Regency stili mobilyalar

Bu stil 1715‘1723 yılları arasında görülen, XIV. Louis stilinden XV. Louis stiline geçiş dönemidir. Bu dönemin önemli özelliği doğaya ve doğal bilimlere duyulan hayranlığın mobilya ve dekorasyona yansımasıdır. Mobilya ve dekorasyonda uygulanan motifler doğadan alınmıştır.

XV. Louis stili mobilyalar
XIV. Louis’den sonraki kral olan XV. Louis’in hükümdarlığı sırasında (1723 1774) “Rokoko”olarak belirtilen boya ve kabuk motifleri ile oymaları yapılmış eğrilerden meydana gelen formlar XIV. Louis’in göz alıcı dikdörtgen formlarının yerini almıştır. Bu dönemde Fransa’nın politik yaşamının çoğu ve tüm sosyal yaşam kadınların kontrolü altındaydı ve mobilyalar onları mutlu etmek için tasarımlanıyordu.

Bu stilin doğuşu toplumda kadının ön plana geçmesi ve zevkinin her alana hakim olması ile başlar. Kadının zeka ve zarafeti bu stilin hatlarını çizmiştir. XV. Louis özellikle Madame de Pompadour ve Madame du Barry’den etkilenmiştir. Kadınların hakim olduğu ve sonuçta mobilyanın erkeksi köşelerden daha çok kadınsı etkinin sürdürülmesi ile tuvalet masaları, zarif konsollar, çay masaları, oyun masaları, şezlonglar gibi daha kadınsı mobilya formları geliştirilmiştir.

Bu dönemin mobilyalarında Hint ağacı ve maun en çok kullanılan ağaçlardır. Altınla süslü boyalı tahtaların kullanımı da yaygındı. Mobilyaların çoğunluğu kadınların oranına uygun olarak tasarımlanmıştı. XV. Louis mobilyaları çeşit yönünden çok zengindir. Berjer tipi koltuklar, kanepeler, şezlonglar ve markizler çok uygulanan mobilyalar arasındadır. Mobilyalarda da oyma ve kakma süslemelere geniş yer verilmiştir. XV. Louis stili mobilyaların başlıca özellikleri eğik hat, kakma ve altın yaldızlı bronz garnitürlerdir.

Eğik hat,’ mobilyaya hoş bir hava verir, mobilyanın zarif ve hafif görünmesini ve çevre ile uyumunu sağlar. Kakma! değişik renkteki kaplamaların yan yana getirilmesi ile elde edilen dekoratif motifler (çiçekler, yaprak ve çiçek karışımı süsler, şekiller) mobilyaya ağırlık vermeden güzelleştirirler. Altın yaldızlı garnitürler! mobilyaların en güzel ve ilgi çekici kısımlarını (ayaklar, yanlar, ön kısım, köşeler) oluşturur ve zarifliği ortaya koyarlar. Bunlar, aynı zamanda ek yerlerini gizleme işlevini de görürler. Altın yaldızlı bronz garnitürler kabuklu deniz hayvanlarının oymalı ve rölyefli motiflerini anımsatırlar.

Kakma süslemelerde koyu ve açık renk kaplamaların yanı sıra, bakır, bağa, bronz, pirinç vb. de kullanılmıştır. XV. Louis stili mobilyalar Çin ve Japon motif taklitleri ile dekore edilerek lake türünde cilalanırlar. Bu cilaların koyu tondaki renkleri, kırmızı, kahve, siyah ve kırmızının turuncuya çalan bir tonu olan “lake kırmızısi’ ile cilalanır ve hafifçe çıkıntılı altın yaldız veya fildişi kornişlerle süslenir.

Yorum Yaz

6 + = 14