Renkli Dekoratif Halı Modelleri

İnsanların daha rahat basabilecekleri ve ortama sıcaklık katacak bir zemin arayışı sonucu ortaya çıkan halı veya kilim günümüzde ev dekorasyonunda da önemli bir yer tutan aksesuarlar arasında yer almaktadır. Oldukça renkli dekoratif halı modelleri kullanıldıkları mekânları canlandırmaya yetmektedir.

İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişi olan halının önce hayvan postlarını kullanmaları ile hayatımıza girmişliği vardır. Eski çağlara baktığımızda kökeni Anadolu Selçuklu Devleti’ne kadar uzanmaktadır.  Kilim ise halıdan biraz daha farklı bir yapıya sahiptir,daha ince bir yapısı vardır. Dünya tarihi içinde ilk dokunan halı çeşitleri Orta Asya’da Türkler tarafından yapılmıştır. Bu tarihi halıların günümüze kadar ulaşmış olan ve sergilenen modelleri MÖ 6-5. yüzyıllarda üretilmiş ve günümüzde Leningrad Müzesi’nde saklanmaktadır. Günümüzde ise resmen tablo gibi üretilen renkli dekoratif halı modelleri çeşitlilik göstermektedir.

Zamanla yere serilen postlardan, yaşanılan anıların desenleştirilmesi sonucu, bugünkü renkli dekoratif halı modellerinin en kaba örneklerine ulaşılmıştır. Günümüzde oldukça önemli bir yer tutan halılar, yaşantımıza da ayrı bir sıcaklık katmaktadır.Dünyanın tüm ülkelerinde ev dekorasyonundaki başlıca unsurlardandır halı.

Renkli Dekoratif Halı Modelleri Resimleri 

Yorum Yaz

29 + = 37