çay, iğne işi ve yemek için masaların bütün türlerini tasarımlamada ilham kaynağı olmuştur. Kenarlı, tepesi eğik masalar, açıhr kapanır ayaklı kanatları olan masaların yerini aldı. Kalem, mürekkep ve kum için deposu, diz koyma yeri olan masa kullanıma girdi. Konsolların popülaritesi arttı. Tıraş aynaları, vücudun üst kısmının ve tüm bedenin görünümü için kullanılmaya başlandı.

Queen Anne tipi aynalar
Şekil 11.8. Queen Anne stili mobilyalar
Kraliçe Anne periyodu mobilya sanatında yenilik ve zarafetin etkin olduğu bir dönemdir. Kraliçe Anne stili mobilya Erken Amerikan, Georgian ve William ve Mary stilleri ile birlikte kullanılabilir. Çünkü birçok yönden aşırı kasvetli çağdaş mobilya ile birlikte kullanılması oldukça zordur.

Yorum Yaz

50 − = 44